Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr herního monitoru

Zdravím,

Rád hraji hry a přijde mi škoda mít kancelářský fullHD 24" IPS 60Hz DELL k RTX 2070, proto jsem se rozhodl pořídit nějaký herní monitor. Určitě bych chtěl přejít na 1440p a větší uhlopříčku (ideálně 27"). Dále všichni tvrdí, že obnovovací frekvence 100+ Hz je znát oproti 60 Hz, tak asi i zde bych chtěl jít do lepšího. No a vím, že nechci zahnutý a TN panel. Tímto na mě zbude jen pár kousků. Ideálně bych bral LG 27GL850 za docela slušnou cenu, ale je dost nový a u nás zatím nedostupný a podle diskuzí u prodejců ještě asi dlouho bude. Na Alze ho raději dali zase pryč z nabídky. Kromě LG jsem našel tento 27" GIGABYTE AORUS FI27Q, který je taky nový ale dražší už. Nemáte třeba někdo zkušenosti s jeho předchůdcem GIGABYTE AORUS AD27QD? Je to dobrý monitor za tu cenu? Máte případně jiný tip či mám počkat na ten LG?

GIGABYTE AORUS FI27O
LG 27GL850
Díky za odpovědi.
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

Ja som teraz kupoval Acer Nitro VG270Ubmiipx, sice nie pre seba, ale chvilu som mal možnosť si ho vyskúšať a môžem povedať že za tú cenu ma milo prekvapil a kludne by som ho odporučil. Sice sa mi trochu zdalo že nejaký nepatrný IPS glow tam je, a čierna tiež neni absolútne čierna, ale nebolo to nič zásadné. Robia ho aj vo verzii s menším FullHD rozlíšením - Acer Nitro VG270bmiix, a podla tých reakcíí to tiež nevyzerá zle.

Souhlasim s im, ze 24" je dnes malo. Takze 27" muze byt, ale co treba 32"? Ja mam prave tu vetsi uhlopricku, bal jsem se toho, zpocatku to byl nezvyk, ale uz bych mensi nechtel. Nicmene jsou lidi, kteri rikaji, ze to vyzkouseli a vratili se k 27", protoze to bylo proste moc. Proto bych ti doporucil zajet nekam do obchodu a zkusit to zkouknout. Nasledne pri nakupu pres internet mas jeste 14 dni na vraceni. Popremyslej o tom.

Frekvence monitoru je individualni, ja 144Hz zkusil a vim, ze to nechci, nepoznam rozdil a 60 Hz mi staci. Zalezi tez na hrach, ktere hrajes. Na strategie nema smysl mit vic FPS nez 60, to same jsou vetsinou RPG, zatimco na komperativni strilecky vetsinou hraci 144Hz vyzaduji.

Pokud zvolis 144Hz, chtej bezpodminecne FreeSync v rezimu GSync Compatible nebo primo GSync. Je to nutne. Mam grafiku GTX1080, ktera je jen o 20% horsi nez ta tva a vetsina novych her je na 100% vytizeni a nekde musim snizit detaily a to hraji na zamknutych 60FPS = obycejny 60Hz monitor. Ani na tve grafice nedas 144FPS snad vyjma Counter Strike, takze je FreeSync (GSync) nutnosti.

U vetsich monitoru je rozliseni 1080p nedostatecne pro text, ale pro hry obvykle staci. Mas dve moznosti, poridit 1440p monitor, ja ho mam a i 32" je to i na text OK. Nebo koupit 2160p (4K) monitor s dobre udelanym downscalingem na 1080p a narocne hry hrat na nizsim rozliseni. Teoreticky totiz u 4K monitoru pri zobrazeni fullHD se na ctyrech pixelech okolo sebe (ctverec) zobrazi to same a obraz potom nevypada rozostrene, potrebujes aby toto monitor opravdu umel i prakticky.

Dalsi vec jsou barvy, nejlepsi monitory umi 10bit barvy, o neco horsi monitory jsou 8bit + 2FRC a dobre jsou i monitory s pravymi 8bit. Pak jsou ovsem monitory s 6bit + 2FRC a ver, ze to nechces, obraz nebude dobry ani ve hrach.

Parametry monitoru zkontroluj na https://www.displayspecifications.com/en (obchody obcas kecaj).

TN rozhodne ne, muzes zvazit IPS nebo MVA. Mel jsem IPS, ted mam AMVA, cerna je o neco lepsi, ale zase tak velky rozdil to neni, bral bych oboji, protoze pokud dodrzis ma predchozi doporuceni, budes rad, kdyz ti ve vyberu zbyde aspon neco.

Jako je fakt dobrý. Zatím ale na něj nejsou moc recenze a taky není zrovna nejlevnější.
Poihu ukazoval monitor vg270ubmiipx od Acer, u kterého mě fakt překvapuje ta cena. Jasný, nemá 144 Hz a stojan vypadá dost lacině. Recenzí taky moc není, těžko říct, jaký má barvy apod.
No, musím to promyslet pořádně.