Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Ako zložiť PC

Zdravím,

Mal som v pláne si dať poskladať počítač k alze, ale ked som prečítal tie recenzie ľudí čo tam boli tak ma to rýchlo prešlo a rozhodol som sa že si od alzy komponenty len zakúpim ale
počítač si poskladám sám...Ked že som to ale ešte nikdy nerobil tak by som potreboval od vás radu ako správne postupovať.Viem že nietorý z vás určite budú písať aby som to nehal tak, a dal to niekomu skúsenému ale potrebujem sa to končne aj ja naučiť aby som mohol aj pomôcť ostatným v okolí ktorí si na to netrúfnu... S osadením procesora do petice alebo vloženim pamätí ram a grafickej karty nemám problém.

Čo by som potreboval vedieť je :

1. ako správne postupovať s osadením napajacich kablov zo zdroja a ako ich spravne roztriediť?

2. hrozí nejakým spôsobom že sa môže omylom napojiť kábel tam kde nemá alebo opačne a došlo by tým pádom k skratu, alebo každy napajaci kabel ma svoje predurčene miesto a inde pasovat nebude?

3.môžu sa kable do zdroja napojiť hoci kde, alebo každa diera ma svoje predurčene miesto kvôli rozdielnemu napätiu alebo niecomu inemu?
Změna kategorie, původně: PC sestavy (fleg)
Vlakno radsej zamykam, o skladani sme si uz povedali asi vsetko a ostatne by bolo uz navyse. (fleg)

V této poradně, když vidí, že nejsi super odborník, tak se dozvíš jen nadávky, nebo neochotu a povýšenost.

1. Nijak si z toho nedělej hlavu, nemusíš nic třídit. Obvykle bývají jen problémy u prostorných karosérií, aby kabel "došáhnul" kam potřebuješ, většinou do disků nebo DVD.

2. Nehrozí nic, koncovky jdou zasunout (bez použití hrubé síly) jen tam, kam patří ani obráceně nelzou zasunout. Nehrozí tedy, že bys něco dal opačně. Právě proto je to tak dělané, aby si mohl sestavit počítač i laik a nic nepoškodil.

Napisem Ti, ako som sa ucil skladat pocitac ja.

Prvy pocitac skladal skuseny kamarat a ja som mohol len cumet (a suchat nohami - ale potichu)

Druhy pocitac som skladal ja, pod dozorom kamarata/ucitela. Ale kazdy ukon som napred musel zdovodnit.
(preco toto, preco tam, preco takto, nemas to opacne...) Za kazdym, ked som chcel urobit hov*dinu, tak mi vysvetlil aj dosledky.

Preco to pisem? Neni hanba si na prvu skladacku zavolat kamarata znaleho (za flasku?), hanba je neznalostou odpisat drahy HW.
A este jedna vec, navod/manual neni sproste slovo, aspon manual k zakladovke treba citat pred instalaciou, nie az ked je pruser
.

Samozrejme toto je spravny postup, ale zlozit pocitac zle tak aby bol nefunkcny sa snad ani neda. Konektory nie su symetricke, malokedy sa zhoduju, jedine pasca moze byt ten modularny zdroj. Zapojenie byva pekne zakreslene v manuale k zakladnej doske.
Ovela horsie je, ked si zlozi pc z nekompatibilnych suciastok a po zlozeni mu nenabehne a budu sa tocit len vetraky.

Zdravím,

slušný návod je např. zde:
http://www.servispckupka.cz/jak_slozit_pocitac.php

Jenom si uvědom,
že pokud to podle svého názoru složíš správně a počítač nepojede,

tak Ty osobně musíš přijít na příčinu problému,

např:

jestli jsi to špatně složil, není kompaktibilní deska s procesorem nebo si nerozumí s pamětí,
nenašroubované distanční sloupky,
může být i vadná některá komponenta - a která, že ano?

Zkrátka vše je na tobě.

