Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno priamy ethernetový kábel a cross-krížený)

Dobrý večer,zhruba viem čo je ethernetový kábel.Ale neviem aký je viď.vyššie priamy ethernetový kábel a aký je cross-krížený.Strýčko google mi našiel,ak dobre našiel,čo pozerám z obrázka,tak koncovky sú už súčasťou kábla.No moc sa do toho nevyznám,prípadne obrázky dikens.Pekný večer

Obrazky ti opet najde strejda Google, je tam jasne vseche videt, vcetne rozdilu v zapojeni jednotlivych paru... ale v dnesni dobe to opravu uz neni potreba resit, zarizeni ktere si neumi automaticky poradit s rovnym/krizenym kabelem je vicemene vhodne leda tak do elektroodpadu ;-)

Co vlastně řešíš?

Přímý kabel je zapojen 1:1 (jedna ku jedné), to znamená že obě koncovky (barvy vodičů) vypadají stejně. Křížený kabel má některé vodiče přehozené, konkrétní popis i s obrázky není problém najít na internetu.Křížený kabel se používá (používal) pro přímé spojení dvou PC bez switche nebo routeru. V dnešní době se už skoro všude používají přímé kabely. U těch existují dvě normy, T568A a T568B.

prakticky: síťové karty gigabitových verzí umí samy automaticky křížit zapojení.
switche (a routery) to umí už dávno. jakmile do nich píchneš kabel, nemusíš se o nic starat.

tvůj dotaz má význam spíš v případě, kdy máš v racku pc, který přes vlastní lan řídí další přístroj s embedded systémem. doma to nebývá tak běžné.