Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou vybrat mechanickou klávesnici pro programování

Ahoj,

chtěl bych si pořídit mechanickou klávesnici na programování (programování 90%, psaní jiného textu 5%, hry 5%).
Zatím jsem vždy používal membránové, ale potřebuji novou a přemýšlím právě o mechanické.
Prošel jsem spoustu videí na youtube, doporučení, srovnání spínačů, fóra.. a mám v tom teď zmatek co vlastně vybrat.
Navštívil jsem nejmenovaný obchod abych si spínače vyzkoušel jak se na nich píše.

Red - to mi přijde že není pro mě, takové plonkové, žádný pocit ze psaní.
Blue - na té se mi píše nejlépe, dobrý pocit z odezvy, zdá se mi že klávesa se mačká sice s nějakým odporem ale ten odpor je jasný a přesný (jako řadící páka v německém autě) ale silně mi vadí zvuk = click (teda mně by to nevadilo, ale okolí ano :-( )
Tak jsem si myslel že pro mne bude právě Brown -> tedy haptická odezva bez zvuku, k vyzkoušení byla jen jedna klávesnice, a vyloženě mne zklamala, sice má nějaký odpor oproti Red, oproti Blue je sice tišší, ale stisk klávesy byl takový divný, jako kdyby to byla tuhá membránová klávesnice, takové gumové nejisté :-( (jako řadící páka ve francouzském autě)

Bylo to kusem nebo to byla klávesnice, ne s MX cherry, ale s nějakým šmejdem? Na forech jsem našel že s Brown spínači lidé často začínají na mech. klávesnici, ale že jsou nejhorší.

Jaké to je pak třeba s hlučností pokud bych si vzal Blue dal do nich nějaké ty o-kroužky?

Máte nějaké doporučení jakou klávesnici na programování vybrat?
Požadavky jsou:
- kvalitní zpracování, nechci velké prohýbání, nelícující části,..
- alespoň relativní tichost
- uvítal bych klávesy na ovládání hlasitosti (nejlépe kolečko/válec)
- aby na ní bylo možné pracovat celý den bez unavení prstů (je li to vůbec možné)
- plný formát s numpadem (klidně vlevo) (teda dobrým argumentem bych se nechal překecat na verzi bez numpadu)
- RGB není překážkou ale když už tak s funkčním SW s pamětí v klávesnici (aby se po nastavení dala použít na linuxu)

Díky

Ja si koupil mechanickou z Ciny (ze na vyzkouseni) a neni to uplne ono - nektere klavesy maji tendenci delat vicekliky, nebo naopak vynechat - holt lacina kopie ...
ma to blue a pise se na tom docela dobre, klikani mi nevadi, pro okoli to rusive byt muze.
Ale nejak si nejsem moc jisty, ze ta mechanika je velka vyhra proti dobre membrane - ale mozna vydrzi mechanicky dele a daji se opravit poskozene kontakty, na rozdil od membrany.

RGB - pozor na jednu vec - pokud to je jako podsviceni, ale klavesy jsou nepruhledne, tak sice okoli bude cumet, jaky jsi borec, ze ti sviti klavesnice, ale ty sam uvidis kulove, protoze to podsviceni oramuje tlacitka a pak neni videt potisk - cili pises naslepo.
Naopak prosviceni tlacitek je prima, mnohem vyraznejsi nez obycejny potisk. (ale s vypnutym prosvicenim jsou zase ty popisy nevyrazne). (A zatim jsem nevidel prosvicenou s anglicko/ceskymi popisy).
U prosviceni jsou dva principy - bud je tlacitko prusvitne a je na nam nastrikana cerna maska s dirama ve tvaru pismen (a kdyz se to ohmata, tak tam sviti flek), nebo jsou ze dvou materialu - prusvitne pismeno, zalite do neprusvitneho bloku - tam neni co ohmatat, dokud se neprohmatas skrz naskrz.
(ale casto ta pismena jsou delena, aby v nich nebyly uzavrene oblasti - takze treba O vypada trochu jako proskrtnute, nebo dve zavorky vedle sebe - asi to souvisi s technologii vyroby, kdy tam snaz natece ten neprusvitny material s pouzitim jedine trysky - da se na to snadno zvyknout)

Kombinace prepinajici podsviceni a tmu muze byt nejaka, kterou pouzijes i normalne, tak na to pozor, strasne to vadi.
Efekty jsou na nic, jedine co ma cenu je trvale svetlo, pripadne s rucni regulaci intezity.
Taky mam jednu, u ktere nejde udelat podsviceni bez efektu, coz stoji za houby, nakonec se mi podarilo aspon nastavit pomalu pulzujici jednobarevne svetlo.

Jinak spousta lacinejsich RGB ma ty barvy pevne dane (takze sice sviti vsemi barvami, ale kazda klavesa ma jen jednu, natvrdo) - pak je asi lepsi mit stejnobarevne rady, nez takove ty svisle fleky.