Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem W10 často nenajde počítač s W7 a nedostane se tudíž na jeho sdílenou složku

Zlobí mě jeden počítač s W10:
- normálně se tenhle W10 snadno připojí na sdílenou složku jednoho počítače s W7, ale někdy ne a ne, "počítač (s W7) nelze v síti najít".
- zjistil jsem že stačí ve správci zařízení zakázat a pak povolit síťový adaptér realtek (ve W10) a pak se ty desítky na ten sedmičkový počítač do sdílené složky normálně dostanou.
- a nevím po jaké době nebo po čem se zase ty desítky na ty sedmičky nedostanou..

Sdílení normální, přístup na jméno a heslo.
(na W10 i W7 po celou dobu ostatní síť a internet funguje)

Nenapadlo by vás někoho, co je kde asi špatně, abych nemusel uživatele nutit ručně zakazovat a povolovat síťovku?
Když jsem dal na těch desítkách "Opravit", a podrobnosti, tak to píše něco ve smyslu že počítač na síti je, ale neodpovídá na portu 445 ?!?
Zajímavý na tom je, že opravdu stačí zakázat a povolit síťovku, a zase to jede jako by se nechumelilo, takže všechno je nejspíš nastaveno správně, jenom někdy při práci na počítači(nevím určitě), nebo po zapnutí se něco "nestane/nenakonfiguruje".

Díky za odpověď, ale to nebude ono.

Upřesním, že v "Síti" na tom W10 ten počítač s W7 vidím, ale po kliknutí na něj se dlouho dlouho hledá a pak to napíše že ho nenašel (ačkoli tam je nasdílená složka, která po zákazu a povolení síťovky okamžitě naběhne a běhá, dokud...něco).

Mám i u těch W10 zástupce na tu sdílenou na ploše, ten se chová stejně (po zákazu a povolení síťovky se tenhle zástupce okamžitě proklikne do sdílené složky na W7).

zkusím až se k němu dostanu, taky mě to napadlo.
1. Ale co dhcp, mám/můžu dát tomuhle počítači (s W7 a sdílenou složkou) pevnou adresu?
Co když ho někdo zapne někdy později, když jeho (pevně přidělená) adresa už bude dhcépkem rozdaná, vyřeší se to nějak samo?

2. Kde a kdo asi to jeho (W7 počítače) hostname zapomene, když stačí na tom W10 "zrestartovat" síťovku a zase hostname funguje?

DHCP si nastav tak, aby pridelovali staticke ip adresy a nie dynamicke.
Ak ma niekto rovnaku ip adresu dojde ku konfliktu, a preto odporucam vsetko riesit cez dhcp. A to aj masiny, ktore nechcu/nevedia vyuzivat dhcp. Robim teraz masinu u zakaznika...ma 14 sietoviek, stala cez 15k a iba na administratorskych mozem pouzit dhcp! Zvysne viem zadat len ako staticke.
Aby som sa vyhol konfliktu priradim im na dhcp staticky zaznam previazany s ich mac adresou, takze ziaden iny device sa nedostane s nimi do konfliktu.
Co sa tyka hostname problem nie je zabudnutie, problem je master browser, ktory sa moze menit v case, cize to, ci vidi, alebo sa vie dostat na jeho zlozky zalezi od ktoreho master browsera na sieti ziskal dane pc informacie. Po restarte to moze byt kjludny iny master browser. Kolko ich mas na sieti sa da zistit, samozrejme je viac ako ziaduce, aby bol len jeden.

tak zkouším všechno možné a nedaří se mi ten nepřístup teď nasimulovat, ani restarty ani vyp/zap to do toho stavu (nemožnost připojení se z W10 na W7 sdílenou) nedostanou.

Dal jsem jim tam zatím baťák s "ipconfig /renew" , a čekám až se to projeví znovu, jestli to tenhle baťák neprošťouchne.
A vypnul jsem řízení spotřeby síťovky pro jistotu.

Záhada..

se inspiruj: https://pc.poradna.net/questions/2956274-pripojeni-sitovych-disku-pri-startu-win-10

když chceš pohodlně mapovat síťové disky, buď jim nastav statické ip, nebo nech na routeru rezervovat pevné ip pomocí jejich mac adres.

připojování disků ručním procházením průzkumníka, proklikávání náhodně objevených pc a čekání na jejich odezvu bylo zastaralé už v době winxp.
ikona "okolní počítače" je asi nejzbytečnější věc ve windows.
a funkce "opravit síťové připojení" v jedné trvalé síti je druhá nejzbytečnější věc.

nevím jakou verzi protokolu smb (sdílení) používají win7, nejstarší smbv1 je u win10 zakázaná, musí se kdyžtak povolit v appwiz.cpl - funkce wirdows.

že funguje přístup na internet nemá nic společného s možností sdílení - maximálně to, že asi funguje síťová karta.

Tipujem, že to bude problém s prekladom názvu na IP. Ak chceš ten problém vyriešiť tak ako to je a nič nemeniť na tom ako to máš nastavené bude potrebné preskúmať u koho sa prekladá názov na IP. Existuje možnosť, že sa prejkladá u tvojho ISP a nie na tvojej domácej sieti.