Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přidání operační paměti

Dobrý den,

Mám základní desku se čtyřmi sloty na operační pamět, přičemž dva osazené 2x4GB DDR3 pamětí od HyperX.
Chtěl bych do zbývajících slotů přidat další paměť od stejné značky (stejný model). Mohu místo dalších 2x4GB přidat 2x8GB?
Co jiného bych měl ještě dodržet při takovém upgradu?

Děkuji moc za odpovědi.

Ujistit se, že ta deska tu velikost RAM umí a doufat, že to po zapojení bude fungovat. 2x 8 GB by asi stačilo, ale většina si myslí, že čím víc RAM, tím rychlejší počítač. Hlavně to zkoušej montovat na počítači, odpojeném od napájení.

Taky jedu na starých DDR2. Mám ale ověřené, teda jen u sebe, že po zaplnění těch menších modulů se propustnost sníží. Máš pravdu, že jede pořád v dualchannelu, ale už není "plnohodnotný". Ta ztráta výkonu je ale jen v jednotkách procent.
Možná se pletu, ale v Aidě64 to ukazovalo jiné hodnoty při zapojení 4x2GB vs 2x2GB+2x1GB. Jestli máš náladu a čas, zkus to otestovat.

Rychlost všech pamětí padne na rychlost "nejpomalejšího páru", takže pokud tam člověk osadí stejně rychlé paměti, se stejným časováním, jen se ty dvě dvojičky budou lišit kapacitou, tak by nemělo dojít ke snížení rychlosti.
Upřímně se mi to testovat moc nechce, ve skříni jsem už rok nebyl a vzhledem k absenci prachových filtrů se obávám, že paměti už ani nenajdu. :D