Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Občas se netočící větráček CPU

Zdravím,

mám starší počítač se základní deskou GIGABYTE GA-M61SME-S2, u kterého se mi jednou spustí ventilátor, po druhé ne. Porlbém se projevil při samovolném vypnutí počítače a teploty v BIOSU na 115 °C. Počítač jsem komplet vyčistil a přepastoval. Zatím předpokládám, že problém je ve větráčku.
Co jsem koukal na náhradní větráčky, v rámci rozměrů jsem sice našel asi dva (vzhledem k pasivnímu chladiči), ale háček je v tom, že má výstup na tři piny. Původní větráček je připojen na CPU_FAN a má 4 piny. Na desce jsem ještě našel SYS_FAN na 3 piny.
Můžu náhradní třípinový větráček napojit na SYS_FAN místo CPU_FAN?

Díky za tipy.

Když ho roztočím prstem, jde snadno.
Ten větrák se buď točí nebo netočí. Jako kdyby do něho jednou do něho nešel proud ale podruhé už jo, ale mám pocit, že málo.
Dneska objednám náhradní větráček a uvidím. Ten počítač s tou deskou už je starý počítám od deseti let výš, ale na klasickou kancelářinu to úplně stačí (Win 7). :-D

Jinak díky za info :)

Mrkni do BIOSu, jak máš nastaven teplotní profil chlazení CPU, případně ho nastav na nižší.

Měl jsem taky desku Gigabyte, byl to model, u něhož byl větráček řízen nikoliv BIOSem, ale aplikací z Windows. Katastrofa. Nakonec jsem to řídil Speedfanem, ale i tak to byl porod nastavit (vyžaduje to admin práva, což je pod uživatelským účtem vcelku oříšek).