Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak otestovat rychlost pameti RAM

Zdar,

kamos ma RyZen 3700X a mel tam pamet na 2400MHz, jsem mu rikal, ze RyZen ma lepsi, kdyz je lepsi pamet rychlejsi a nechapu, proc ma teda DDR3200, kdyz to pak nevyuziva. Tak vlez do BIOSu a nastavil rucne 3200MHz. XMP profil jeho pameti tradicne na AMD nefungoval.

Nasledne kamos pustil CPU-Z benchmark a povida, ze mi hrablo, ze mu to nedava s rychlejsim nastavenim pameti ani o bod vic.

Dotaz je teda prosty, jak ma kamos otestovat, aby videl, ze je rychlejsi pamet lepsi?

Jde prave o to jaky benchmark mu doporucit, aby vedel, ze se prenastavenim pameti z 2400 na 3200 neco zmenilo a ze to ma nejaky smysl?

A pro me je to docela taky zajimave, protoze okolo RyZenu fanousci tvori spoustu nesmyslu s cilem ho udelat lepsi nez ty procesory ve skutecnosti jsou a docela by me zajimalo, jestli je ten vyznam zvysovani frekvence pameti tak dulezity, jak AMD fans tvrdi nebo je to jen dalsi "jedna pani povidala". :-)

tak pokud neudělal vůbec nic, jen vyměnil paměti za trochu rychlejší, praktický vliv na výkon pc bude možná 1%.
záleží, jaký typ úlohy to může efektivně využít a jaké je to úplně jedno.
asi stejně dopadne s intelem, armem, kirinem. nám to může být jedno, ale bfu si myslí, že když zvedne takt pamětí o 20%, že se mu výkon celého pc zvedne o 20%.

já hw neprožívám a moc mě nezajímá. kdo si chce poměřovat pindíky, ať si na to najde nějaký benchmark, co se mu bude líbit.
https://www.youtube.com/watch?v=dzv37czfAo4