Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zostava na strih 4K videa

Dobrý deň, rád by som Vás poprosil o zhodnotenie PC zozstavy na strih 4K videa, keďže moja terajšia zostava neumožňuje komfortnú prácu a zrejme aj odišla MB. Ide mi hlavne o prácu tak, aby som nemusel čakať na strih a jednotlivé kroky. Efekty používam max. nejaké stmievanie, prekrývanie, spomaľovanie. Renderovanie videa ma nezaťažuje, to môže bežať hocikedy.

Doteraz som pracoval na zostave, AMD A 10-5700, 8 gb RAM DDR3, 128 gb SSD, Radeon R9 380 2 GB DDR5, 4 x HDD WD RED 3 TB (RAID) PC som staval v roku 2012.

Hlavná náplň využitia PC je:
- Strih videa (rekreačne, tak max. 20 projektov ročne, pričom jeden projekt trvá tak 5 dní po večeroch a kedy je čas)
- Práca v AutoCAD
- Word, Excel

Strih videa robím v programe Pinnacle Studio 21 Ultimate, kde sú minimálne požiadavky: AMD Atlon A10, 8 GB RAM, ATI 4000, 512 GB video RAM.

Windows budem kupovať novú licenciu.

V rámci jedného projektu videa robím so súbormi v súhrne do 100 GB, pričom výsledný súbor je 4 gb max.

Doteraz som strihal na vyššie uvedenej zostave videá vo FULL HD so 120 FPS, kodec H 264. Teraz natáčam najmä 2,7 K v 120 FPS (HEVC H 265) a 4K v 30 fps a to už nejde poriadne – preto dotazujem zostavu na strih 4k videa.

Cena: nižšie uvedené komponenty vychádzajú na 700 euro s DPH, limit mám 700 euro, samozrejme tak aby som tým niečo získal, a aby to malo pomer cena/výkon výhodný pre moje využitie.

Hry nehrám žiadne.

Chcel by som čo najviac využiť staré komponenty.

Moje vybrané komponenty:
Procesor: AMD Ryzen R5 3600 (nová kompomenta)
Chladič na CPU: GELID Solutions Phantom (nová kompomenta)
MB:ASUS TUF X570 PLUS GAMING (nová komponenta)
RAM: Hyper X 16 GB 2 moduly po 8 GB (nová komponenta)
Windows 10 64bit PRO SK (nová komponenta)
NVMe SSD Adata XPG GAMIX S5 256 GB (nová komponenta – dodáva sa k MB)
SSD Samsung 850 EVO 256 GB (mám už zakúpené, takmer nepoužívaný)
SSD Intel 128 GB (mám už zakúpené, používaný od 2012)
Zdroj: Enermax 550 W NAXN (mám zakúpené používaný od 2012)
Grafická karta: Radeon R9 380 2 GB RAM ITX Compact (mám zakúpené používaný od 2014)
Skriňa: Silverstone Temjin TJ04-E (mám zakúpené používaný od 2012)
Chladenie: v skrini mám 3 ks ventilátorov noctua + silverstone. (mám zakúpené používaný od 2012)
Monitor mám EIZO 24 palcov. (mám už zakúpené používaný od 2012)

Vyššie uvedená zostava je vybraná s ohľadom na budúce rozšírenie, najmä 12 a viacjadrový CPU Ryzen – preto som volil dosku z rady X570. V PC už nebude žiaden HDD, len SSD. Ostatný materiál budem mať v NAS (už mám zakúpené) – okrem windowsu, pár programov (tak 20 gb max) a tých videí nemám a nebudem mať nič iné na SSD. Nechcem zbytočne vyhodiť peniaze za niečo, čo aj tak nebudem využívať, keďže som doteraz robil na 4 jadrovom procesore bez multritreadingu, a teraz budem mať 6 + 6 jadier, bude to skok vpred. Je tam ešte polemika ohľadom tej GPU, ale tú som si niekedy kupoval práve kvôli tomu, že ten APU s integrovanou grafikou nezvádal prehrávať tie FULL HD v 120 FPS a teraz to už nie je žiaden problém.

Ďakujem za každý názor, či niekde pridať, niečo vymeniť a podobne!

Miro
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

Souhlas s RedMaXem. Desku bych bral tuhle https://www.czc.cz/msi-mpg-x570-gaming-edge-wifi-amd-x570/264550/produkt
Pokud nevyužiješ Wifi a Bluetooth tak tuhle https://www.czc.cz/msi-mpg-x570-gaming-plus-amd-x570/264551/produkt

Procesor bych bral taky Ryzen 7 3700X a přikoupil pro jistotu nový zdroj. Třeba https://www.czc.cz/be-quiet-straight-power-11-550w/229463/produkt
Licenci na Windows si kup na Aukru za 200,-
Ram kup ty, co máš napsané, ale minimálně s frekvencí 3200MHz. Jinak bez připomínek.

mám právě tuhle MPG (bez wifi) a jsem spokojený, takže souhlas. Postavil jsem na nich už asi 5 PC. Stejně tak 3700X je na video v poměru cena/výkon ideální.
RAMky bych řešil až když bude přebytek peněz. Sám sice mám právě 3200, ale myslím, že i něco jako 2666 udělá službu a rozdíl nebude tak markantní. Spíše bych se oprostil od malých SSD a koupil jedno aspoň 512GB, ne-li rovnou 1TB. Deska má dva sloty na M.2, takže 256GB na OS a 1TB jako pracovní (a HDD na skládku dat).

