Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem špatný výkon ?

Zdravím, mám problém s výkonností mého PC (možná je problém ve mně - to by byla ta lepší varianta). Každopádně problém spočívá v tom, že hry mi nejedou tak optimálně, jako mi ještě nedávno jely. Dám tři příklady, jak se tento problém projevuje. Hra Rocket League - vždy mi jela plynně na 60fps bez problémů. Nyní mi to jede také stále kolem těch 60fps, ale mám tam stále takové záseky obrazu, které to celkem nepříjemně ovlivňují. Dalším příkladem hra League of Legends, hra která mi v pohodě na maximální detaily šla v pořádku nad 100fps a vůbec jsem nic nemusel řešit. Nyní jede kolem 40fps s tím, že ty fpska někdy dropují. Třetím příkladem je hra Life is strange, ve kterém se problém zase projevuje tím, že hra nějakou dobu běží úplně naprosto v pořádku, ale po nějaké době se začne strašně sekat (i zvuk se seká) takovým způsobem, že je to nehratelné. Všechny hry mám legálně koupené, takže není možné, že by byl problém v nějaké instalaci. Dále mám všechny ovladače zaktualizované. Nový OS (Windows 10,také legální) a ve správci úloh mi počítač při těchto problémech nedetekuje nějaké vážné zatížení procesoru. Dále přikládám specifikace mého PC:
základ. deska ASRock 970M Pro3
procesor AMD FX-6300 3,5GHz 6 jádrový
ram 4x4GB (16GB) Kingston HyperX ddr3
graf. karta Radeon RX 570 8GB
disk Kingston A400 480GB

to přestalo během jednoho dne fungovat, anebo to už vůbec od nové instalace nejelo?

pro zajímavost - instalace ovladačů byla odsud: https://www.asrock.com/mb/AMD/970M%20Pro3/#Download ?
první byl all in 1? (pak se dejme tomu doporučuje restart)
a pak byl zbytek?
bez norton security, co tam vnucují?

nebo nějaká jiná verze antiviru?

edit: podle popisu už to doma jelo. co se tomu stalo, že byl potřeba formát a nová instalace?

a doporučil bych sledovat správce úloh nebo ms process explorer, jaké je během používání vytížení procesoru. mimo hry by mělo být jednotky procent.

Ovladač jsem instaloval z CDček, které jsem měl k těm daným komponentům. Formátování a nová instalace byla kvůli tomu, že jsem doposud jel na Windows 7 a jelikož nám ve škole učitel na operační systémy říká, že je celkem dobré si jednou za nějakou dobu ty Windowsy přeinstalovat a já to nikdy u sedmiček nedělal, tak jsem si koupil licenci na desítky a nainstaloval si je.(Mohl jsem to udělat klasicky jako upgrade, ale chtěl jsem si ověřit, jak to půjde). Jinak tyto problémy už mám déle.. Nějak jsem na to nedbal ohledy, ale teď to ve mě trklo, když se mi děje něco takového u tak graficky pro moji sestavu nenáročné hře jako je Life is strange.

Definoval to nějak tak, že je ten systém pak nějak zaprasený, tak je dobré ho reinstalovat. Dost propaguje a chválí Linux :D Každopádně v mém případě jsem měl stejně už dlouho v plánu si namísto byť zlatých, milovaných sedmiček, ale již nepodporovaných koupit desítky.

Jinak tyto problémy už mám déle.

takže ten hw není v nejskvělejší kondici, navíc tvůj "ssd" se hodí leda jako usb disk, je to shit.
(kdyby se objevovaly modré obrazovky, dešifruje to nirsoft bsod viewer)

to sekání bych přičetl instalaci betaverze ovladačů, které bývají na cd.
k tomu nejspíš nahodilá instalace ovladačů, už jsem to psal:
1) chipset (u tebe 4 in 1),
2) restart
3) zbytek jako lan, audio, grafika.

doporučil bych formát a znovu, viz postup. vzhledem ke stáří ovladačů pro w10 bych tam žádné další zastaralé utility od assrocku už necpal.

a našetřit na normální ssd, na který se to naklonuje. kingston a400 jsou vyhozené peníze.
slušné ssd: samsung 860 evo, crucial mx500, wd blue, adata su800, transcend 230. bohužel jdou ceny nahoru, letos je na ssd špatná doba.

a protože to máš den nové, možná ti tam vytrvale otravují aktualizace, které se pokouší kontrolovat antivir. při tom tvém ssd mnoho štěstí.

Ty problémy jsem btw měl už i když jsem měl sedmičky. Naivně jsem doufal, že i ten úplný reinstall by taky mohl pomoci, protože předtím jsem ten disk měl celkem plný. Jinak ta grafika a procesor jsou staré půl roku, SSD a dvě ramky jsou staré tři měsíce, zdroj starý dva roky, základovka rok a půl. Prakticky by se nedalo říct, že něco, co v tom PC mám, je nějak staré, opoužívané. Ten SSD disk jsem si kupoval teď na Vánoce, protože jsem měl velmi starý HDD. Chtěl jsem aby mi běžel svižně PC a načítaly rychle hry, u kterých jsem měl loading i přes půl hodiny, při alttabování z některých her jsem měl třeba minutu černou obrazovku atd... Každopádně díky moc za doporučení těch SSDček. Jestli to má být takto lepší, tak do toho určitě investovat budu.

velký špatný. podívej se na libovolný pc kolem sebe, bývá to nula, občas desetiny procenta.
tyto věci procesor/chipset vyřizuje rychle, není důvod aby mu to při jeho výkonu trvalo setinu jeho času nebo dokonce déle.

postupně bych zkoušel:
- vyměnil bych klávesnici a myš, jestli to nespadne k nule.
- odpojit všechny periferie které jdou (tiskárna, kamera, bluetooth, externí zvukovka, druhý disk, dvd ...) a zase test.
- zakázat v biosu integrovanou zvukovku na desce (jen dočasně kvůli testu). to samé s integrovanou lan.
- nakonec vytáhnout grafiku a nechat jen výstup z integrované (tvoje základní deska nemá) anebo z jiné pučené grafiky, to bude chvíli trvat.

když nic nepomůže, je pravděpodobně vadná základní deska.
všechno ostatní jde nahradit, grafika jde koupit v bazaru (např. gtx1060 nebo něco amd)
ssd a400 je sice šmejd, ale má jen 3 měsíce a tobě to dělá déle. bez něj byl start her ještě horší - to pořád vypadá pro desku špatně.

edit:

Takže já zkusím ještě nainstalovat ty ovladače z toho oficiálního webu

předpokládám normální instalaci s funkčními ovladači od výrobce. na webu jsou z roku 2015-16, žádný velký zázrak. ale aspoň pod původnim w7 to mělo jet, někde je tam zakopaný bill.