Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava pro CAD 2D i 3D +-20 000 kč

Dobrý večer,

vím, že dotazy na sestavy jsou tady pořád, přesto bych vás rád poprosil o názor na sestavu, kterou jsem vybral.
Cílem bylo postavit PC i s periferiemi za 20 000 kč. Požadavek je, aby stroj zvládl denní kancelářskou práci - Office + práci v CAM a CAD programech a to jak 2D, tak 3D (středně náročné operace- tj. maximálně jednoduché sestavy) . Trochu jsem se ptal známých, na čem pracují a vyšlo mi z toho něco takového:

https://www.czc.cz/c6v640dgpchs48kirk4ccekkk1/seznam

Mám ovšem pár nejasností, protože jsem docela laik.
1. První otázka je, jestli je všechno kompatibilní
2. Jaký je váš názor na výběr procesoru i3-9100F? Mně se zdá být dostatečně výkonný (do teď se pracuje na stařičkém notebooku s i5 2520M a 8GB RAM a jednodušší 2D CAD ještě zvládá, 3D už ale téměř vůbec)
3. Ještě zpátky k procesoru- stačí i3-9100F bez integrované grafické karty? Je vůbec potřeba? Je s ní + s dedikovanou výkon nějak lepší?
4. Jak je to s grafickou kartou? Zvolil jsem GT730 2GB GDDR5, bude dostačující? Není trochu starší? Alternativa např. GT1030 2GB GDDR5?
5. Jak je to s konektory grafické karty? Do budoucna jsou plánovány 2 monitory, zatím postačí jeden. Jsou HDMI + DVI-D v pořádku, nebo je lepší místo DVI-D Display Port?
6. Jak je to s napájecím napětím RAMek? Mnou vybrané chtějí 1,2V. s čím musí být toto napětí kompatibilní? Napadá mě že nějak s deskou, aby do nich nepustila víc, ale u desky jsem o tom nic nenašel.
7. Vystačí boxový chladič?

Pak jsem zkusil složit sestavu s výkonnějším procesorem i5-9400F bez integrované grafiky a dedikovanou GT1030 2GB GDDR5:

https://www.czc.cz/93mssp1b7cgbr90tuqmuvapgp5/seznam

Grafiku bych nejraději od Nvidie, některé CAD (příp. CAM) systémy prý nejsou s AMD grafikami moc za dobře. Je to tak? Máte někdo zkušenosti?

Omlouvám se za tolik hloupých otázek, ale nerad bych něco zanedbal. Za jakékoliv rady, připomínky budu nesmírně rád!

Změna kategorie, původně: Hardware
Chceš sestavu, ne? ;-) (host)

Jen jsem letmo nahlédl...

zdroj Corsair VS Series - nebrat (=> Seasonic, BeQuiet)
SSD Kingston Now A400 - nebrat (=> Crucial, Samsung)
klávesnice YENKEE - nebrat (=> Logitech, Microsoft, Genius)
Microsoft Windows 10 Home za 2990 Kč - nebrat (=> koupit klíč za 100,- Kč na netu a vzít rovnou verzi Windows Pro)

Nevidím v seznamu myš - máš?

- za tu tvou grafiku je škoda platit. ta má smysl pro lidi, kteří nepotřebují velký grafický výkon, ale potřebují to absolutně tiché. gt1030 je stejný případ.
- intel procesory jsou poslední dobou out. přenechej je firemním sestavovačům, kteří trvají na řadě intel a nic neupgradují, ale vyměňují celé pc. doma to není tvůj problém, intel je špatná koupě.
- ten zvolený typ ssd je opravdu otřes. je vidět, že u všech položek vybíráš z odpadu.
- nudloidní monitor s ubohými 1080 px na výšku je vhodný leda na přehrávání firmů nebo na tupé hry pro děti. na práci v aplikacích s jejich nástrojovými lištami se nehodí.
- "HDMI + DVI-D" je vzájemně kompatibilní, ale můžeš chtít vyšší rozlišení nebo potkáš monitor jen s Display Port: tvoje grafika by měla mít aspoň jeden takový výstup. ale k té staré grafice jsem měl výhrady už na začátku.

- v datartu mají ty bedny o 200,- levněji. je to levný šmejd na hranici poslouchatelnosti, ale pro hudbu na pozadí k práci to snad stačí. není nutné to přibalovat do jedné dodávky s pc.

Díky za váš čas, co se teda tě grafické karty týká, co byste doporučil pro muj případ jako minimum? Pravda je, že už nějaký ten pátek pracují na malém 15,6" displeji, takže mi to rozlišení nijak oči netrhá, asi se budu muset ještě poohlédnout po ostřejším monitoru...

nikdo netuší, jaký cad chceš na tom provozovat a taky jak moc vážně: jen prohlížení, i modelování, složitá sestava... to už ti spíš dají tip kolegové z práce.
pro 3d bych jako minimum viděl gtx1050, už se asi neprodává.
ta gt1030 jen pro prohlížení nebo 2d.

ostřejší monitor: pokud to máš jen na občasnou práci, stačil by i 24" 16:10 poměr stran, klidně repas.
pro náročnější práci s potřebou vyššího rozlišení už jít do qhd = 2560×1440 px (a pro 3d do lepší grafické karty)

já občas maluju jen plošné spoje, případně nějaké jednoduché montážní sestavy ve 2d, to jsou nenáročné věci na které stačí integrovaná grafika v procesoru.

Koupě licence na Aukru, dle mě abys měl se legálně potřebuješ doklad o nabytí kde to vzal prodejce není tvoje starost,kupuješ v dobré víře.
https://pc.poradna.net/articles/2965607-zprava-o-upgradu-z-windows-7-na-windows-10-u-duchodcu
Můžeš upřesnit ten 2d 3d cad ? Už ten sw někde máš a víš na čem a jak jede nebo je to novinka? 480 gb bude opravdu stačit?
Jestli do toho má někdo 8 hodin hledět nebral bych monitor menší než 27 fhd.