Ďakujem, ako porovnám si tie dosky, mne je to jedno ktorá bude...RAM som najskôr uvažival že kúpim jedem 16 gb modul 3200 CL 16 a za rok zasa ten istý modul, len som bol od toho odhovorený, že radšej od znova hneď dva moduly....

Ja chápem, že sa Vám na to pozerá divne, ale tie SSD nechcem zbytočne vyhadzovať a plýtvať...ale jasné, všetci mi radia hneĎ kúpiť 1 TB a je vystaráno....

Ďakujem, za info...si jeden z prvých, čo k tomu pristúpil reálne a napísal...."ak mi to bude stačiť"...

na základe tých excel súborov, kde sú detailne popísané jednotlivé dosky čo dával kolega vyššie mi vyvstáva otázka, či neísť do dosky GIGABYTE B450 AORUS ELITE - tá má podľa toho súhrnu dosť dobré napájanie a tých 120 eur by som mohol dať do nejakej inej komponenty...ako je to rozdiel oproti X570 AORUS ELITE, ale na moju prácu s tým R5 3600 by to mohlo stačiť pohodlne a bez obmedenia toho procesoru...aký máš prosím ťa na to názor? Dík..

Vyššie uvedená zostava je vybraná s ohľadom na budúce rozšírenie, najmä 12 a viacjadrový CPU Ryzen – preto som volil dosku z rady X570.

Zalezi, jestli jsi odstoupil od tohoto pozadavku.

K R5 3600 samozrejme bohate staci B450, zvlast kdyz vyberes s dobrym napajenim, tak by mohla a bude stacit i k R7 3700X, ktery ti tu vic lidi vcetne me pro tve ucely doporucilo. Treba bys pak nemusel dost dlouho upgradovat a to klidne do doby nez nastoupi DDR5 pameti a stejne budes potrebovat novou desku (za nekolik let odhadem tak 3-4 roky).

RMX jsem ja, kdyz se v praci nemuzu prihlasit. ;-)

Hej, vidím že ak by som ustúpil od X570 a nejakého budúceho upgradu, tak vychádza reálnejšie a zrejme aj efektívnejšie B450 a ten X3700...a ako píšete, nebudem sa v tom hrabať 3-4 roky a je to vybavené + ešte tam dám aj to 512 gb NVME SSD....takže na aj tejto diskusie by som to ukončil týmto:
AMD RYZEN 7 3700X
MB B450 buď ten ASUS TUF alebo GIGABITE...to mi je fakt jedno...
RAM 16 GB KIT 3200 Mhz CL 16
SSD ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB
a ten window poriešim niekde inde ako na alze...

Neviem či je v tomto smere potrebné kupovať aj chladič na ten procesor, keďže moc recenzií vraví, že už k tomuto je v celku fajn chladič...

a takto by som tým vydržal pár rokov...

Cena za 2x8 nebo 1x16 je zhruba stejna, pak uz je otazka, jestli budou fungovat i 4 moduly, u Intelu neni problem, ale u AMD obcas nekdo rika, ze pri nutnem precasu jdou jen dva. Asi zalezi i na desce. Vyhodou by mohla byt ta X570 prave kvuli tomuto.

Ahoj, prosím ťa, už mám tú zostavu kúpenú a aj zloženú...je to naozaj paráda, nakoniec som zobral dosku ASUS X570 TUF....

jediné, čo ma trocha sklamalo je chladič, GELID SOLITIONS PHANTOM, nemohol som ho nainšťalovať na procesor, ten plech zo spodnej časti MB zrejme chýba v balení a nič mi tam nepasovalo, pritom BOX chladič som tam namontoval bez problémov.

Teraz mi to ešte príde pozrieť bratranec, ktorý sa neporovnateľne viac vyzná v PC, ale pre istotu sa pýtam, dá sa niekde ešte dokúpiť nejaké príslušenstvo, alebo som to len zle montoval? Mám ryzen 3600

Je to tento výrobok:

https://www.alza.sk/gelid-solutions-phantom-d5488640.htm#recenze

Aj dotyčný tam píšu, že im niečo chýba pri inštalácii chladiča.

Ďakujem za odpoveď.

Miro

Ďakujem, tiež si myslím, že pri mojej amatérskej práci na PC sú tie rozdiely pre mňa ako užívateľa nepostrehnuteľné....

ale kúpim si kit 2x8 gb...doteraz som v tom programe mal 8 gb DDR3 a úplne to stačilo, málokedy si mal aj v tom programe viac ako 5 gb zaplnených, takže 16 bude dostačujúce...keď sa na to pozerám tak spätne...

Ahoj. Zrovna v pátek jsem kupoval GELID Solutions Tornado verze B. Důvod - k desce na AM3 s buldozerem sem neměl držák chladiče,nebylo jak přichytit boxovanej a tenhle výrobce to jediný dává.

Popíšu kdyby to bylo podobné:
V příslušenství byl zvlášť přidán pytlíček na AM4.

[88397-gelid-solutions-tornado-verze-b-jpg]

zkusil sem to přiložit k dodané spodní destičce. Na AM4 jsou montážní tyčky o kousek kratší. (Otázka jestli bych to dovedl namontovat bez provrtání spodní přídržné destičky).

[88398-gelid-solutions-tornado-verze-b2-jpg]

Tak se podívej jestli tam máš AM4 packy. Osobně bych ten chladič vyměnil za jiný.