Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nevyžádaná změna IP adresy

Ahoj,

ještě minulý týden má IP adresa začínala 192, což na základě googlení znamená neveřejnou IP adresu.

Dnes se koukám a najednou se IP adresa změnila, na začátku je 217, což by měla být veřejná.

Netuším, jestli se takové věci dějí, nebo jestli s tím něco dělá poskytovatel internetu (nevyžádaně). Nic jsem neměnila, všechno je stejné, jako před týdnem. Internet je pro běžné domácí užití.

Může to být něco špatného, nebo to nemusím řešit?

Moc díky za radu, v tomhle se vážně nevyznám a Google nepomohl.

Napsal mi ji Avast po kontrole v okénku "vaše IP adresa XY může být sledována", tam jsem si toho všimla poprvé. Na mojeip.cz jsem si to potom šla ověřit a IP adresa byla stejná, jak ji psal Avast. Všimla jsem si toho proto, že ještě minulý týden byla určitě jiná.
Poskytovatele mám a1m (vím, že tady je to dost nepopulární volba, nevybírala jsem já sama).

https://www.a1m.cz/pece-a-podpora/caste-dotazy

Co je to IP adresa a jak ji zjistím?

IP adresa je jednoznačná identifikace konkrétního zařízení (typicky počítače) v prostředí Internetu. Udává se ve tvaru yyy.yyy.yyy.yyy, kde yyy je číslo v rozsahu 0 až 255. Může vypadat například takto: 10.34.123.115. Vaši IP adresu můžete zjistit například zde.

IP adresy v naší síti jsou standardně neveřejné, dynamicky přidělované, nejsou tedy stálé a může docházet k jejich změnám. Neveřejné IP adresy v naší síti mají tvar 172.x.x.x nebo 10.x.x.x, veřejné pak 217.x.x.x.

Myslím že jde o poznámku zcela namístě .
Rozsah C adres od 192.168.0.0 do 192.168.255.255 (16bit) jsou privátní sítě (nerespektovatelné adresy na veřejné síti wan) používané pro domací sítě (menší podnikové) .
Tudíž pravděpodobně půjde spíš o záměnu kde nejdříve viděl privátní a následovně veřejnou IP.

Takze treba adresa 192.167.xxx.xxx je dle tebe privatni? Nebo 192.200.xxx.xxx taky?

Btw, provider mohl nakoupit nove adresy, nebo zmenit sveho upstream providera a proto se mohla zmenit adresa.

Dokud nebudme vedet celou puvodni adresu, tak je to jen vareni z vody...

něco se v zapojení domácí sítě změnilo?
máš doma nějaký router = využívaný kvůli wifi nebo připojení více pc? kdo si hraje na jeho správce?
je to stolní krám nebo notebook? víš k jaké síti se připojuješ?

mít veřejnou adresu na pc s windows považuju za extrémně nebezpečné, mrchosoft i přes tisíce aktualizací neumí zajistit bezpečnost toho pc.

Právě že žádná změna.
Router doma mám, jsou na něm připojené dva notebooky a telefony. Správce budu, nejspíš, já, ale jistě to nevím. I z telefonu je IP adresa totožná, 217 atd.
Je to notebook, připojuji se přes Wi-Fi, privátní síť, WPA2 zabezpečení. Zkrátka domácí wifi přes router.

Cloud1312 [217.30.65.xxx], ...
Dnes se koukám a najednou se IP adresa změnila, na začátku je 217

jako správce routeru si asi umíš zkontrolovat, jestli je správně zapojený. bez tvého zásahu ti do domácí sítě nikdy nebude poskytovat adresy 217.x.x.x
nemáš na routeru režim bridge?
vidíš nastavení wan strany? vidíš i lan? tak co s tím má společného rozsah 217.x.x.x?
ať to nemusíš hledat, nastavení tvé síťovky je (výpis v cmd.exe):

ipconfig

brána/gateway je tvůj router.

Už dvanásti z desiatich reverzných expertov na hinžiniering IP_lógie tvrdia, že zn.:Avast je vynikajúci produkt na celosvetovom trhu AV, nevyhnutný do každej jednej domácnosti aj tých, bez vybavenia digitálnymi technológiami.

Bez sofistikovaného okienka z dieľne Avast, zobrazeného na monitore, by si sľušný, poctivý, pracovitý, rokmi našimi SVK eštébákmi prevychovávaný občan neuvedomil, aké nebezpečie mu hrozí z verejnej IP adresy v prípade siete vlastného modemu.

https://www.spravawebovek.cz/tutorialy/moje-ip-adresa

Moja objektívna rada znie:

Vyraz každý jeden AV, aj ten tvoj chýrny, bájny Avast, originál ich prípravkom uninstaller.exe spustený v Núdzovom režime OS Windows. Radšej sa venuj kvalitnému SW Firewall nastavený v interaktívnom režime (Tebe stačí nadstavba WFC).

Prípadne si zabezpeč HW Firewall od Zyxell-ZyWall pracujúci na vlastnom jadre OS pôvodom prepracovaný z distra Linuxu.