Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zatuhávání počítače na 30 sekund. Podezřívám HDD

Prosím o radu s touto závadou. Pořídil jsem druhý počítač, který používám průměrně 4 dny v měsíci.
Je to použitý kancelářský dell, 5 let starý, se slušným výkonem pro mé používání.
Intel Core i3-4150
MB DELL 04YP6J
Intel HD Graphics 4400
2x SK Hynix DDR3 SDRAM 800.0 MHz (DDR3-1600 / PC3-12800) 4 GBytes
WDC WD5000AAKX-75U6AA0

Legální Win8.1.

Problém je, že při používání někdy na 30 sekund zatuhne. Reinstall Windows nepomohl.
Krásně to zaznamenává task manager:
https://pc.poradna.net/files/88710-screenshot-134-png

SMART hlásí že disk je ok:
https://pc.poradna.net/files/88711-screenshot-135-png

Mám i přesto podezření na disk.
Když počítač zatuhne - ledka disku na casu svítí celou dobu co počítač zatuhne. (jinak bliká v rytmu načítání/zápisu na disk).
Myš během zatuhnutí normálně dál hýbe kurzorem a je i možné přejet na jiné okno na obrazovce, nicméně i to za chvíli zatuhne, dokud neuplyne těch 30 sekund prvního zatuhnutí.

Jindy hraji hru a počítač nezatuhne ani jednou během 3 hodin.
Jindy pracuji se soubory (fotku, doc, xls), surfuji na netu, používám thunderbird...., a ve všech případech, chci něco vyhledat, otevřít apod. a v ten moment počítač zatuhne na 30 sekund.

Prosím o rady co bych mohl dál vyzkoušet, abych identifikoval závadu. Děkuji moc

disk se tváří ok, typicky kontroluju id 05,c5,c6,c7 - samé nuly.
už jsem zažil disk který měl taky dobré všechny hodnoty, kontrola souborového systému nic nenašla, ale bylo vidět že průběh trochu drhne.
po naklonování na jiný disk vše ok.

kdyby se ti tvé občasné využití vlezlo na 120gb disk, doporučuju naklonovat na rozumné levné ssd (adata800 + mechanická redukce 3.5"-2.5")
snad ty problémy nejsou řadičem disku.

instalace je originál od dodavatele? pokud vlastní, ovladače ve správném pořadí? chipset driver nechybí?
nespouští se po startu nežádoucí program / služba na pozadí?

Tak po cca 24 hodinách od přepojení sata kabelu se to ani jednou neseklo. Budu to sledovat dál.

Na tenhle disk zálohuji kopii disku hlavního počítače (tedy ne systému, ale souborů zvlášť na disku D:/ ). Právě kdyby jeden z disků odešel zůstane druhá kopie.

Instalace Win byla z stažená z microsoftu. Ovladače ze stránek dellu. Včetně čipsetu. Ale nevěděl jsem že se mají instalovat ve správném pořadí.

Nemám tam nainstalovaný žádný bloatware, nebo nějaké nesmysly. Jen opravdu programy které použivám, a mám je nainstalované i na hlavním počítači.

Ale popisovaný problém počítač dělal už hned po čisté instalaci+ovladačích, kdy jsem zapisoval asi 150GB záloh.

Děkuji moc!

ta sff deska má jen 2x sata, jestli dosáhnou minikablíky oba prohodit.
(ve volných chvílích vyzkoušet kopii dvd, jestli funguje)

pokud pc slouží jako zálohovadlo, pak ani 240gb nemusí stačit (ssd potřebuje rezervu). zatím jen pozorovat disk.

jinak se to prodává jako repasy i s nainstalovanými w10, podle cpu a velikosti disku asi 4-5.000