Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Potrebujem nakúpiť SSD a ext. HDD

Dobrý deň, potrebujem nakúpiť nejaké prenosné úložisko USB Flash alebo externé SSD, taktiež ešte ext.HDD+ jeho záloha, rozumiem len základom v tejto problematike takže potrebujem poradiť.
Ohľadom prenosného úložiska som našiel:
https://www.alza.sk/adata-sd600q-ssd-960gb-cierny-d5600706.htm#popis
https://www.alza.sk/patriot-supersonic-rage-elite-usb3-1-1tb-d5657196.htm#popis
Ide mi hlavne o kapacitu a životnosť. Rýchlosť nieje pre mňa dôležitá a to ani v prípade ak sa rýchlosť prepadne na úroveň 50MB/s. Cena je v prípade toho kľúča trocha vyššie ale ak sa to oplatí viac vzhľadom na životnosť tak v tom nevidím problém. Navyše to SSD je predsa len trocha väčšie čo je mierna nevýhoda pri prenášaní.

Ako druhé vyberám ext.HDD+záloha, uvažujem nad niečím o kapacite 4TB+4TB alebo 5TB+5TB, mal som už obe veľkosti čiže 2,5" aj 3,5" a viac mi vyhovoval ten menší. Rýchlosti sú znova úplne nepodstatné, ide mi hlavne o čo najlepší pomer cena/kapacita/životnosť. Tieto disky nebudú prenášané, budú slúžiť ako hlavné úložisko. Neviem ale či je lepšia voľba externý do dokupovaného boxu alebo už hotový ext.HDD. Aktuálne mám hlavný disk ext. HDD Seagate Barracuda 3,5" 2TB 7200RPM(Axago EE35-XA3 ALINE) ktorý nemá žiadnu zálohu. Zatiaľ ma najviac zaujali produkty od ADATA:
https://www.alza.sk/adata-hd830-hdd-25-5tb-cierny-d5600711.htm?o=2
https://www.alza.sk/adata-hd330-hdd-25-5-tb-cierny-d5362924.htm

Vopred ďakujem za prípadne rady :-)

Ten nadpis dotazu fakt není normální.
Změna předmětu, původně: hawk123
Změna kategorie, původně: Periferie (host)

Čo mi teda odporúčaš ako alternatívu? Ohľadom spoľahlivosti, je mi jasné že žiadne úložisko nebude fungovať nejakých 10 rokov a ak by fungovalo tak fajn ale určite niečo také neočakávam. Ak bude prenosný disk fungovať aspoň 3-4 roky tak budem spokojný, zvyčajne mi USB Flash disk vydržal práve takúto dobu. Ohľadom vysokokapacitného ext.HDD očakávam aspoň 5 rokov životnosť, a ak by aj jeden odišiel tak práve preto to chcem prevádzkovať aj s záložným takže neustále budú data na dvoch diskoch, respektíve tie najdôležitejšie aj v PC.

hdd vydrží klidně 15-20 let. u usb verzí je ale problém s usb interfacem a jeho odpojování za chodu nelidskou obsluhou.
při této degenerované spolehlivosti usb periferií (a možnosti pádu, krádeže) je nesmysl kupovat obrovské disky, kdy banální nehodou přijdeš najednou o obrovské množství dat.

data si doma archivuj na nasku. na přenosný disk si duplikuj jen ta data, o která klidně můžeš přijít - jen kradené filmy, kopie různých instalaček a podobný bezcenný balast.

Možnosť pádu HDD alebo iným spôsobom zlé manipulovanie nehrozí. Ak som správne pochopil tak USB interface je tá časť ktorá slúži ako prepojenie? Ak je to myslené v tom zmysle že to vydrží určitý počet zapojení a odpojení pomocou toho USB tak tiež to nevidím ako problém. Bude to úložisko ktoré budem pripájať prinajhoršom 1x do týždňa a možno aj menej často.

Ohľadom NAS, tiež som zvažoval túto možnosť ale príde mi to príliš náročné. Neviem ani len základy kde mám začať navyše čo som pozeral tak už samotný ten NAS stojí ako jeden 5TB HDD čiže by sa to dosť predražilo.

Zvolil som nakoniec trocha drahšie SSD, chcem to na dlhšie obdobie tak aby ma za niekoľko rokov už tá rýchlosť neobmedzovala, pretože to lacné SSD ktoré som pôvodne chcel má pravdepodobne QLC ktorému ak dôjde cache tak padá rýchlosť rapídne dole.
Prenosné úložisko: https://www.alza.sk/adata-se800-ssd-1tb-cierny-d5669223.htm?o=2
Domáce úložisko: 2x5TB https://www.alza.sk/adata-hd830-hdd-25-5tb-cierny-d5600711.htm