Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fananek nezklamal, Barbora Spotakova ma pisnicku.

No, ja vzycky rikal, ze Lou Fananek je vyjmecny textar. A tak tyden po uspechu Barbory Spotakove vydaly Tri sestry singl s nazvem Ctvrta sestra. Ke stazeni je na jejich strankach ve forme MP3 ( 160kbps po registraci ), pripadne bez registrace k poslechu ve flashovem prehravaci.

Je pravda, že když jsem zjistil, že Fanánek je autorem textů k české verzi CD o Šmoulech, tak jsem zůstal v údivu tiše stát, hluboce jsem smeknul a notně poopravil názor na něj… Tohle je bomba…
K.

Fananek ma na triku napriklad i temer vsechny pisnicky Tezkeho Pokondra a i myslim delal texty k muzikalu Kleopatra ( viz. WIKI ). Rozhodne zastavam nazor, ze Fananek je PAN textar. Jeho texty vetsinou maji hlavu, patu a dokonce i myslenku. Kdyz si clovek poslechne moderni cesky "mainstream", tak ty texty ( mirne receno ) za nic nestoji.

Mě ty songy od šmoulů donutily poslouchat vlastní (!) děti, naštěstí se jednalo o velmi krátkou životní etapu:-D. Spíš chci ocenit to, čeho je Fanánek "schopen" (myšleno šíře záběru, kvalitu nechť každý posuzuje sám dle vkusu a inteligence…).
K.

Je sice pěkné, že Fanánek splnil to, co slíbil (písničku Špotákové), ale to je tak vše, co beru jako plus :-|

Jak hudebně, tak textově (při poslechu hudby raději texty nevnímám, proto moc nemusím CZ/SK scénu) mi tohle vůbec nic neříká, tyhle prvoplánové agitky jdou zcela mimo mě :-| Dobrá hudba (dle mé osobní preference) skončila před léty...

To je všechno otázka osobního vkusu; ve mě osobně nic z toho co tady bylo jmenováno nebudí nic jiného než útrpný výraz na tváři při představě toho, že bych to měl poslouchat. (Pokondr, Tři sestry, šmoulí CD a podobně).

Zrovna Těžkej pokondr vidím jako dobrý příklad nízké úrovně českého popu a hudebního vkusu v Čechách. Rádobyvtipné texty pro olysalé světové hity minulých desetiletí? Co může být lacinějšího? Pivní kultůra se pobaví českými (proč pořád vlastně hrajou v rádiu ty englický písničky, jako? Což jsme snad nějaký pohůnek imperialismu?) texty, no a když už je člověk nalitý pivem na tom našem českém festivalu, kdo by si nezatrsal na Y.M.C.A, že? A "muzikály" snad radši nekomentovat...

Ale samozřejmě, někdo rád vdolky, někdo holky... to zase chápu.

Nemohu hovořit za Vladimira, ale metal má u mě pevné místo... Absolutorium za skladatelskou a instrumentální invenci patří podle mě spolku Death, či spíše jeho zesnulému frontmanovi. Ovšem nejen metal, taky třeba klasický rock. A nebo z jiného soudku, dub, reggae, jungle... Ale v žádném případě ne český mainstream.

Nevim jestli Tri sestry povazujes za mainstream ;-), ale ja tedy nemusim veskery mainstream ( co treba leze z evropy 2 ).

Metal? To ne. ;-)

Hudba co mám rád se dá ponejvíc hodit do pytle "new wave" a jde o dost navzájem se prolínajících stylů. Rád ale objevuju i současnou elektronickou i kytarovou hudbu. S lidmi bez hudebního rozhledu se o hudbě vůbec nebavím, nemá to cenu. Když mám tu smůlu a jsem s kolegy z práce v hospodě a na hudbu přijde řeč, tvářím se nepřítomně a koukám stranou.

kolegy z práce v hospodě a na hudbu přijde řeč, tvářím se nepřítomně a koukám stranou.

Ano, to je přesné... Naopak s jedním kamarádem (donedávna blackmetalistou až za hrob) se dá o hudbě mluvit, o jakékoli. Taktéž se shodneme na tom že česká populární hudba stojí za ..........

PS: Když bylo tušímže v Hannoveru EXPO, nás jel reprezetovat božský Karel... A Němce? Níže odkazovaní Kraftwerk. To myslím o lecčems vypovídá.