Kdežto když si to dáš složit u firmy,měli by ti určitě dodat funkční pc se zárukou.

to je pravda, nad tým som takisto uvažoval a zvažoval že si to dám spraviť firme...Lenže odradila ma informácia že ak si to dám spraviť od firmy tak mi na príklad na niektore komponenty ktore maju napríklad zaruku 5rokov stiahnute na 2 roky....Doska je kompatibilna s procesorom bude to socket 1151 i7 9700k a zakl doska ASUS ROG MAXIMUS XI CODE

Tady jsou podporované procesory u tvé desky:

https://www.asus.com/me-en/Motherboards/ROG-MAXIMUS-XI-CODE/HelpDesk_CPU/

Potřebuješ verzi biosu nejméně 1005,
raději bych si předem ověřil že ho ta deska má.

(Že tam není nějaký starší, protože v tom případě ti bez update biosu pc nenaběhne
a update můžeš provést pouze s procesorem, se kterým to aktuálně funguje)

(Ke stažení je tam poslední verze 1302)

Ono ovela dolezitejsie veci ako zlozit to dokopy je dopredu sa pripravit na "veci co pridu potom".
1. Spravit si spravny airflow, ci uz kable manazmentom, alebo spravnym natocenim vetrakov, pripadne spravnym umiestnenim vetrakov v skrini
2. Zistit si veci okolo dosky, napriklad, ze pripojenim Nvme disku si odpojis jeden zo sata konektorov
3. Zistit si veci okolo zdroja, ktory sice moze vyhovovat celkovou watazou, aj konektormi, ale jednotlive vetvy nebudu mat dostatocny vykon/prud v danej vetve pre grafiku napriklad
4. Kompatibilita komponentov uz nie je problem ako v minulosti, ale vyrobca dosky uvadza na webe zoznam podporovanych procesorov, ci ram modulov a je dobre dodrzat toto odporucanie. Samozrejme ak to nedodrzis neznamena to, ze to automaticky nepojde, skor len to, ze to vyrobca netestoval/necertifikoval. Staci si pozriet ake problemy robil napriklad prichod Ryzenov na doskach roznych vyrobcov.
5. Premyslat nad komponentami, moze sa stat, ze vezovy chladic procesora bude vyssi ako sirka skrine, takze ju nezavries, alebo ze graficka karta bude prekryvat svojou vyskou sloty, ktore budes potrebovat pre ine suciastky, pripadne bude vo svojom umiestneni zle chladena.

Ak si zostavu nechas zlozit tu, napriklad od M-Pola tak so zlozenim by si uz nemal mat problem.

Nejdriv se trikrat rozmysli, pak to zkus jen dat nad konektor, ale nezasunovat a podivej se, cemu vsemu to vadi (az to namontujes, tak pod to nedas pameti) a kudy vsude to vede, nebo by vest mohlo, kdybys tou skrini zatrasl - napriklad jestli se nedokaze kabel dostat do vetraku.

Nesmi se ti dotykat nic, co se dotykat nema - a co se dotykat ma, to musi byt nejak pripevneno, aby se dotykalo.

U predniho panelu je to blbe, ten se da snadno zapojit blbe, ale vetsinou moc nehrozi a pobezi to i bez jeho zapojeni (jo, da se zapojit tak, ze ti to bude restartovat furt dokola).

Ohlidej si, ze se zakladovka nedotyka skrine.

Skrin bych zaviral az kdyz to pujde nastartovat otevrene, protoze ji jinak budes otevirat nekolikrat.

Disky se musi prisroubovat, nestaci je tam jen polozit.

Ja som dlho rozmyslal ci tam dam Noctua chladic alebo tento vodnik...
Pre tento vodnik som sa rozhodol preto lebo nezabera tolko miesta...kabel budem tahat pravou stranou takze bude od vetrakou - hlavne som zvedavy aka bude medzera medzi hadicou a pamäťami ram....Disky prisrobujem z druhej strany skrine - tam kde budu viazane kable.Nepotrebujem tolko suplikov na disky tak vsetky vytiahnem a tu pravy bok aj skryytkou vytiahnem a prehodim do zadu

https://www.youtube.com/watch?v=i941I2bbkso tak ako to robil tu 14:32 minuta

Já bych si to (když jsem nikdy nic takového nedělal) nechal složit. Buď dodavatelem (slovenská Alza má špatnou pověst?) nebo někým z okolí - ale ne jednookým králem mezi slepými. Nebudu se hrnou sám do něčeho o čem nemám ani šajnu.

