Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno výkonný počítač ale neúmerne pomalý štart

Dobrý deň, poraďte prosím ak viete. Poskladal som nový počítač, výkonný stroj:

Procesor - AMD RYZEN 9 3900X 12c24t
Doska - GIGABYTE X570 AORUS PRO
RAM - HyperX 32 GB KIT 3200 MHz DDR4 CL16 Predator
SSD - ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 1TB
HDD - WD Gold 4TB
Skriňa - be quiet! Dark Base PRO 900 rev.2
Zdroj - Fractal Design ION+ 660P
Grafika - MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X 4G
Chladič pre procesor - Be quiet! DARK ROCK PRO 4
OS - Microsoft Windows 10 Home SK 64-bit (OEM)
Monitor - Benq 32" PD3200U 4K

Oveľa slabšia zostava, ktorú som robil pred tromi rokmi štartovala z nuly po pracovnú plochu za cca 10 sekúnd.
Tu trvá štart zhruba 40 sekúnd (aj so zadávaním PIN). Samotný Windows nabehne takmer okamžite, no dlho trvá kým sa po zapnutí PC monitor preberie k aktivite. Zdá sa akoby neskoro dostal povel "Preber sa". Obrazovka je tmavá. Akonáhle sa už zjaví logo Aorus tak zvyšok prebehne rýchlosťou ako sa patrí. Nezdá sa mi, že štartovacie procedúry bežia na pozadí vypnutého monitora. Myslím, že začnú zároveň s tým ako sa zapne monitor zo sleep režimu.
V čom môže byť problém? Alebo ako zistím podrobnosti kde to brzdí?
Ďakujem za každú radu

Zkus do okna Exploreru zadat cestu (a odentruj):
%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx
V protokolu dole - Podrobnosti - ID Události 100 - jsou časy při spouštění, kde se dá vyčíst, kde to při spouštění vázne.

Kamos ma RyZen 3700X na desce Asus B450 Gaming F. Jako co by on dal za 30s. Jemu to startuje 45s a to po updatu na novy BIOS 1004B, predtim to byla tesne necela minuta. Zapomen na to, jestli jsi predtim byl na Intelu, ze ti to bude startovat stejne rychle. (Nabeh do Windows samozrejme rychly je, mluvime ciste o zapnuti tlacitka do startovani Windows.)

Vsechno je v poradku.

Tohle je u platformy AMD RyZen zcela normalni stav. Naschval pocitej cas od ukonceni nabehu BIOSu po prihlasovaci obrazovku Windows a pokud je start rychly, tak je opravdu vse v nejlepsim poradku a nemusis se niceho obavat.

Co se tyka samotne inicializace pocitace (BIOSu), tak to bohuzel je dan za AMD RyZen. Firma se na tom snazi pracovat a posledni patch firmwaru AGESA 1004B, ktery by mel byt soucasti posledniho updatu BIOSu, rychlost nabehu o neco zvysuje, takze to je jedine co muzes udelat, pokud nemas uz BIOS aktualizovany na posledni verzi.

Ne, jak dlouho to nabiha?

---

P.S. Nekritizuju nabihani RyZenu, jen konstatuju, ze uzivatele Intel platformy nekdy od Sandy/Ivy Bridge (zacalo nacitat BIOS a zarizeni hodne rychle) to prekvapi. Treba Bloomfield taky nabihal z dnesniho pohledu dlouho.

No já ti nevím, mám MSI X570, komplet POST až do začátku zavádění OS trvá přesně 20s (stopky jsem zastavil, když jsem uviděl točící se kolečko, což znamená, že UEFI nastartovalo Windowsí bootloader). V počítači mám 2x NVMe disk, plus 3x SATA disky.

Zase tak velký rozdíl proti Intel platformě tam nevidím.

To sú preterky z čias W98/WNT_XP?

PC uspávaj do RAM alebo Hiberfile, na kieho šľaka sú tieto časy so stopkami v papčiach od nakopnutia power button on/off po Bios do gr.prostredia Windows?

Windows je je prácu, aby makal ako delo, ako raketa po načítaní všetkého nutného, možného a nemožného na pozadí medzi nebom a zemou, aby dokázal využiť na 101,5% systémové prostriedky, kapacitu RAM, ňadrá CPU, úložiská, kabeláž, porty, chladenie, mrazenie, varenie, pečenie proste celý HW reťazec bez sekania, brzdenia, trtošeni sa na pozadí.

Kto a komu dnes záleží na rýchlosťi štartu z vypnutej mašiny? Chlapecká, mladícka ješitnosť.

Nesmysl, proste ho to zarazilo, to je cely. Ja byl taky totalne paf z tehle docela priblble vlastnosti RyZenu, kdyz jsem se s tim setkal poprve. Jasne na tom dulezitem to nic nemeni a taky si planuju koupit RyZen, protoze je vykonejsi a jeste k tomu levnejsi nez konkurence z Intelu. Nicmene chapu neznaleho uzivatele, ze ho to na poprve musi zarazit.