Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sapphire radeon RX VEGA 56

Zdravím, potřebuji se zeptat na váš názor ohledně grafické karty, kterou vlastním. Za poslední dny na ní slyšim velkou kritiku, ať už spotřeba, teploty, nebo výkonem jako takovým. Co mě zaráží ale je, že tu plno lidí obhajuje grafické karty Nvidie. Já, pokud dobře vidím a stránka nelže, jakože by neměla, jelikož podobný názor mají i jiné, tak nechápu, co je na té kartě tak špatného? Já ji sice kupoval použitou od známého, stála mě ale 4000 korun a je funkční. Prý je možné tuto kartu ještě přetaktovat a zároveň snížit napětí, takže se může stát ještě výkonnější a zároveň žrát míň.
Však ve své cenové kategorii se jí přibližuje maximálně GTX 1660 ti, ostatní karty jsou na tom cenově uplně jinde (viz. 1070 ti, atd.)

Mohl bych slyšet váš subjektivní názor na tuto kartu ? Respektivě obhájit, proč je tak zlá ? Mám totiž možnost ji ještě vrátit

Nemam tuseni jake nazory jsi kde cetl, ale fakta jsou takova, ze AMD karty nejsou tak vykonne jako ty od NVidie. Ovsem pokud sezenes nejakou grafiku od AMD hodne levne a je v poradku, nebyla statisice hodin v provozu kvuli tezbe kryptomen a neni tim padem na konci sve zivotnosti, tak nevidim moc duvodu, proc si tu kartu za dobry peniz nenechat.

Jeden problem tu ale je i tak, AMD bohuzel nezvlada ovladace a kolikrat jsou ve hrach nestabilni, info o tomhle najdes ruzne na webu, napriklad GamersNexus na Youtube se tim zabyval opakovane.

No a pak je tu jeden cerstvy problem, o kterem AMD mlci jak zarezana, v ovladacich k Radeonum se nasly chyby podobne "spektra" chybam v Intelovych procesorech. Tohle teprve uvidime, jak se k tomu AMD postavi a co udela pro odstraneni kritickych bezpecnostnich chyb.

RX Vega 56 za 4.000 Kc za predpokladu, ze posledni rok nebezela 24/7 na tezbu kryptomen, tak mi prijde hodne dobra cena a zcela funkcni grafiku bych si na tvem miste nechal.

Souhlasím.
AMD Vega nevlastním, ale měl jsem zapůjčené referenční modely (tudíž nebudu soudit dB nebo teploty) jak RX 54 tak RX 64.

Jak již bylo řečeno, jak napsal RedMarx, největší kámen úrazu byly ovladače. V mém případě to bylo necelé dva měsíce od oficiálního vydání tak benchmarky podali uspokojující výsledek, ve hrách jsem často zaznamenával pád FPS, náhlé trhaní, černá obrazovka, padání her.

Dnes se ty ovladače posunuli nahoru tak snad většina problému byla odstraněna tak jako po HW části druhé rev. /revize (na PCB) těchto grafických karet na HBM. Po SW jde více informací postupně číst v Relase co bylo opraveno a co ne :
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-1-2
(hlavně informace u Relase předchozích verzí,)

Přitom to není poprvé co AMD na tomto typu GPU na paměti HBM pracovalo, jako u modelu R9 Fury, kde ta optimizace byla a je velmi slušná.
(jestli nevlastníš nějakou první revizi a máš aktuální ovladače a teď ti hry jedou jak mají, tak není důvod k panice)

Nedá,stav můžeš posoudit tak max teploty

Ale něco málo se dá :-) (tedy alespoň po "globalni" stránce kvality)
Moc lidi to nezná i když hodně lidí používá GPU-Z které může zobrazit stav ASIC (Application Specific Integrated Circuit)
- Spustit GPU-Z https://www.techpowerup.com/gpuz/
- ADVANCED
- A zvolit "ASIC Quality"
(nemelo by to byt tak dejme tomu pod 65 %. 85% maji snad jen stastlivci. Prumer se drzi nakych 75%)
[89054-poradna-asic-png]

Mám od Xoxo jetou Sapphire R9 FURY TRI-X OC a nestěžuju si ohledně hraní,s ovladačema máš pravdu,nedávno když sem chtěl dát nový rozesraly mě celej komp a měl sem docela problém tam vrátit starý původní,tohle se mě u nVidií nikdy nestalo co sem měl i když byl problém starší šli normálně vrátit.

Cože? Vždyť právě Vega díky ovladačům je na tom teď mnohem lépe než 1070. V nějakých hrách je i dost často o něco málo výkonnější než GTX 1070ti. Stačí se podívat na výsledky dnes a dříve. Co se pohybuji na facebookových HW skupinách tak vegu 56 spíše chválí a spousta lidí ji doporučuje.

Podle mě pravá síla AMD karet je vidět jen v čistých AMD sestavách. U Intel CPU ten rozdíl mezi AMD a Nvidií je už bolestný. AMD jsou pěkné karty do low cost počítačů, kde je výrazně vidět poměr cena/výkon lépe, než u Nvidie. Když chceš ale něco náročnějšího, už se to nevyplatí. Momentálně AMD nemá odpověď ani na RTX a Nvidie už připravuje další řadu. Jinak souhlas s Redmaxem.

Já shodou okolností amd čistou sestavu mám. Pokud si pamatuješ, psal jsem včera ještě kvůli tomu rozesranýmu windowsu a SSHD. Mám k tomu ryzen 7 2700x ale (údajně) hodně bídnou základní desku (GIGABYTE B450M S2H).

