Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 16 GB RAM - zobrazí se pouze 12 GB

Zdra­vím, po za­po­je­ní 8GB RAM mo­du­lu ke stá­va­jí­cím 2x4 GB mo­du­lům se zob­ra­zu­je pou­ze 12 GB, i přes­to že BI­OS všech­ny mo­du­ly roz­po­zná. Jak lze pro­blém vy­ře­šit? Pře­dem dě­ku­ji

Základní deska Asus b150m pro gaming.

Pří­kla­dám od­kaz na fo­to z BI­O­SU (za­po­je­ní RAM pa­mě­ti,..)

htt­ps://​prn​t.​sc/​qfb​e0c

Možná jeden nebo dva ze slotů pro RAM nefungují. Ona informace o tom, že je osazeno 16GB může pocházet jen z toho, že jsou detekovány informace z SPD na všech modulech, ale jeden z nich se BIOSu může jevit jako vadný a proto s ním v reálu nepracuje.
Začal bych s tím, že bych vzal je jeden modul a postuně ho vyzkoušel ve všech 4 slotech (zbylé 3 sloty nech prázdné). V manuálu je sice doporučení, který slot se má osadit pokud se použije jen jeden modul, ale v reálu to na většině desek funguje bez ohledu na to, který slot se osadí (výjimkou jsou např. některé desky s CPU "ATOM"). Pokud budou 2 sloty fungovat (PC naběhne) a 3 nebo 4 ne, tak máš pachatele. Ale na vině v tom případě nemusí být přímo paměťový slot(y), ale mohl by to být i socket pro CPU.
Pokud bude jeden modul fungovat ve všech 4 slotech, tak pak postupně přidávej další moduly po jednom a vždy ověř funkci.

nic takového jsem po tobě nechtěl.

odkaz jsi sem vložil s formátovacími znaky, takže je nefunkční. vyhledávání našlo původní dotaz na živě, který ti zamkli, protože jsi na jeden problém založil další dotaz.
z toho živě vede odkaz lightbox se 7mpx screenem - tak takhle ne.

obecný popis paměti mě nezajímá, proto např. ten cpu-z, má na to záložku spd.
a jestli sem ještě jednou místo přesného typu paměti vlepíš fotku, řeš si to sám.

edit:
kdybychom se už neviděli, cpeš tam lichý nepasující 8gb modul pro takt 2400mhz.
ta deska má ve specifikacích 2133.
nejde o to že se nezapne nebo nenaběhne, nebo že jeden modul neumí jiný takt. ale když jdeš na hranice té desky (maximální takt, plně osazené sloty), tak musíš té desce taky vyhovět v tom, co si přeje ona.
ten 8gb modul vrať, jak vidíš je pro tebe nevhodný. sháněj místo toho 2 podobné moduly co máš.

nejde o to že se nezapne nebo nenaběhne, nebo že jeden modul neumí jiný takt.

samozřejmě že pojede i na nižším taktu. kdyby sis konečně pustil ten cpu-z, viděl bys, že má v spd eeprom přednastavené časování pro více frekvencí.
jenže ty neosazuješ pouze jediný modul 8gb, ale 3 trochu odlišné moduly a chceš snad, aby spolupracovaly.

paměti mohou mít teoreticky jinou organizaci, nevím jestli se s ddr4 ještě používá. odhadnout to jde z počtu chipů.
ale to by vypsal právě cpu-z, nebo aspoň vyčteš konkrétní typ, když se ti ho nechce opisovat ze štítku.

nakonec to možná vyřeší cmos reset, že se detekuje plná ram.

Reset CMOS jsi provedl? Nefunguje to ani při různém prohazování všech RAM ve slotech?
4GB moduly dej do 3 a 4 slotu a 8GB do prvního a různě přehazuj.
V BIOSU nastav frekvenci a časování ručně podle nejslabšího modulu. Víc mě nenapadá. Snad jen koupit ještě 1x8GB modul, který už máš a ty stávající 4GB prodat.