Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Google AdSense a DPH príp. živnosť

Zdravím, chcel by som na svoj web umiestniť reklamy, aby som si "privyrábal" popri zamestnaní. Naštudoval som si o tom niečo na internete, a chcem sa spýtať ako to je so živnosťou a platením daní. Pokiaľ chcem umiestniť reklamy Google na svoj web, musím mať živnosť alebo platiť dane? Alebo stačí len ak som fyzická osoba?

...Je mi to celé divné pretože napr. aj na YouTube vidím často nejaké detské videá, ktoré sú speňažené, a v tých videách teda hlavnú rolu hrajú deti. A dieťa predsa nemôže byť ešte platcom DPH alebo živnostník. Jedine čo ma tak logicky napadá je to, že kanál a celé speňaženie majú vyriešené cez rodičov, ale to mi zasa príde trocha choré, pretože mi z toho vyplýva, ako keby svoje deti využívali len pre peniaze, resp. aby im zarábali peniaze.

Ako to teda je prosím vás s reklamami na webe?

Tak som sa docital nasledovne (prepacte za gramatiku), citujem

Pokiaľ ide o vzťah medzi vami a spoločnosťou Google, spoločnosť Google nesie zodpovednosť za všetky dane (ak existujú) spojené s transakciami medzi spoločnosťou Google a inzerentmi v súvislosti s reklamami zobrazenými na vlastníctvach. Okrem daní, ktoré sa vzťahujú na čistý príjem spoločnosti Google, ste zodpovední za všetky dane (ak existujú) spojené so službami. Všetky vaše platby od spoločnosti Google vo vzťahu k službám sa budú považovať za platby vrátane dane (podľa potreby) a nebudú upravované.

Pokial som to spravne pochopil, mozem teda ked som fyzicka osoba pridat reklamy na svoju stranku a zarabat tak?

Pokud by to byl jednorázový příjem, tak bys nemusel dělat nic. Ale ty zřejmě chceš "zarábať", tj. mít z toho trvalý příjem. A na to potřebuješ živnost. Někdo to neřeší a nechává si posílat peníze "na hulváta" - daňová správa a živnosťák to začnou řešit, až když bude nějakým způsobem upozorněny, např. bankou, FAÚ, teplým bonzem od nepřejícího spoluobčana apod. - osobně takové "neřešení" silně nedoporučuju, následky bývají drastické; u nás se za to i chodí do vězení (pokud ještě někoho zaměstnáš, nebo si vyděláš více):

https://www.epravo.cz/top/clanky/neopravnene-podnikani-7764.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Neopr%C3%A1vn%C4%9Bn%C3%A9_podnik%C3%A1n%C3%AD