Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Freesync X G-sync, napojení Nvidie do Freesync

Zdravím, narazil jsem na super věc a sice, že Nvidia nějakou chvíli už podporuje Freesync na monitorech. Chci se zeptat, jak by toto mělo přesně fungovat a jestli tam jsou nějaké nevýhody oproti tomu, když bych měl AMD kartu s Freesync? Na internetu jsem narazil na diskuze, kde by správně karta měla být zapojena přes DisplayPort do monitoru, jinak to prý nebude fungovat, někteří se dušují, že to bude fungovat i přes HDMI zapojení. Bude k tomu potřeba ještě něco upravovat nebo zapojím nějakou GTX kartu k Freesync monitoru a poběží to? Případně jaká generace karet od Nvidie toto podporuje?

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

Jak vidis, vetsinou je to poresene oficialne jen pres DisplayPort. Pres HDMI to fungovat muze, ale nikdo ti to nezaruci a co jsem slysel, tak vetsinou ani nefunguje.

Jinak je to tak, ze existuje obecna norma nazvana Adaptive Sync, AMD tuto normu prevzala a nazvala to FreeSync. Nutno podotknout, ze prvni FreeSync monitory se nektere normy uplne nedrzely a az u FreeSync2 je norma zcela zvladnuta, jenze marketingove se oboji oznacuje jen jako FreeSync. NVidia nejprve delala vlastni GSync s vlastnim hardwarovym modulem, ale pod tlakem okolnosti zacala Adaptive Sync podporovat take a nazvala ho GSync Compatible. Pritom NVidia resi certifikaci a pouze u certifikovanych modelu je zarucena funkce Adaptive Sync. V praxi, co jsem slysel od lidi, tak GSync Compatible funguje v podstate na vsech FreeSync2 monitorech bez ohledu na certifikaci. Ale na monitorech, ktere maji prvni verzi FreeSync to nekde funguje a nekde ne, asi podle toho, jak kvalitne to vyrobce monitoru integroval.

Je to tak, ono je toho tolik, ze kdo si to ma presne pamatovat. :-)

Ale naschval jsem se koukal a Adaptive Sync je obecna implementace FreeSyncu od VESA pro specifikaci DisplayPort 1.2a. Tudiz logicky to co funguje na HDMI neni AdaptiveSync. FreeSync od AMD je ale na HDMI mozny. NVidia ale co jsem cetl se snazi o sjednoceni Adaptive Sync a GSync Compatible, takze tam bych moc na fungovani pres HDMI nespolehal.

Díky za objasnění. Co řady karet? Dalo by se říct, že třeba všechny GTX 1xxx to umí nebo bych měl po té specifikaci někde účelně pátrat?

Chtěl jsem to píchnout do monitoru AOC 2460G5, který už nějakou chvíli mám a právě disponuje DP. Nemůžu najít ale jestli je nebo není kompatibilní, ačkoliv samotný FreeSync umí. Hodlám upgradovat grafiku a teď se objevila nová, výkonná a celkem levná řada od Nvidie, tak chci vědět, jestli mi to pofachčí i skrz FreeSync. Protože pokud ne, pořád má pro mě pak větší smysl vrazit peníze do AMD.