Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nenabehnuti Windows po updatu Biosu

Dobrý den,

dnes jsem v BIOSu updatoval bios. Bios se updatoval, ale už nenabehnou Windows. Při načítání se pc restartuje a pak spustí automatickou opravu, která napíše: Počítač se nespustil správně. Zkoušel jsem opravit i obnovení, ale nic nepomohlo. Nevíte, co by mohlo pomoct? Nechce se mi to celé reinstalovat... ?

Mám dojem, že budeš nútený z ISO W10 vykonať čistú inštaláciu, lebo sa zmenil firmware Bios zapísaný v UEFI a Registroch Windows.

Zbav sa GPT/UEFI, zmaž nultý sektor na pevnom disku nástrojom Diskpart.exe - Clean - set Active - MBR, format Ntfs v prípade, ak máš PC na domáce použitie a nepoužívaš disky nad 3TiB, nepoužívaš multiboot pre viac, ako štyri primárne oddiely alebo disky. Stačí ti na doma MBR.

Do Bios, prepálením novším firmware sa nikdy nestrká zbytočne rypák v prípade, ak všetko funguje bez zjavných problémov.

https://www.tenforums.com/tutorials/85252-check-bios-uefi-firmware-version-windows-10-a.html

Zbav sa GPT/UEFI, zmaž nultý sektor na pevnom disku

Proč by to dělal ? Stačí si prečíst dotaz. Tazatelovi stačí nastavit bios na predchozí hodnoty.
Jestli nemá problém s kompatibilitou a vše mu predtím fungovalo, tak není proč vše reinstalovat a měnit GPT za MBR.
U MBR, pokud jsou tato data přepsána nebo poškozena, počítač se nespustí musí být celý obnoven.

GPT také ukládá hodnoty cyklické kontroly redundance (CRC), aby ověřila, zda jsou data neporušená.
Pokud jsou data poškozena, GPT může zaznamenat problém a pokusit se obnovit poškozená data z jiného umístění na disku. (MBR toto neumí a nikdy neumel.)
Disk MBR je mnohem náchylnější k problémům při spuštění, protože oddíly a zaváděcí data jsou uložena na jednom místě a u MBR neexistuje žádný systém prevence, a pokud nastane problém tak diskové oddíly postě zmizí.

Kdo ten PC instaloval poprvé? Pokud ty, tak bys měl vědět, co jsi nastavil jinak. U GB samozřejmě člověk nikdy neví, co tam vyvoslí, nicméně aby to bootovalo správně, tak bys měl zkontrolovat vždy základní věci, tj. (u moderní platformy) UEFI boot a v případě ryzeních desek je nutno vždy po flashování zkontrolovat nastavení RAM (frekvence + časování + napájecí napětí - zejména u modulů s XMP mimo JEDEC).

Po Flashi osobně vždy doporučuju PC projet aspoň několik hodin memtestem, abys měl jistotu, že nový bios něco nepodělal, nebo že máš vše nastaveno správně.

edit: bezmozkovité huráflashování je nesmysl a není vhodné je provádět. Ideální je počkat pár neděl, zkontrolovat, že s novým biosem nejsou problémy a pak teprve plánovat flash. A to platí i pro poměrně nový Ryzen3000!!