Na New Wave jsem vyrůstal, dodnes se mi líbí starej OK Band, ještě než se zvrhli v disko :-) , těch kapel bylo moc, postupem času se sice ze mě stal rocker, ale stejně na nový vlně vždycky ulítnu. Jo a tohle znáš? watch

Tak to jo, to sedí :-) Škoda že Vanessa už není, ty jejich brutální písničky se mi dost hodně líbily, ještě je mám někde na 156x ohranejch kazetách.

Škoda, že jsem mladší ročník... Když tahle EBM scéna u nás začínala, tak jsem ještě tahal kačera po dvorku, takže všechny tyhle skvosty objevuji až těd...

Mno, ja jsem zas "old school", a takoveto vejsplechty moc rad nemam. Vyrustal jsem na hard rocku, heavy a speedu, za mladych let u mne prevazovala tvrda muzika (trash, death, black, doom, hard-core), ted spis inklinuju ke gothicu/power/symphonicu. Navic zjistuju, ze se mi libi klasicke opery. Klasickou /vulgo "vaznou"/ muziku jsem mel rad vzdy. Za neprekousnutelne nestesti pokladam zrudnosti, ktere produkuji statni radia (rika se tomu pop?) - za absolutne nehumanni beru cinske lyze (Chinasky) a kolumba (Krystof). Mlaceni do hlav (techno, house) taky na zdravi neprida. Toz tak...

mife - já souhlasím. A nejvíc mně bere, když si tohle "něco" podobnýho, jak bylo v odkazech výše, nějaký "milovník" hodí na CD, to prskne ve svý vytuněný Š 120, do přehrávače, pomocí volume to vohulí, a že za ním jede houkající sanitka, a nebo jsou mu přilepeni na zadku hasiči se sirénou, tak o tom nemá páru.
A v hospodě? - tam zapomeneš na starosti, vykecáš si "játro", a když potřebuješ nějakýho "řemeslaznalýho", tak ho najdeš tam.
OT - to samé nechápu, jak může nějaký "meloun" sedět ve fáru za meloun a půl, a telefonovat, s mobilem u ucha. Respektive, že už chudák nemá na pořádný handsfree.

Jestli je úroveň jejich demence přímo úměrná umělecké a informační hodnotě textů, resp. kvalitě hudby, obávám se, že chtějí-li někde zveřejnit název své kapely, musejí použít otisk razítka. A to ještě apriori předpokládám, že tak z 50% bude ten otisk vzhůru nohama nebo nečitelný.
I když věřím, že i oni mají své příznivce. Tak abych se někoho nedotkl, protože: "Jaký si to uděláš, takový to máš".
A to je pravda.

Imrich je můj oblíbenec, zaboha nemůžu sehnat verzi písničky King Kong,
která nevyšla na LP, ale byla vysílána jako promo k jejich ještě nevydané
desce v rádiu na Vltavě v pořadu Větrník, pořád ji slyším v uších.
Vždycky se těším na úryvek: dojedu na moč, oštěp a šíp,
pronikavá analýza a úprava: do jedu namoč oštěp a šíp. :))
Ovšem daleko lepší bylo v té rádio verzi Nekonečný boogie, to bych chtěl rád.

Ovšem sólový projekt Miry Imricha mě docela zklamal (Tango) a Abraxas bez něj jaxi ztratil šťávu. Takže Abraxas je pro mě Box a vlastně nic víc. To samý Progres 2 vs. Futurum (Morávek, Dragoun) či Bronz (Váně), i když tady to vlastně tak docela nesedí, ptz brněnská rocková scéna má svoje neoddiskutovatelné kouzlo a i Futurum i Bronz jsem měl rád. Ale Progres 2 je pro mě Dialog s Vesmírem a z dalších už možná jen Mozek a pár písniček ze Změny. Třetí kniha se možná někomu líbí, mě moc ne až na dvě-tři výjimky (a není mezi nimi Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce :-p )

Když už jsi naklepl rádiové verze písniček - mnohdy byly lepší než to co vyšlo vzápětí na desce. Tam to tak nějak ztratilo šťávu, byly takový sterilní, člověk byl zvyklý na nějakej "odpich" a to na těch deskách chybělo.

A úplně nej byly stejně pirátský live verze, když jsem v jakýmsi klubu slyšel "Nafta nad zlato", úplně mě to dostalo a s "Oldou" se to vůbec nedalo srovnat...

