Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je někde jednoduchý návod na zprovoznění OpenVPN v Linux Ubuntu?

Používám snadno ve Windows OpenVPN a adresy zdarma stažené z ceskevpn.cz
Ale pro Linux (konkrétně Ubuntu) mi v překladačí vyskočil text přímo ze stránek openvpn.net, ve kterém nerozumím ani jedinému slovu. Nevím, co je SSH, root atd.

,,Doporučenou metodou instalace serveru OpenVPN Access Server je použití oficiálního úložiště softwaru OpenVPN Access Server. Budete muset být přihlášeni k vašemu systému Linux buď na konzoli nebo přes SSH a mít oprávnění root. Poté zkopírujte a vložte níže uvedené příkazy a přidejte úložiště do svého systému a nainstalujte balíček klientů OpenVPN Access Server a samotný balíček OpenVPN Access Server. Instalace balíčku 'openvpn-as' automaticky také vyžádá požadovaný klientský balíček."

Není někde na českých stránkách nějaký výrazně srozumitelnější a snadněji pochopitelný návod na zprovoznění OpenVPN i v Linuxu?
Snažím se něco najít už přes hodinu a zatím se mi to nedaří. Jeden jsem tedy našel, ale ten není veřejný.
https://it.muni.cz/sluzby/vpn/navody/konfigurace-vpn-linux-ubuntu

co je složitého na implementaci klienta VPN?

pokud jsi linuxový klikachu, tak tam máš přece napsáno, co máš dělat:

otevřeš konzoli (ikonku jistě najdeš) zadáš sudo -i, pak heslo a následně vkládáš příkazy, které tam máš napsány:

Poté zkopírujte a vložte níže uvedené příkazy a přidejte úložiště do svého systému a nainstalujte balíček klientů OpenVPN Access Server a samotný balíček OpenVPN Access Server. Instalace balíčku 'openvpn-as' automaticky také vyžádá požadovaný klientský balíček."

OMG. Nechceš raději používat Widle?