Pokud se to chceš naučit, pozvi si na to někoho zdatného, koukej jak to dělá, ptej se… a další už složíš sám.

Veru alza má velmi zlú povesť....Prečítaj si recenzie ľudí ktory se nehali od alzy poskladať pc....Bud sa to skončilo osadenim neobjednanych komponentov, neodbornou odflaknutou kabelazou alebo poskrabanim zakl dosky a inych komponentov a atd...A ked si si chcel od nich vynutit reklamaciu tak to odmietali ze si to zakaznik spravil sám...

to by som rád, ale nikoho takého známeho nemám kto by ma to naučil...Preto zrejme zo mna bude musieť byť samouk....

I tak si najprv objednám iba samotnu skriňu aby som ju mohol prerobiť a predne čelo prehodiť dozadu.
Lebo predpokladam že ak by som si to objednal všetko naraz tak by som to nestihol všetko spraviť do dvoch tyždňov aby som to v prípade núdze mohol vráťiť bez udania dôvodu

tak ked si pozres youtube video ktore som sem dal aj s casom kde sa prerabka zacina - kde musim prerobit celo skrine a prehodit ho do zadu to zase pre mna co som to nikdy nerobil nebude robota na 10 minut ako pre niekoho co sa tomu uz dlho venuje....Ak by som to objednal vsetko, tak predpokladam ze by som to nestihol poskladat a otestovat do 14 dni od kupi aby v pripade problemu som to mohol bez udania dovodu vratit...Lebo samozrejme chodim do práce tak že nemám na to celý deň

https://www.youtube.com/watch?v=i941I2bbkso 14:32 minuta

dal si si vobec tam tu minutu ktoru som napísal??? Zrejme nie ked nevies o com pisem.... Nie prehadzovanie skrine, ale z boku tam zavadza ta bocnica s krytkou, tak ho prehadzoval do za du kvoli väcsiemu priestoru pre graficku kartu a lepsiemu pristupu k ostatnym komponentom - lebo ked je z predu tak je to tam cele uzatvorene + je tam zbytocny velky suplikov na disky ktore nepotrebujem.

Na žádné skříni se nic nepřehazuje. Proč by nějaký výrobce dodával na trh takový paskvil? To by brzo zkrachoval.
Děláš z toho větší vědu, než jaká to je. U skládání PC platí pravidlo - pokud to tam pasuje, tak to tam patří. Pokud to tam nepatří, výrobce to opatřil blbuvzdornými pojistkami, aby to nešlo vložit tam, kam nemá.

Kdybys poslouchal, tak bys věděl, že nepřehazoval "čelo skříně", ale otáčel koš na disky, aby k nim byl přístup z druhé strany - vnějšku skříně se ta přestavba nijak nedotkne…

A pokud už kupuješ komponenty na celou sestavu, tak snad je normální je vybírat tak, aby vyhovovaly i rozměrově (takže ne jen proto, že se ti líbí ta menší skříň, a ta grafická karta proto, že je výkonná…)

Zas sa tu všetci hráte na chytrákov a iba zbytočne povýšenecké reakcie ťahaním za slovíčka.Tak som to omylom nazval ináč a čo ? Ak by to fleg aspoň ochotne pozrel tam kde som mu ešte aj poznačil tak by vedel. Ale jemu sa zrejme páči iba dávať like a dislike ....Komponenty som vyberal práve že podľa toho aby sa tam zmestili... Ak by si pozorne čítal príspevky, tak by si si všimol že grafická karta už zakúpená - je s predošlej zostavy a bude použita do novej...Preto je nutnosť prehodiť bok do zadu

Podla mna si tu jediny mudry ty a ludia, co ti tu radia a ktorym presli rukami tisice pocitacov (mne samemu cez tisicku urcite) su asi blbci, ze?
Ja tu naopak vidim jedineho povyseneckeho jedinca v tebe, o skladani nevies nic, ale ides tu presadzovat svoju pravdu za kazdu cenu.
Btw o tom, ze ziadne celo sa nikde nedavalo dozadu som ti tu nepisal len ja, ale na tvoj omyl ta upozornil aj iny clovek...aj ten nevidel video ako si obvinil mna?
Odpoved, ze video som si pozrel a nic take som tam nevidel som ti vyboldoval. Mozno si ju tak lepsie vsimnes.
Znacim vyriesene, tu je kazda dalsia rada zbytocna s takymto pristupom.