Ja mam holt radeji akustickou muziku s mene ( nejlepe zadnymi ) elektronickymi efekty. Pisnicky si malokdy poustim jako podkres, vzdy je vnimam, zkousim si v duchu jak bych k tomu hral basu a pokud to jde ( nejsou kolem lidi ), tak si i zpivam ;-) . Proto spis inklinuju k worldmusic, folku, trampske muzice.. I klasiku mam rad, jazz taky muzu. Ne ze bych mel k elektronickym smerum odpor, ale sam je vyslovene nevyhledavam. Samozrejme jako v kazdem smeru jsou vyjimky potvrzujici pravidlo, neco co me vyslovene zaujme svym provedenim/originalitou a to si pak chvili omilam petkrat denne ;-) Ale samozrejme proti gustu jinych zadny disputat.

Vláďo to je pěkný, to se mi líbí :-) Ovšem co mě tam dostalo, jakou má ten jejich kytarista kytaru. Na tohle jsem ulítlej, pár kytar jsem už i udělal a jednu podobnou mám jako kytaru na cesty: kytara a je to ta Travel-G.

Ja se pres basovku prokousavam z kytary ke kontrabasu. Basova kytara ( moje mimochodem take s ozvucnici ) je jakysi mezistupen.

zkousim si v duchu jak bych k tomu hral basu

to samý dělám i já

haha! Já zase tímhle způsobem sleduju klávesovou linku. Já jsem vysazený na analogové synťáky, nic lepšího nebylo vynalezeno™.

Kytarám moc nerozumím... :-)

Karel je skvely zpevak ( z hlediska rozsahu a umu ) stale. Hodnotit ovsem to, co zpiva uz je horsi. Stejne jako Helena Vondrackova, take famozni zpevacka, ale ten styl...

Ano, Karel Gott je populární v především v Německu, však také na retayourmusic.com jsou pouze jeho německá alba. Ovšem vše bez komentářů, komentář je jen u jednoho singlu a rozhodně stojí za přečtení, jestli vládneš angličtinou :-D

8-) ano. A proto i kdyz Vladimir napsal rozumnej nazor, nepodporime ho, protoze vime, ze on sam by doporucil podobne nekvalitni muziku (s pohledu melodic death metalu)

I když jsem ze starší generace, L.F.H. jako textaře kladu vysoko třeba před J. Suchého či M. Horáčka.

Jinak k těm Pokondrům, mám za to, že se jedná o čirou parodii a recesi a oni si žádné aspirace reprezentovat pop nekladou. Sám L.F.H. tuším ve své biografii prohlásil, že se mu tyhle hitové skladby ze 70.-80. let, které otextovává, v mládí vysloveně hnusily.

I když jsem ze starší generace, L.F.H. jako textaře kladu vysoko třeba před J. Suchého či M. Horáčka.

Tos mě docela dostal, ale čím víc o tom přemýšlím, musím uznat že na tom něco je. Zdaleka ne všechno co se hlubokomyslně tváří v sobě nese nějakou podstatnou myšlenku a naopak. Penzión svět je moje oblíbená deska ale někdy mi Horáčkovy texty připadají jako směs efektních výrazů bez druhého plánu. Na sestrách jsem letos byl a musím říct že tam byla skvělá atmosféra, muzikanti byli i překvapivě střízliví, řemeslně dobře odvedená práce a navíc jsem se bavil. A o to asi šlo. Nic moc jsem nečekal a o to víc mě mile překvapili.

...někdy mi Horáčkovy texty připadají jako směs efektních výrazů bez druhého plánu...

Mluvíš mi ze srdce. Pořád si totiž myslím, že když někdo ve standardní popové písničce hovoří o Septuagintě, tak se chce spíš blýsknout klasickým vzděláním (škoda, že Olympic do svého hitu o tetě Agátě nenamontoval Vulgatu; taky by se to rýmovalo).

Verš 3S "Láďa nosí ve svém srdci příběh černej jako krtci" se mi pak zdá mnohem lidsky opravdovější....

Jinak k těm Pokondrům, mám za to, že se jedná o čirou parodii a recesi a oni si žádné aspirace reprezentovat pop nekladou

To beru, ale..

a) jestli to má být recese, moc se nepovedla - a nadto stačilo by to jednou. Ale oni ty desky točí a prodávají pořád dokola.

b) nejsem si jist že valná většina posluchačů to tak bere. Moje babička vnímala Pytlákovu schovanku jako na seriózně natočený film.

Ale oni ty desky točí a prodávají pořád dokola.

Protože jim to holt nese prachy. A za ty se u nás v "umění" pášou ještě větší zločiny.

Jinak já si taky myslím, že většina "hitů" od TP je póvl, ale na druhou stranu tu alespoň pro mě stojí tím italsky naříkavým drupáckým stylem podané "Čórli mi kola" či božské "Maso na guláš" včetně implementace Hapkových vzlyků... ....