Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Stažení videa z poradny

Dávám ke zvážení tvůrcům poradny a speciálně flegovi odstranit video z youtube kanálu poradny o koronaviru.

Bylo publikováno 2. 2. 2020, teď už uběhl skoro měsíc a z dnešního pohledu mi přijde zavádějící:
1. Jednak tam autor vtipkuje, že tu nemoc má on a jeho dcerka.
2. Autor říká, že se nemoc šíří přímým kontaktem; obecně se dnes má za to, že kapénkovou infekcí.
3. Není jisté, jaká je skutečná inkubační doba.
4. Výpočet tzv. smrtnosti (nesprávně úmrtnosti) závisí na přesných a spolehlivých číslech, a ty Halík co? Ku*va nemáme.

Tenhle post není "hraní si na chytrýho". Předložil jsem návrh ke zvážení, nic víc.

návrh zazněl, na plácání o virech a číslech "kterým se zjevně věřit nedá" tu máme Debaty (Kurt)

loading...

Fuu...gratulujem, prekvapit mna, co uz vsetko videl a vsade bol je tazke, ale tebe sa to podarilo. Uplne nechapem, co riesis, ale budem reagovat na tvoje body.

1. Jednak tam autor vtipkuje, že tu nemoc má on a jeho dcerka.

Kto ma pozna vie, ze som alergicky na rozne konspiracne teorie a masove paniky ako je napriklad teraz o tomto viruse. Ludia o nom trt vedia, nesnazia sa nic si zistit, ale vykupuju potraviny a ruska lebo corona...
Ak nerozumies vtipu ironii to ma mrzi, ale ze nerozumies hovorenemu slovu? Nenapisal som jasne, ze dcera priniesla chripku zo skolky a dokonca to bolo este pred rozhovorom? Co je na tomto bode zavadzajuce? Nepovedal som jasne, ze mam obycajnu chripku a ze nemam rad sirenie paniky a aj preto robim toto video? Predstav si, ze som napriklad nemal teplotu, ktoru dnes kazdemu meraju. Aka je podla teba matematicky sanca, ze dostanem tento virus od cloveka bez symptomov, ktory nezije v epicentre a na Slovensku uz bol niekolko tyzdnov?

2. Autor říká, že se nemoc šíří přímým kontaktem; obecně se dnes má za to, že kapénkovou infekcí.

Opat asi jazykova alebo mentalna bariera...auor jasne hovori vo videu, ze ide o kapockovu infekciu (kapenkova v CZ). Pod priamym kontaktom si samozrem predstav to, ze kychnes, das si ruku na usta, tvoje zavirene sliny pristanu na tvojej ruka a ty tu ruku potom niekomu podas, on si ju prilozi k ustam a ma ho. Opat nic narocne na pochopenie, takto sa predsa siria bezne virusy. AJ preto ja osobne radsej kycham smerom k zemi a nie do ruky, pretoze tie kapocky z mojich ust skoncia na zemi a nie na mojej ruke. To iste sa tyka aj kaslania. Kapockova infekcia sa proste vzduchom nesiri, kedze na jej sirenie je nutna tekutina.

3. Není jisté, jaká je skutečná inkubační doba.

Od zaciatku sa lekari z roznych krajin zhoduju na inkubacnej dobe 14 dni, odkial mas dezinformaciu, ze sa to nevie?

4. Výpočet tzv. smrtnosti (nesprávně úmrtnosti) závisí na přesných a spolehlivých číslech, a ty Halík co? Ku*va nemáme.

Tu si narazil uz uplne. Data su plne presne, hlavne z Ciny a umrtnost je dokonca vyrazne nizsia ako 2% si myslim. Preco? Pretoze toto je umrtnost ludi, u ktorych bol virus 2019-nCoV preukazany. Domnievam sa, ze existuje pomerne velka skupina ludia, ktora virus prekonala, nezomrela a nebola detegovana. Takze umrtnost by bola vyrazne nizsia.
A to nehovorim o tom kto umiera na tento virus. Drviva vacsina umrti su ludia starsi a s oslabenou imunitou, pripadne chorobami, ktore uz mali (rakovina, oslabene srdce po infarkte, cukrovka a pod)?
Kurva drat Pavle, ze takyto prispevok vyjde zrovna od teba?
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/
Citaj a vzdelavaj sa a nabuduce skus najprv nieco o tom zistit kym zacnes sirit bludy a klast divne otazky.

