Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bitcoin - Zistenie, od koho je platba

Zdravím, v minulej téme som rozoberal, ako funguje bitcoin. V tejto téme by a zaujímalo, ako sa dá zistiť, kto platbu poslal. Uvediem príklad: Kúpil som si na Alze nejaké PC komponenty, a rozhodol som sa ich zaplatiť Bitcoinom. Keď pošlem platbu, ako bude človek, ktorý má na starosť tieto objednávky vedieť, že platba je napr. odo mňa a za čo som zaplatil?

Aby ste to trocha lepšie pochopili... dávam lepší príklad.

Zoberme si napr. taký Dark Web. Nájdeme tam stránky, kde si môžeme napr. kúpiť drogy, zbrane, preukazy atď... Na týchto stránkach sa z dôvodu zachovania anonymity dá platiť len cez Bitcoin. A teraz... AKO ten predávajúci zistí, že platba je napr. od takého a takého človeka?

A čo už vôbec nechápem, ako funguje:

Niektoré stránky majú dokonca aj "automatickú" platbu, to znamená, že vy na danej stránke (stále sa bavíme o dark webe) zaplatíte za niečo, a ono to ihneď deteguje vašu platbu, a pustí vás to napr. ďalej. Ako fungujú tieto automatické platby? Napadlo ma, že to môže fungovať cez IP adresu. Ale... IP sa v Tor-e predsa mení. Či nie? Takže keď ja si napr. kúpim niečo, kde je automatická platba, a vypnem/zapnem znova Tor, tým pádom zasa stratím ku danej stránke, kde som si niečo zaplatil, prístup nie?

Řešení:

Alza nebo jakýkoli jiný obchod pro tebe vygeneruje adresu kam pošleš BTC a až tam přijdou máš zaplaceno. Pro další nákup zas jiná adresa. Pro tvoje ověření zda je zaplaceno na správnou adresu je podívat se do nějakého blockchain prohlížeče kde uvidíš veškerý pohyb BTC na zadaných adresách. Tři potvrzení od minerů se bere jako neměná platba.
V blockchain prohlížeči si můžeš najít pohyb na adresách a pokud znáš majitele tak i jeho historii.

Alza nebo jakýkoli jiný obchod pro tebe vygeneruje adresu kam pošleš BTC a až tam přijdou máš zaplaceno. Pro další nákup zas jiná adresa. Pro tvoje ověření zda je zaplaceno na správnou adresu je podívat se do nějakého blockchain prohlížeče kde uvidíš veškerý pohyb BTC na zadaných adresách. Tři potvrzení od minerů se bere jako neměná platba.
V blockchain prohlížeči si můžeš najít pohyb na adresách a pokud znáš majitele tak i jeho historii.