To ako fakt? Tak si pomaly postupne prečitaj reakcie od vas všetkych a až potom mi ty tu vyčítaj kto sa hra na mudreho...A ja že som povýšenecký jedinec??? Ja nikoho o ničom nepresviedčam že či niečo tak má alebo nemá byť.Ale aby som bol v obraze, napíš mi sem od slova do slova z čoho si si túto sprostosť vymyslel a čo som sem take napísal!!!....Rce mal v tomto uplnu pravdu, ked tu nahodou niekto niečo nevie tak namiesto toho aby ste aspon niečo mudreho poradili to skoro vždy začne povyšeneckymi a drzimi naražkami z vašej strany......UBOHOSŤ....Sa normálne za teba hanbím že si vôbec slovák

neser. tebe si pamatuju z minulých dotazů, jsi naprosto k ničemu. totálně nechápavý a totálně otravný. člověk ti to může popisovat zlatě svatě, všechno je ztráta času.

rce je nenávistný důchodce, který chodí na tuto poradnu jen plivat. to sis teda vybral zastánce. shit.

jestli mluvíš o ubohosti a že se hambíš, lituju hlavně tvé okolí, že to s tebou musí vydržet. tobě to stejně nedojde.

Tvé myšlenky jsou dost nepředvídatelné.:-)
Napřed čelo dozadu,pak bok dozadu a nakonec je to vnitřní koš.

Přehození tipuješ napřed na více než 2 týdny,pak na 30 minut.
Tak hlavně ať to zvládneš.Problémy s rozpoznáním konektorů zdroje s různým počtem děr nekomentuji.

I tak si najprv objednám iba samotnu skriňu aby som ju mohol prerobiť a predne čelo prehodiť dozadu.
Lebo predpokladam že ak by som si to objednal všetko naraz tak by som to nestihol všetko spraviť do dvoch tyždňov aby som to v prípade núdze mohol vráťiť bez udania dôvodu

Tak díky.... Mal som to rozplánované tak, že najprv si ako prve objednám tu skrinu a zdroj a nachystám si všetko ako budem mať. A zvyšok - dosku procesor chladič a pamäte až na záver ked budem mať na montáž čas lebo ako som už spomenul chodím aj do práce a nemám na stavbu každý deň čas preto som spomenul tie dva týždne aby som mal rezervu pre prípadné vrátenie ak by bol zlý kus

Tak se toho zase tak neboj.Objednej to najednou a než to dorazí,prostuduj si třeba tyhle návody,je tam celý postup montáže i s obrázky a dalšími odkazy.Taky prostuduj manuál základní desky,kam co zapojit.Ten si můžeš stáhnout hned teď.Potom jen upravíš tu skříň a za hodinku to musíš mít složené,pak vše zkontroluješ a zapneš.Tolik komponent na montáž tam zase není.
http://www.servispckupka.cz/jak_slozit_pocitac.php
https://www.alza.cz/jak-postavit-pc

=> Viem že nietorý z vás určite budú písať aby som to nehal tak...
Nie, doporučoval by som poobzerať sa po nejakom kurze kde by si sa naučil základy. Ak si to nikdy neštudoval a nemáš prachy aby si sa to naučil štýlom pokus-umyl tak kurz je fakticky dobrá vec. Ja som napríklad voľakedy dávno chodil na kurz opravy TV prijímačov kde ma naučili nebáť sa šiahnuť na CRT obrazovku na ktorú sa pripájalo VN 20 KV napätie.