Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozšíření RAM paměťi

Zdravím. Chtěl bych si rozšířit paměť RAM o dalších 8 GB. Nyní mám DIMM DDR4 8GB 2133MHz CL 14 KINGSTON HyperX FURY Black. Bude vadit, když druhá RAM paměť bude CL 15 a mít vyšší MHz ? Někde jsem se dočetl, že by to mohl být problém. Uvažoval jsem např. nad touto - HyperX Fury Black 4GB DDR4 2400.
Základní deska - MSI MB Sc LGA1151 H110M PRO-VD, Intel H110, 2xDDR4, VGA+DVI, GbLAN, mATX
Zdroj - 600W

Předem děkuji za odpovědi :-)

Řešení:

určitě koupit 2x8 kit RAMek, nějaké hledání podobné RAM je dost o ničem, mně se stalo, že jsem rozšiřoval na 32GB a měl jsem 2xHX432C18FB2/8 a později dokupoval ty stejné 2xHX432C18FB2/8 a ony vlastně byli úplně jiné! vyrobené jinde a s jinými čipy Hynix C-die vs Micron E-die (což se při koupi vlastně vůbec nedá zjistit, pokud nesundám ten plech na čipech nebo použiji Thaiphoon Burner k přečtení spd), takže pak jsem měl samozřejmě problém je všechny rozjet na 3200MHz i když podle support listu desky jsou testované...

Když budeš mít nové ramky s vyšší frekvencí, poběží stejně podle té pomalejší. Všechny RAM paměti poběží podle nejslabšího kusu, je jedno, jak výkonnou novou paměť koupíš.

CL -> čím nižší, tím lepší. Tady si nejsem jist ale radši bych sehnal RAM se stejným CL, nižší je lepší.

Některým deskám se to nelíbí, některé to prostě přijmou a jedou podle nejslabšího článku. Dnes by to být problém neměl, osobně ale za to ruku do ohně nedám - nedělal jsem takový rozdílný upgrade. Každopádně RAM kup a otestuj, můžeš je přinejhorším vrátit. Jen se prostě budeš muset smířit, že to pojede podle pomalejšího kusu. Pokud se ale neženeš za každým % výkonu, asi ti to může být jedno :-)

To je pochopitelně jistota. Různé CL je větší problém než různé frekvence. CL totiž značí opoždění v zápisu. Drtivá většina desek na hry, stříhání apod. je na tohle dnes připravena, aby upgradovat mohl i laik. Ovšem u toho zbytku to může vyvolat různé problémy, většinou tedy vratné nebo ne vážnější. Každopádně časování můžeš nastavit ručně i v BIOSu, otázka je, jestli se ti to chce dělat. Každopádně jsem dohledal, že tvoje deska stejně podporuje jen 2133 MHz paměti :-) Více ne. Takže je i zbytečnost kupovat rychlejší. Pokusil bych se dohledat bratra současnému kitu či koupit celý nový.

https://cz.msi.com/Motherboard/H110M-PRO-VD.html

Používám pár programů na úpravu fotografií, kde jsou v doporučených požadavcích 16 GB RAM paměti. Program si otevře více oken a RAM se plní a občas se to docela cuká. Mám 2 monitory. Když mám na každém otevřeno více oken + nějaké video, tak zpomalení už je citelné. Ohledně her mi to u Just Cause 3 přímo píše, že paměti je nedostatek. Známý má na chlup stejnou sestavu mimo RAM, těch má 16 GB a hra mu jede o hodně plynuleji bez větších záškubů, což se u mě říci nedá. A u Star Citizen je minimum 16 GB RAM. Tam jsou také občas docela velké záškuby.

Jsem na mobilu, takže jsem hledal jen u skřeta, ale taky jsem nic nenašel. Koupil bych za necelé 2 tisíce 16 GB (2x8) kit s 2400 MHz a CL 15, vypadá to jako nejdostupnější varianta pro tebe.

Na CZC jsem našel akorát stejné MHz ale CL je taky 15. Nabízejí i CL 13 ale to je kurva drahý :-D
https://www.czc.cz/operacni-pameti/produkty?q-c-1-f_2026866=d2133&q-c-0-f_2027450=sDDR4 DIMM&q-c-2-f_2027453=d15

Takže opět, ta idea s celým novým 2x8 kitem je asi nejlepší varianta. Nebo to prubnout, to už je na tobě :-)

určitě koupit 2x8 kit RAMek, nějaké hledání podobné RAM je dost o ničem, mně se stalo, že jsem rozšiřoval na 32GB a měl jsem 2xHX432C18FB2/8 a později dokupoval ty stejné 2xHX432C18FB2/8 a ony vlastně byli úplně jiné! vyrobené jinde a s jinými čipy Hynix C-die vs Micron E-die (což se při koupi vlastně vůbec nedá zjistit, pokud nesundám ten plech na čipech nebo použiji Thaiphoon Burner k přečtení spd), takže pak jsem měl samozřejmě problém je všechny rozjet na 3200MHz i když podle support listu desky jsou testované...