Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi5GHz - frekvencia a vykon

Pozeral som aj na dokumenty, kde je pasmo 5GHz rozdelene ako keby na vnutorne alebo vonkajsie pouzitie, resp vnutorne a vonkajsie, kde sa mi zda ze na vonkajsie, co su vyssie frekvencie je povoleny vyssi vykon. Asi to tak bude, ked pozeram na okolite siete, napr na fr 5180, 5220 bezia na 20dBm, na 5260,5320 na 17 dBm, ale uz 5500, 5600,5700 bezia na 24dBm . . . Otazka znie, cisto z fyzikalneho hladiska, je lepsie zvolit nizsiu frekvenciu s nizsim vykonom, alebo vyssiu s vyssim vykonom . . . . jasne ze mozem prepinat a laborovat, ale zaujima ma ci sa niekto tomu teoreticky venoval, a ma pripadne nejake skusenosti . . . .

To sú tabuľkové maximálne výkony. Pre domácnosti by sa mali používať vnútorné kanály. Keď to začneš detailnejšie skúmať bude ťa z toho bolieť hlava. Je to omnoho zložitejšie. Výkon wifi karty (a to aj v PC) klesá podľa rýchlosti. Pri maximálnej MCS je výkon najslabší a bežne dosahuje okolo 15-20 dBm. Prvé 11ac karty mali výkon na maximálnej MCS iba 12 dBm. Ďalšia vec je počet streamov. Čím viac streamov, tým viac je výkon na jeden stream slabší. Pri dvoch streamoch je výkon zhruba o 3 dBm meší, pri troch streamoch je približne o 5 dBm menší.