Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Dobrý den všem,
mám problém s chybou IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.

Včera večer při hrání FIFY20 DEMO se mi poprvé objevila tato chyba s oranžovou obrazkou. NTB u toho začal vydávat takový divný chrčivý zvuk. Po sesbírání informací na 100% se ale počítač nerestartoval, tak jsem zmáčl tlačítko vypnutí a počítáč se ihned(méně jak za jednu vteřinu) vypl.

Na internetu jsem se dočetl, že to můžou způsobovat nenainstalované aktualizace Windows Update. Tak jsem je dnes ráno všechny nainstaloval. I přes to se dnes naskytla stejná situace. Fifa, oranžová obrazovka, chrčivý zvuk musel jsem vypnout.

Nevíte někdo prosím, co bych měl dělat dál?

PS: Nevím jestli to je důležité. Měsíc zpátky jsem měl modrou obrazovku s chybou PFN_LIST_CORRUPT, tam jsem podle netu udělal nějaké testy a už se to víckrát neobjevilo.

Chybu IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL způsobuje spíš nekompatibilita HW, či špatné ovladače. Přesněji pachatele můžeš zjistit pomoci BlueScreenView - sloupec "Caused by driver".
Ale protože to předtím jelo OK, tipuji ovladače - zřejmě tam MS přes Windows update procpal nějaké svoje ovladače. Takže:
1. Zakaž automatickou aktualizaci ovladačů
2. Na webu výrobce notebooku si najdi Tvůj model, postahuj a nainstaluj znovu všechny ovladače pro odpovídající systém, začni ovladačem čipsetu.

"hal.dll" - tipuju nenainstalovaný základní driver chipsetu "Intel INF Update Driver"

Na internetu jsem se dočetl, že to můžou způsobovat nenainstalované aktualizace Windows Update.

nikdy, naprostá blbost.

Tady jsem ale našel pouze R556LF R556LB R556LJ R556LP R556LN R556LD R556LA

hw/ovladače budou pro celou řadu stejné.
https://www.asus.com/supportonly/R556LA/HelpDesk_Download/
typ procesoru zjistíš třeba v cpu-z, ve správci zařízení atd.

A co ty ostatní ovladače? Ty by chtělo taky!
A ještě se podívej na teploty CPU/GPU v zátěži.

Pokud to bude zlobit stále, bude to chtít následující postup:
1. kontrola na breberky - programy AdwCleaner a MBAM postupně spusť v nouzovém režimu WIndows, všechny nálezy smaž. Pokud nic nenaleznou nebo to nepomůže, pak
2. čistá instalace Windows. Pokud to nepomůže, tak
3. otestování HW:
- RAM: MemTest86+
- HDD: CrystalDiskInfo, HDDTUne, utilita od výrobce
- ostatní HW (nejpodezřelejší bývá zdroj), se testuje výměnou

https://www.asus.com/supportonly/R556LF/HelpDesk_Download/

Tady jsou ty ovladače pro můj ntb. Mám pár otázek.
1.Stačí vždy pouze ta nejnovější verze nebo musim všechny?
2. U VGA mám instalovat jen ten pro nvdia nebo i ten pro intel?
3. Není divný, že mi to vyskočí jen při hraní fify? Chyba ve hře asi není, nikde jsem neviděl, že by byl tenhle problém. Ntb zahraty na dotek po crashi taky neni...

pokud ho ještě plánuješ nějakou dobu používat, na tvém místě bych do toho krámu koupil ssd disk.
na něj bych načisto a pořádně nainstaloval nový systém. zdroj a pořadí ovladačů znáš.

pokud máš náhodou homo edici windows, ta je odepsaná, v tom shitu asi natrvalo nezakážeš automatické rozesírání ovladačů mrchosoftem.

S Gamepadem to samozřejmě souviset může.
K předešlým otázkám:
1. Stačí jen nejnovější verze
2. notebooky mají přepínatelné grafiky, instaluj obě. Pokud bys nějaký HW neměl, nepůjde ovladač nainstalovat
3. Není to divný - hra může víc zatížit CPU i obsadit více RAM. Teplota se měří, nezjišťuje se dotekem na plast.

Správné pořadí se tu omílá pořád:
1, čipset
2. restart
3. pak už na pořadí nezáleží

Asi by nebylo od věci otestovat paměti: použij program MemTest86+: Stáhni ISO -> vytvoř bootovací CD/Flash -> nabootuj a spusť test -> nech běžet více průchodů (ideálně přes noc). Nesmí se objevit ani jedna chyba.

A dodatek:
Nezálohuješ? Pak patříš k té skupině lidí, kteří ještě o nic nepřišli. Ale neboj, jednou to přijde...

máš starší ntb s pomalým diskem, urychlení by mu docela bodlo. vyhodíš 1tb disk ven, místo něj dáš 250-500gb ssd - a hned máš hafo místa na nový systém.

z původního pomalého hdd si uděláš usb disk.
bez obalu: https://www.ebay.com/itm/USB-3-0-to-SATA-2-5-Adapter-Cable-Reader-for-External-SSD-HDD-Hard-Disk-Drive/273972349564
kovový box: https://www.mironet.cz/axagon-ee25f6b-cerna-externi-box-pro-25quot-hdd-sata-iii-usb-30-fullmetal+dp360467/

nebo jestli má tvůj notebuk zbytečnou cd mechaniku, můžeš ji vymontovat ven, místo ní koupit na ebay rámeček pro montáž starého hdd.
https://www.ebay.com/itm/9-5mm-2nd-SSD-HDD-Hard-Drive-Caddy-SATA-CD-DVD-ROM-Optical-Bay-Replacement/173876643313
ověř předtím rozměry interní mechaniky. s druhým diskem nepotřebuješ tak velký ssd pro zbytečnosti typu filmy.