Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pořadí boot

Zdravím všechny,
opět problém s pořadím boot.
1.HDD 1TB čistý
2.m2 256gb Linux
Nastaveno boot z internal HDD a naskočil m2, je tam psaný jako mini SSD, ale naskakoval jako internal HDD.

1. Dal jsem tam win 10
2. m2 stejné
Nastaveno boot z internal HDD a naskakoval win 10

1. HDD s win 10 odstraněno
2. vše stejné
Nenaskakuje nic

Legacy.
Jak upřednostním ten m2 disk, nikde to tam není?
Děkuji

.Legacy.
Jak upřednostním ten m2 disk, nikde to tam není?

Takže ten m.2 nevidíš ? Podívej se spíš, jestli ho uvidíš když místo Legacy zvolíš UEFI, třeba nese partition table GPT, nebo zadej boot jako UEFI + Legacy.
(mimo to boot menu ten M.2 v BIOS vidíš?)

Je fakt, že info jsem dal asi málo.
Dell m4700
- původně jel z m2, kde byl win 10 - spouštěl se z boot internal HDD
- potom jsem dal na m2 Linux 2x s grubem - spouštěl se z boot internal HDD
- ten 1TB HDD byl jenom na data, ale zkusiljsem tamnacpat win 10 s tím, že si vyberu v biosu potom disk, který chci a ejhle.

a) v UEFI nastav "Boot pouze UEFI", vypni CSM.
b) W10 nainstaluj na SSD v režimu GPT/UEFI, Smazat disk.
c) boot by měl proběhnout automaticky z EFI oddílu na tom SSD.
d) zapoj HDD, popř. ho inicializuj, nejlíp jako GPT.

když nejde při instalaci zvolit priority, chce to odpojit úplně všechno nadbytečné.
taky nepíšeš, jestli máš některé disky typu gpt a v uefi/biosu je proto nutné předvolit windows manager. (nebo tak nějak mu říkají)
a protože se pokoušíš o dualboot s linuxem, který mrchosoft nenávidí a snaží se ho odstranit, není jasné v jakém pořadí jsi na jaké disky co instaloval a které systémy/bootloadery ví o těch druhých.

toto jsou jednoduché věci. a ty místo jejich řešení laboruješ s nastavením raid? doma všichni zdrávi??
vykašli se na to, používej jediný systém a druhý si virtualizuj.

Dobrý den,
nevím jestli je to řešení, ale funguje to.
Provedl jsem instalace s vytaženými disky.
1. na mSata ssd Mint 19.3 a MX
2. Potom jsem vložil HDD s už nainstalovanými W10
3.Po F12 přehazuji jenom spuštění minicard SSD a HDD
4. Tak jsem to předpokládal původně
Děkuji za odpovědi a hezké svátky

Tak jsem to analyzoval a problém vznikl takto:
Ten HDD byl opravdu nastaven v RAID z důvodu zálohy od původního majitele. Tím, že jsem na něj pustil Win10, tak si obhospodařil to SSd s Linuxem a bylo po srandě. Ten Raid jsem v nastavení našel a vypnul. Teď to normálně funguje přes F12 ve výběru microSSD a internal HDD. Předtím ještě vyskočí, že ani jeden nejsou v RAID.
Pokud někdo nemá poznámku tak pro mne vyřešeno a ještě jednou děkuji.