Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vsync + využití GPU

Zdravím,

možná to je hloupý dotaz, ale zajímá mě to.
Do teď jsem hrál na monitoru 60 Hz všechny hry s Vsync ON, aby se mi obraz netrhal. Využití GPU dle hry např. 60%
Nyní budu mít monitor 75 Hz s Freesync s g-sync compatible. Když vypnu Vsync, tak budu mít max. FPS, využití GPU bude 100%. Můj dotaz zní, jestli tím tu grafárnu nějak zbytečně moc nezatěžuju a nesnižuju třeba její životnost. Zapnutím Vsync ji tolik zatěžovat nebudu, ale to mi pak je ten Freesync docela k ničemu ne?
Předem díky za ujasnění.

řešíš dvě zcela nesouvisející věci.
VSync je třeba i pro tzv. Freesync (jak už název napovídá, Freesync je podvariantou Vsyncu), jde o to, jakým způsobem jsou realizovány snímky v okamžiku, kdy karta nestíhá dodat snímky v sychronním zobrazení.

Tj. existují tyto scénáře:
1. karta dodává více, než zvládne monitor zobrazit: vše funguje jako Vsync, tj. zobrazuje se synchronně s vsync frekvencí
2. karta dodává stejně co dokáže monitor: nic se neděje
3. karta dodává méně FPS než monitor zobrazuje: v takovém případě jdou snímky při nejbližším dalším zobrazení vsync signálu - který se přizpůsobí framerate karty (pokud může). To je rozdíl oproti prostému VSYNC ON, kdy ti frekvence z řekněme 60Hz spadne rovnou na 30Hz.