Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaky chladic na CPU(jen ventilator)

Ahoj.
Chci se jen tak zeptat do "vetru".
Mam tenhle chladic na CPU NOCTUA NH-U12S SE-AM4
Je pod nim Ryzen 7 3700X. Rekl bych ze ho uchladi na pomery Ryzenu 3000 celkem slusne.

Vetrak by mel mit max 1500 ot/min coz neni nic strasneho ale vzhledem k "agresivne debilnimu" Ryzenu 3000 se ventilator obcas chova jak na houpacce a je tedy nejvic "slysitelny" komponent ve skrini.
Uz sem od nekoho cetl ze ten ventilator meni s otackami ton a je to trochu otravne.

Otazka tedy je. Jde sehnat nejaky lepsi stejne vykonny a mene hlucny?
Dost jsem koukal...narazil na nejake co maj o dost vyssi vykon a maji jen 800+- ot/min...jenze pak jsem zjistil ze ty se nehodi na chlazeni zebrovani diky svemu "charakteru"

Nebo jeste zkusit upravit nejak krivku? (To by se delalo u Ryzenu 3000 kde)?

Ventilátor s vyšším výkonem, se stejným průměrem a méně otáčkami je nesmysl. 65 W tenhle chladič zvládne bez problémů a bez hluku. Buď to máš špatně nastavené, nebo chladič nedoléhá na CPU. Předpokládám, že teploty jsi neměřil a na ten chladič také nesáhnul.

No to prave pise kazdej kdo to CPU nezna. 65W to nema(to jen pisou).
Navic diky konstrukci 3700X(vic chipu) vic topi. I na strankach Noctui o tom pisou. Nekdo radi dat pastu jinak nekdo zase jinak.
Chladic doleha co to jde. Teploty v idlu jsou cca 33-36 stupnu a pri hrani napr RDR2 jsou kolem 65.
Chladic bych rekl ze je umerne teply k teplotam +-...i kdyz bych mozna rekl ze je chladnejsi.

Navic je dost tezky zjistit nejaky info o teplotach pac kazdej pise neco jinyho.

Jo vetrana je myslim dobre. Mam Fractal Design Focus G Mini kterej ma 2x 120mm vpredu na sani a vzadu a nahore mam NOCTUA NF-S12A ULN na vyhech.

@Hanysek: no to si ho teda nespalim(u grafiky jo) :-/ ...tak ze by byl spatne chycenej? Daval jsem ho tam ale dobre a je prisroubovanej co to jde
EDIT: spustil jsem zatim test...tak pockam az ty teploty vylezou...ale jako chladic u CPU se zahriva
EDIT: tak jsem udelal 10 min stres test u CPU-Z. teplota byla kolem 72 max. Dal jsem i furmark na grafiku at to poradne topi.
Grafika jako horka je...ale na ten chladic CPU muzu sahat uplne v pohode...a nahore je vylozene studenej...

Teploty ukazuje Ryzen Master CPU-Z stejny.

Hele...tak jsem koukal a "premyslel" a vesmes vsude pisou ze chladic by nikdy nemel bejt uplne horkej a vesmes pisou ze teplota by mela o dost mensi nez ma cpu.
Jako ten chladic neni studenej a dole je i teplej ale ruku tam udrzim v pohode.
Navic pisou ze pokud je ten chladic horkej tak spatne odvadi teplo a to je spatne.

Jako teploty pri 100% zatezi max 72 mi prijdou na tohle CPU ok...a idle je tak 33-36

Teplo z CPU musí jít do chladiče, z chladiče pak odvádí teplo ventilátor na chladiči. Minimálně na spodní části chladiče by měl být při 72°C horký. Nedal jsi tam moc teplovodivé pasty? Máš ho opravdu dobře přichycený?

Pasty je tam kapka na prostredek jako vzdycky. Prichycenej bejt vic uz nemuze...takhle zitra dam test a zkusim sahnout u ty zakladny. Pokud nic moc zkusim to nasadit znova...ale jak rikam teploty jsou podle mne na tohle CPU dobry :-) a frekvence neklesa atd.

Na druhou stranu 1,2kg neni zrovna malo, ta paka tam bude pri svislem postaveni obrovska. Sice muzes namitnout, ze nejsi prvni kdo ten chladic osazuje a zadne stiznosti na to nejsou, ale preci. Ten jeho Noctua k jeho procaku musi stacit na pohodu.

Jinak 65 stupnu v plne zatezi ma na Ryzen 7 3700X kamos s boxovanym chladicem od AMD a zadnej velkej hluk mu z toho neleze, takze bud je precitlivelej nebo je neco spatne, nakonec i Noctue se nemusi nejaky ventilator povest, jestli je to tim a ne spatnym nasazenim chladice na procesor nebo nevhodnym rozetrenim pasty.

Hele na ten jsem taky koukal ale.

1: prislo mi to jako overkill
2: nevim jestli by se mi vesel do skrine (i kdyz to asi jo)
3: asi by se tam nevesli RAMky co mam(G Skill s RGB)

Jinak jasny je super ale zase jeste aby nebyl kdyz ma zakladnu velkou jako krava a jeste k tomu 2 vetraky :-D

1. Prechlazeni procesoru neuskodi (pokud mluvime o prechlazeni na pokojovou teplotu a ne o treba kapalnem heliu), nanejvys vydrzi v pohode vic let :-D
2. Podle vypoctu by se mi tam vejit mel :)
3. Protoze budu porizovat novy pocitac, tak pocitam s nizkyma RAM ( ty moje planovane krome jinych vyhod jsou navic i bez RGB, stejne jako ten chladic :-D )

a vo-vo-vo-to prave jde :-D