Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AVC vz HEVC (datový tok u filmu)

ahoj všem :)
otázka je jednoduchá, řešení možná složitější.
po koupi nové tv (úhlopříčka 160-4K rozlišení) jsem se rozhodl stahovat filmy ve 4K tyto filmy jsou ke stažení v kodeku HEVC (h265). S HEVC nemáš zkušenosti.
Exterák mám narvaný filmy v 1080p v AVC (datový tok videa 10 - 15 mbps).
chci se tedy zeptat jaký datový tok musí mít video v HEVC aby to mělo určitou kvalitu, ale ne přehnanou velikost (nechci mít film o 60gb). Ke stažení jsou i filmy 4K s datovým tokem videa okolo 5mbps (je to tedy stejná kvalita jako to co mám nyní (četl jsem že hevc je lepší než AVC a zmenší velikost filmu na polovinu o stejné kvalitě)
nebo na tu televizi stačí filmy o rozlišení 1080p, ty které mám?
1080p 10mbps AVC vz 2160p 5mbps HEVC????
moc děkuju všem za odpovědi

Mne je len záhadou ako to robí Youtube, keď si pustím 4K video...Bitrate nepresiahne 5 mbps... :i:

Osobne si myslím a som presvedčený, že HEVC ala H.265 pri 4K rozlíšení (3,840 x 2,160 pixelov) dokáže "vykúzliť" krásny obraz a stačí mu tých 5 mbps...
Samozrejme ak do toho zarátame aj zvukový kodek (napr. Dolby 5.1) , tak celkový bitrate narastie...ale o tomto sa tu nikto nezmieňuje.

Tak to teda nevim kde to berete, ale 4K na youtube klidne kolem 20Mb, 4k 60p bezne i 40 a vic

Coz by i odpovidalo pekelniku. Video Netflix / AmazonPrime si v 4K berou okolo 20. Obdobne to ukazuje i Youtube (pravy klik na video -> zobrazit statistiky)
Nektrera videa jsou jen upscaling a nekteri janci jsou "presvedceni" ze je to 4K,, ale mozna nekdo muze uvadet 5 MB/s a v realite jde o a (x8 = ) by delalo 40 Mbps. 5 Mbps je mi pro 4K 2160p pripadne ukrutne malo a spis jako pomatenost .. 5 Mbps je tak na HD/1080p.