Rád bych zdůrazinil, že tys uvedl informace známý k 2. 2., kdežto já na to reaguju optikou informací známých k 29. 2. I proto jsem na začátku napsal:

Tenhle post není "hraní si na chytrýho". Předložil jsem návrh ke zvážení, nic víc.

ad 1. Video v čase 0:45 - 1:35

Nenapisal som jasne, ze dcera priniesla chripku zo skolky a dokonca to bolo este pred rozhovorom? Co je na tomto bode zavadzajuce? Nepovedal som jasne, ze mam obycajnu chripku a ze nemam rad sirenie paniky a aj preto robim toto video?

Rozhovor bol pred nedávnom; dva týždně mám... , doniesla dcerka. Hm, já opravdu nepoznám, zda bylo dřív pred nedávnom nebo pred dvoma týždňami. A ono je vyloučeno, že kdo má chřipku nemůže mít koronavirus?

Ano, nejčastěji malý dítě donese ze školky domů nemoc, než obráceně. Ale ne vždy. Je skutečně potvrzeno od vašeho lékaře, že jste oba měli chřipku?

Pustil jsem si ten úsek asi pětkrát po sobě; dá se interpretovat tak, jak ho prezentuješ ty. Dá se interpretovat tak, jak jsem to pochopil já (toho textu jsem si poprvé nevšiml).

Aka je podla teba matematicky sanca, ze dostanem tento virus od cloveka bez symptomov, ktory nezije v epicentre a na Slovensku uz bol niekolko tyzdnov?

Limitně nulová, z toho já bych si hlavu nedělal. Ovšem, nikde jsem si nevšiml informace, že "... a na Slovensku uz bol niekolko tyzdnov."
Reagoval jsem na info ve videu; já opravdu nemám info, jak to s tebou a tím člověkem bylo.

ad 2.

Kapockova infekcia sa proste vzduchom nesiri, kedze na jej sirenie je nutna tekutina.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-nezname-cina-wu-chan-priznaky-lecba-epidemie-umrtnost-covid-19_2002240701_eku

Pro sbírání nových informací o přenosu nákazy je pak podle Prymuly zajímavý také případ výletní lodi Diamond Princess, která kotví v japonské Jokohamě a je považována za největší ohnisko koronaviru mimo Čínu – z 3700 pasažérů se počet nakažených vyšplhal přes 630 případů. „Na lodi docházelo ke skutečně masivnímu přenosu. Lze předpokládat, že filtroventilace umožnila šíření po celé lodi, což vedlo k nákaze zhruba 20 procent všech cestujících.“

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/italie-hlasi-prvni-obet-koronaviru-na-severu-zeme-zaviraji-skoly-89786

Vědci našli koronavirus v moči pacientů, šířit se může kanalizací

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-cina-vedci-nemoc-moc.A200222_135330_zahranicni_vlc

Koronavirus je i v moči, z kanalizace může zamořit vzduch, zjistili vědci
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-cina-vedci-nemoc-moc.A200222_135330_zahranicni_vlc

ad 3.

Od zaciatku sa lekari z roznych krajin zhoduju na inkubacnej dobe 14 dni, odkial mas dezinformaciu, ze sa to nevie?

Ano, máš pravdu.
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

ad 4.

Data su plne presne, hlavne z Ciny a umrtnost je dokonca vyrazne nizsia ako 2% si myslim. Preco? Pretoze toto je umrtnost ludi, u ktorych bol virus 2019-nCoV preukazany. Domnievam sa, ze existuje pomerne velka skupina ludia, ktora virus prekonala, nezomrela a nebola detegovana. Takze umrtnost by bola vyrazne nizsia.

a) Nevím, kolik lidí stíhá Čína otestovat teď; v počátcích to bylo cca 1000 lidí denně. To je dost málo na to, abysme měli čísla, co odpovídají realitě. Dnes už je testovaných násobně víc.
Při nedostatku testovacích látek/aparatur se jistě testují živí, ti mají v testech přednost před mrtvými. Nevíme teda, kolik nikdy netestovaných lidí mezitím zemřelo na koronavirus.

b) Nejen o datech z Číny se dnes pochybuje; i z Íránu přichází počty nakažených a mrtvých, kterým se zjevně věřit nedá.

A jen tak mimochodem, všiml sis těch opatření, co probíhají nejen v Číně, ale i v několika zemích Evropy?