Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svítící DRAM ledka na ASUS deskách, špatné paměti, možná i zdroj

Zdravím,

předem díky za trpělivost a pomoc.

Prováděl jsem upgrade hardwaru, nic velkého, pouze SSD, vyhození starých HDD a taky nové GPU.

Windows 7 Ultimate SP1 64bit
ASUS P8Z68-V LX
i5 2500k 4.0 Ghz OC
16GB Corsair DDR3 1600mhz
Radeon RX 580 8GB Sapphire
Seasonic SS Energy Knight 500W+80 Bronze

SSD Samsung Evo 860 250GB
HDD WD Gold 8TB

K problému, po výměně hardwaru, svítící DRAM LED při zapnutí, nešlo se ani dostat do bootu.
Dle fora, ASUS desky rozsvítí DRAM, pokud nemají dostatek šťávy od zdroje, nebo je špatně zastrčený pin ze zdroje do desky, nebo je něco s paměti.

Co se týče zdroje, podle kalkuláčního online nástroje spotřeby je to opravdu na hraně, ale šťáva by měla být dostačující, nicméňe.. není to jisté, podle fora to může být opravdu málo šťávy.

Zkusil jsem vše poodpojovat, HDD, a jet na integrovanou grafiku, pořád to jisté, červená DRAM LED.

Následně jsem zkusil vysazovat paměti, po té co jsem tam nechal 1x4GB, systém nabootoval.
( Stále tam mám pouze 4 GB ).

Nicméňe, dále jsem prováděl instalaci atd, čachroval s disky, připojil jsem zpátky odpojené disky a nastal stejný problém, DRAM LED rozsvícená, pokud to opravdu bylo pamětí, to že zdroji přidávám zátěž by nemělo mít vliv, proto podezírám i zdroj, třeba na to už opravdu nestačí.

Vysadil jsem i poslední RAM, dal ji zpátky, PC se rozběhl....

Napadá mě zkusit udělat RAMtest, ale to bych musel dodat odebrané paměti, pokud se pak PC vůbec rozběhne.

Díky za jakýkoliv tip

Podle mě problém s ramkama 4kusy asi nejedou jak mají.
Nejspíš to svítí protože se to šprajcne při startu-inicializaci.

Zkus tam vrátit původní stav pokud je to možné
Odpoj všechny systémové disky od data/napájení ať si experimenty nepokazíš OS.
Postupně přidávej paměti a testuj s 1,2,3,4 moduly přes memtest. https://www.memtest.org/#downiso (ideálně stará fleshka)
Pokud to nepomůže vyresetuj nastavení bios.

Díky vyřešeno ( nejspíš ), všechny RAM sticky prověřeny, snad 20 cyklů u každé, bez chyb.
Začal jsem tedy zkoušel různé kombinace a nejspíš je něco se samotným RAM slotem, čiže mobo, zapojím dvě jako dual-channel, systém nabootuje,
zapojím je v jiných slotech, DRAM LEDka a systém nenabootuje. Další z věcí, jednou jsem zavadil o 24pin ATX do desky (dosazen opravdu pevně a nadoraz, to samé, najednou DRAM led.

Pokud není něco s větví zdroje, co pouští šťávu do mobo, tak je něco se slotem na paměť, tak či onak... možná by nebylo od věci vyměnit celou desku, někdy v bližší době.

Omluvte mě za opožděnou reakci, dojela mi rodina.

Kontektor vypadá v pořádku, aspoň tedy na pohled, nevím jak jej proměřit, hádám že by to pomocí multimetru nějak šlo provést.

Nicméňe, pracoval jsem na počítači několik dní a velice žádný problém, jen.. při práci s video editorem jsem párkrát dostal error, '' memory could not be read '' .
A dnes, při kopírování velikého množství souborů, 2TB, systém při kopírování z ničeho nic zamrzl a nešlo s ním nic provést, pouze hardreset, hned po restartu DRAM ledka, systém nenajel.
Až po vyjmutí pamětí, spuštění na jedné a opětovného dosazení pamětí... o data na HDD jsem naštěstí nepřišel.

Ale opravdu už mě to začíná ubíjet, s počítačem zkrátka není možno pracovat a jak jsem již říkal, MEMtest jsem provedl 2x, paměti jsou v pořádku, vadná mobo ?

Po zdroji bych se mohl poptat v práci na IT oddělení, takže ten zdroj ještě můžu zkusit.