Podle mě je pravá síla AMD karet v tom, jakým způsobem přistupují k řešení problému: řeší jej systematicky, na rozdíl od nvidie, která si dělá jméno tím, že si optimalizuje ovladače. Někomu vyhovuje to, druhému ono. Oba přístupy mají svá pozitiva i negativa. Momentálně má AMD odpověď na vše vyjma (maximálně) dvou nejvyšších modelů nvidie; krom toho nvidia "ještě" novou řadu ani neohlásila (není známo ani datum), natož aby ji uvedla, takže výrok "nvidia už připravuje další řadu" je minimálně zavádějící, protože totéž jistě činí i AMD. No a co se "lowcostu" týká, domnívám se, že poměr cena/výkon je poměrně důležitá věc, která s "lowcostem" nemá nic společného.

Tazatel: Přiznám se, že nechápu tvůj dotaz (pokud to teda dotaz vůbec byl). Buď jsi spokojený s nákupem a výkonem, nebo nejsi. Já tě rozhodně ujišťovat o tom, žes koupil dobře/špatně nebudu.

Dnes jsi vstal špatnou nohou? :-D

Jinak myslel jsem to spíše tak, že jakmile dojde na dražší slim zapojení karet a nějaké dražší sestavy na náročnou grafiku (ne hry), tak AMD nemůže soupeřit. Nutno uznat, že ušli kus cesty ale v grafikách pořád tápou a jako high-end se to nedá dle mě použít. Nvidia má karty navíc napříč spektrem kdežto u AMD je to takový skok, kde mají karty do základních PC a pak něco jako zmiňovaná RX Vega 56. Věřím, že do budoucna Nvidii dostanou na lopatky, kvůli špatné politice Nvidie ale zatím se tak neděje. Naopak v segmentu procesorů se tak děje a tam se slaví úspěch. Náhrada za Intel tu je potřeba ale náhrada za Nvidii ne. AMD si může vzít času kolik chce a i tak dle mě bude trochu těžší se probojovat vedle Nvidie jako tomu bylo u CPU.

Ano, názor je ve finále subjektivní ale AMD bojuje pouze poměrem cena/výkon, nikoliv už samotným výkonem. Navíc spousta her například je také pořád lépe optimalizována pro GTX a RTX řady než AMD karty. Mám AMD politiku a řešení problémů rád ale pořád to není worth it natolik, abych jejich grafiku koupil, ať už jako běžný uživatel nebo uživatel, co má nějaké zkušenosti.

Ne, proč bych měl vstávat špatnou nohou? Když se kouknu na výsledky RX5700XT, tak ta je někde na úrovni RTX2070S (beru průměr), tudíž AMD nemá nic proti 2080S a Ti. Cenově to je pak poměrně optimální řešení. Neříkám, že to stačí, ale zase to není tak, že AMD nemá nic.

Mimo to, drtivá většina hráčů si vystačí s výkonem daleko menším, už ta Vega56 je nad poměry typického hráče, který dodnes sedlá něco jako RX570 nebo GTX1060. Tvůj názor respektuju, já ho mám ale přesně opačný - prakticky žádná nvidie nemá dobrý poměr cena/výkon, takže je nekupuju. Pro mě je hraní jen zábava (ne smysl života), takže nemíním za ně (opakovaně) dávat nesmyslné částky. A kromě toho, jsem si už zvyknul na ovladače, které pokládám za lepší, než jsou ty od nvidie.

To chápu, ovšem když jsi hráč, většinou ti právě jde i ony ovladače, které má Nvidia prostě v malíku. Ono jedna věc je udělat benchmark test na obou kartách a druhá je pak reálně tu hru hrát. A musím souhlasit, že se to asi vyplatí. Ovšem pokud vážně do toho cpeš peníze, chceš 2 grafiky ve SLI režimu, tedy ideálně Titan V nebo Titan RTX. Nevím, jakou kompatibilitu mají AMD karty, když jich zapojíš do desky víc.

Tak já si myslím, že jsem se na nic špatného nezeptal, radši se desetkrát zeptám zkušenějších, než jednou udělám. Cíl dotazu byl vyslechnout pohledy ostatních, který s grafikou mají nějaké zkušenosti. Já extrémně náročný hráč zas tolik nejsem, hraju na 1080p a nechystám se přesedlat na vyšší rozlišení, jen jsem si chtěl zahrát novější tituly jako jsou Metro exodus, Red dead redemption 2, Battlefield 1,... pokud možno na vysoké detaily. Můj cíl bylo vybrat kartu, která mi ještě nějakou dobu bude na ty nové hry sloužit. Jen mě teď trochu mrzí ty provozní vlastnosti té karty, především spotřeba. S tím už ale nic moc nenadělám, měl jsem si tu kartu lépe nastudovat, než jsem ji koupil.

Undervolting se dělá u CPU a karet tehdy, když víš, že karta nebo procesor žerou víc ale zbytečně. Tyto komponenty si vždy totiž nechávají trochu napětí v rezervě (což osobně považuji za nějaký zbytek z předchozích dob vývoje procesorů se kterým se nikomu nechce babrat) a ty můžeš toto napětí vzít a tím pochopitelně snížit teplotu. Výkon ale zůstane stejný. Overclock je zase vyhnání komponentu na vyšší frekvenci práce, obecně vzato se ale tyto 2 skutečnosti nevylučují. Pak záleží na každém kusu HW, do jaké míry toto jde udělat.