Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nespravne fungujuce RAMky

Zdravim dnes som si po roku kupil tieto ramky
gskill-16-gb-kit-ddr4-3000-mhz-cl16-gaming-series-aegis-d5334260.htm

Kupil som ich preto lebo mam tieto presne uz 1 rok a chcem zo 16gb zvacsit na 32gb, doteraz som ich mal na zakladne 2188mhz a neriesil som to

Dosku mam tuto asrock-b450-pro4-d5360133.htm

Procesor amd ryzen 5 1600x
Prisiel som domov zalozil to do dosky zapol pc a nesla obrazovka a 30 sekund svietil a vypol sa , zrazu sa sam zapol a potom zas vypol, klavesnica mys a monitor nic, a pc sa zapinal vypinal asi 5x, potom som to natvrdo vypol a vybral te nove a stare stale sli, potom som dal tam nove len a stare vybral a slo to, ale dokopy nie potom som si vsimol ze na slotoch kde sa zasuvaju Ram Kity je malinkym napisane 1.2 , v biose tiez pise 1.2 voltage, no ramky s 1.35, divne ze rok sli a ked pridam dalsie uz nejdu, nadstavil som nejak v biose 1.35 a dal zas ich naraz a spustilo sa vyplo sa spustilo sa vyplo sa a na treti krat sa pustil aj do uctu vsetko, kuknem krasa pise 64 gb alee 1800 mhz kazda ramka a nie 2800 ako som nastavil v biose a ani povodnych 2288, potom som vypol pc a potom zapol co sa bude diat a zas 2x vyplo a na treti krat zaplo, tak teda neviem, vratit a vybrat ine ? Ktore odporucate pre tuto dosku

Tu este pridavam tabulku kde su pisane ramky pre tuto dosku no v tej tabulke nevidim ramky co mam (divne ze na 2288 2x8gb ide uz rok ale 32gb ma problem aj na menej mhz)

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450%20Pro4/#MemoryPR

Takže teď tam máš 4x8GB?
Máš nahraný aktuální BIOS?
Trochu problém bude i v tom, že máš Ryzen první generace. Podívej se sem (je tam tabulka oficiálně podporovaných frekvencí v závislosti na počtu a provedení paměťových modulů):
https://en.wikichip.org/wiki/amd/ryzen_5/1600x
Nenašel jsem nikde, zda se jedná o Sigle nebo Dual Rank moduly, ale pokud jsou Dual Rank, tak je podle té tabulky tvůj CPU při čtyřech osazených modulech garantuje jen 1866MHz. Vše navíc je bonus.

S dvěma pamětma se to prostě chová jinak než se 4ma. Ukočírovat 4 je náročnější.
Víceméně je to vše otázka procesoru, ten paměti řídí, deska dodává jen napětí.

spustilo sa vyplo sa spustilo sa vyplo sa a na treti krat sa pustil aj do uctu vsetko

to vypadá že to zkusí nastavit parametry pamětí a protože se start nepodaří tak se vyresetuje nastavení do nějakého defaultu.

První bych odpojil pevné disky od napájení ať je neničíš těma divnýma startama.
Stáhl bych memtest86+,udělal testovací flash a zkoušel bych najít nastavení - nejspíš 1866 / 1,35 nebo 1,4v - se kterým by se pc normálně zapínalo. Pak tam můžeš zkusit nastavit víc..
Následně bych vyzkoušel memtest, pro ověření nastavení a pamětí. Jeden průchod bude +-2hodiny testování.
Potom bych připojil disky.
ilustrace
[17983-img-20140617-154640-jpg]

Toto je fajn napad no chcem ich mat na 2400 mhz minimalne a to moj procesor nepodporuje, a pytal som sa v odpovedi dalsej ci keby dam podla tabuliek len 2x16gb 2400 2.5V hyperx ramky ddr4 tak to by mohlo fungovat v pohode nie? Je zbytocne mat 4x8gb ramky 3000ky len na 1880 ked procesor viac nepodpori a este takto sa s tym prplat aby to vobec na tomto napati slo

No rozhodně - pokud jsou peníze není problém :D
Se dvěma to bude lepší.

