Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi v admin. budově

Dobrý den,
tak trochu jsemsi začal hrát na experta (čehož nelze než litovat) a jal jsem se zřizovat jednoduchou wifi síť pro větši administrativní budovu. Je třípatrová, celkem složitě členěná, s tlustými zdmi a financí jsem taky nedostal mnoho, takže jsem se rozhodl že zřídím wifi v centrální části, kde je schodiště skrz tři patra a volný prostor, kterým by signál mohl prostoupit. Zatím jsem koupil tento router a na něm měřím dostupnost. No samozřejmě to není nic slavného, potřeboval pokrytí aspoň tak o 30%-40% rozšířit. Nevyznám se moc v nových technologiích a hlavně nevím prakticky co můžeš pomoct. Proto bych se chtěl zeptat někoho, kdo s tím má zkušenosti, jestli by šlo využít v tomto případě třeba WDS a opakovat signál na druhý router, nebo koupit nějakou anténu či něco takového. Nejhorší je, že nemůžu moc riskovat, musím koupit co to opravdu zlepší, jelikož to budu kupovat za rozpočtové peníze, ne vlastní. Předem děkuji moc za radu.

wavewalker

omfg. zase nějaký filuta s n-kem. 3-[ A ještě taková "super značka" :-D No a tím WDSkem na n-ku jsi mě dorazil. :-D

Základem pro funkční síť je:

1. vykašlat se na nestandardní a nefunkční N-kové AP (B/G je ta správná cesta)
2. používat AP, nikoliv routery
3. v případě větší budovy a požadavku na vyšší rychlosti automaticky padají békárny typu WDS nebo repeaterů, je zapotřebí nasadit samostatné AP a k tomu nějaký Radius server na ověřování.

edit: k bodu č.3 - samostatné AP (myšleno množné číslo), tj. např. na každé patro jedno "izolované" AP.

S WDS mám dost špatné zkušenosti, vřele nedoporučuji. Anténu bych taky nedával, zvýší se výkon ale zhorší se kvalita, čili výsledek nula. Jediné řešení bych viděl v tom pospojovat více routerů kabelem a rozmístit je na více míst.
EDIT: ale jak píše zkušenější kolega, více routerů je nesmysl, opravdu bude lepší použít AP, jinak by to byl paskvil.

Díky za reakce.
1/ co se týče n-ka, krom toho, že ho router podporuje, absolutně jsem se o něm nezmínil a nedávam do něj žádné ambice, ani neznám moc lidí co by v budově chodilo se zařízením, co n-ko podporuje
2/ co myslíš tím "samostatné AP (myšleno množné číslo), tj. např. na každé patro jedno "izolované" AP". Tedy v každém patře jedna samostatná síť? Tzn. vždycky v každém patře se přepojit na tu nejsilnější - tedy tu nejblíž? Pokud to tak myslíš, tak už mě to také napadlo..
3/O WDS jsem také neslyšel nic lichotivého, chtělo by to něčím signál směrovat, zesílit, znásobit, ale prakticky jsem na nic uspokojivého a málo ztrátového nepřišel

Jde o to, že nemám absolutně potuchy, jak se to dělá v nějakém větším podniku, pochopitlně mají na to více pěněz, to mě nejvíce omezuje, ale s tím nic nenadělám.

ad 1) ano. Je naprosto nesmyslné a kontraproduktivní používat draft-N jako G nebo B access point, výsledek bude vždy horší, jako s originálním B/G AP.

ad 2) ano. Problém je v tom, že bys pak musel distribuovat po uživatelích všechna hesla atp. Tomu se dá vyhnout oním Radiusem.

ad 3) "zesilovač" signálu se jmenuje repeater (umí všechny AP od OvisLink), ale problém repeaterů je ten, že to je snad ještě horší řešení než WDS (beží na nižší úrovni ISO/OSI). Ber to tak, že tímto směrem se nikam smysluplně nedostaneš. Toto by bylo řešení v případě malé domácí síťky s několika (max. 2-3) bezdrátovými PC klienty, ale rozhodně ne do firmy, kde bude připojeno více PC.

V podnicích se nasazuje onen Radius a sada vzdáleně (a centrálně) spravovaných AP

1/ Říkáš tedy že AP s n-kem bude mít horší výkon na b/g? Tudíž je lepší koupit rovnou pouze b/g AP?
2/ Co je přesněji ten Radius, forma zabezpečení? Píšou o tom někede detailněji jak to využít? Bylo by to hodně nekomfortní, několik klíčů a stálé přepojování..
3/ Repeater vím, hodil by se geniálně kdyby měl 100% úspěšnost, vím že ne, pouze si posteskávám.

Ja ti poviem ako robievam taketo siete ja.
1. Wifi siet byva odroutovana na iny subnet kvoli bezpecnosti a do firemnej lanky ide cez nejaky fw.
2. Na poschodi sa podla topologie budovy umiestni dostatocny pocet AP, medzi ktorymi wifi klient routuje. Poschodia su vacsinou rovnake, takze toto opakujeme na kazdom poschodi.
3. Ako "hlavny" AP byva umiestneny hotspot (napr dobre su od Zyxelu) a na recepcii mala tlaciarnicka, ktoru dokazu obsluhovat aj cvicene opice (cize to zvladnu aj zenske). Tymto mas vyrieseny net pre pripadne navstevy a hosti. Zaroven vie Zyxel robit sikovnu izolaciu klientov cez arp poisoning, co sa tiez hodi.
4. Vsetky ap bezia v mode ap a ku sieti su pripojene ethernetom. Klient pri prechode z poschodia na poschodie alebo pri prechadzani budovou jednoducho roomuje medzi apeckami bez straty spojenia. Mne sa celkom osvedcili ovislinky 5460.

keby sa ti nechcelo riesit radius a ked uz mas kupeny ten edimax tak najlacnejsie a najjednoduchsie riesenie bude toto: edimax zapoj tam, kde budu mat k nemu najlepsi pristup ostatne ap. Napoj na neho krutenou dvojlinkou dalsie 2 AP - na kazde poschodie jedno a kazde nastav to iste heslo, len zmen kazdemu frekvenciu aby boli aspon 3 kanaly od seba vzialene. Klient sa pri prechode na ine poschodie sam prepoji na ine AP, co podla mna nie je az taky problem. A mas po starosti s radius servrom