Ale nekoupil bych 32kit s 2400Mhz když za stejnou cenu můžeš mít 3200mhz https://www.alza.sk/g-skill-32gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-gaming-series-aegis-d5683233.htm
Osobně bych bral o 10e dražší https://www.alza.sk/corsair-32gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-vengeance-lpx-cierna-d5657164.htm
Sice to ten procesor co máš asi na víc jako 2400 nerozjede ale až koupíš lepší budou se hodit.
Nějaký měřitelný/pozorovatelný rozdíly mezi 1866 a 2400 si ale neslibuj.

Standartna voltaz DDR4 pamati podla JEDEC je 1,2V; to ze je na RAM napisane 1,35V neznamena ze na 1,2V nebude fungovat, bude a musi fungovat. Ta tvoja Gskill pamat F4-3000C16D-16GISB podla vsetkeho bezi pri 1,2V na max. 2133MHz, a okrem toho SPD obsahuje aj XMP profil v ktorom bude zrejme nastavene tych 3000MHz ale pri potrebnom napájaní 1,35V. Ostatne to aké sú profily nahrané v RAMkách zistis napr. v CPUZ. Takze v prvom rade vlez do biosu a co sa tyka ram vsetko daj na default/auto a nastavenie ram na "by SPD" a az ti to takto bude fungovat tak potom mozes skusit prepnut nastavenie ram na XMP profil, doska si podla toho profilu vsetky potrebne parametre ako aj potrebnych 1,35V nastavi sama.

No problem je ze mne to aj na default ma problem spustit, vypina mi pc atd, a ak moj procesor (ako mi ten prvy poslal ten link) nepodporuje viac ako 1866 mhz ked tam mam 4x8 ramiek tak asi to nepojde kedze mam prvu generaciu ryzen, no na 2 kitoch 2x16 to tam pise az 2400 mhz

s tím "auto" napětím si dovolím nesouhlasit. Kdykoli jsem to zkoušel, tak počítač nikdy nepracoval správně. Buď rovnou ani nenaběhl, nebo sice naběhl, ale nebyl spolehlivý (typicky chyby RAM při delším běhu, nebo blikání obrazu u APU apod.)

BTW, tohle samozřejmě platí pro moderní platformu (tedy AMD).

1. si musíš uvědomit, že 4 moduly u staršího Zenu NIKDY nepůjdou na stejné frekvence jako 2.
2. si musíš uvědomit, že spoustu problémů řeší (může řešit) aktualizace BIOSu
3. záleží na tom, zda máš sinhle-ranked, nebo dual-ranked moduly, viz https://community.amd.com/thread/239100
4. pokud ti 4 moduly nefungují, nastavíš se dvěma konzervativní hodnoty, např. těch 1866MHz, nastavíš ručně napětí a osadíš další dva. Následně pustíš PC, zkontroluješ náběh POSTu, spustíš Memtest a jedeš aspoň jedno kolečko (u 32GB to bude tak 2-3 hodiny). Když to projde, postupuješ s frekvencí o level výše. Do windows v tomto ohledu nemá smysl vůbec startovat, to dělají jen malé děti (a maximálně si je tímhle "testováním" zkurví). Jakmile jsi s frekvencemi spokojen, nebo další meta už není stabilní ani na výše uvedený jeden proběh memtestu, tak poslední funkční stav proženeš Memtestem alespoň na 2-3 kola (tj. celý den), abys měl jistotu, že je PC opravdu stabilní.

P.S.: jinak tě fakt nechápu. 16GB je ti málo a pouštíš se do problematického osazování 4 modulů? A ještě na Assrocku....