Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Herní monitor cca 15 000 Kč

Zdravím Vás,
Pokukuji po novém herním monitoru a potřeboval bych radu nebo spíš názor někoho jiného.
Rád bych monitor cca okolo 15000Kč (když bude levnější nevadí  ), ideálně 27", rozlišení min. 2560 x 1440 (QHD), samozřejmě s co nejmenší reálnou odezvou, ale otázka tkví hlavně v typu displeje TNxIPSxVA? Asi bych preferoval IPS, ale nechám si poradit, co je pro mě lepší.

Grafiku mám RTX 2070, tudíš otázka podpora G-sync/FreeSync? Bylo mi řečeno, že G-sync je zbytečný, je to jen nastroj jak vytáhnou z lidí peníze.

Co hraji? 80% jsou singleplayer (GTA, Witcher, Fifa, COD, Battlefield, ….), zbylých 20% je multiplayer.

Děkuji za pomoc
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

Realnu odozvu maju vsetky sucasne moniory taku, ze nemas sancu spoznat medzi tym rozdiely.
Zaujimave je, ze hoci pytas herny monitor neonanujes tu nad frekvenciou zobrazovania, co je dnes moderne a mladi frikulini pozaduju min 144, ti odvaznejsi dokonca 240Hz minimalne.
Rozdiel medzi IPSom, TN a VA opat nespoznas ak ich nemas postavene vedla seba, alebo nemas nieco napozerane na jednom monitore a potom prejdes na iny. Ale takto spoznas rozdiel aj medzi TN a TN.
Ak chses silou mocou odozvu tak radsej IPS ako VA.

Pro me je to nepochopitelny, ale je to aspon jasny dukaz a mozne pouceni pro tazatele, jak at uz se to tyka oci (monitor) nebo usi (repro, sluchatka), tak neni nad to se zaridit podle sebe. Kazdy jsme jiny, ja bych uz do mensiho monitoru nez 32" nesel.

Za me si jen dat pozor na to, aby to bylo IPS nebo VA a aby to byl minimalne pravy 8bit!

Já bych klidně šel do 32" šel ale boji se právě očí, sedím u toho na blízko (cca 55-60 cm), nebo aspoň mě se to tak zdá, že by to mohl být problém. Třeba mi to tady někdo vyvrátí.
Samozřejmě se budu řídít podle sebe, jen mě zajímá názor a rady někoho jiného, je toho kvanta, tak mě zajímá co třeba kdo má, jaké má zkušenosti. I když ani tak to nebude jednoduché, co člověk to názor :-):-D Což vlastně potvrzuje, že máš pravdu :-D

Každopádně děkuji za rady a poznámky

Sedim od 32" 50 cm, je to uplne v pohode. Ten monitor co mam tu pastoval sambilionk nekde kousek dole. On si ho koupil taky a nakonec si poridil jeste jeden mensi a tenhle psal, ze pouziva misto TV. Proste je to individualni. Pro me to byl chvili nezvyk, ale ted uz mi to prijde skvele, jiny si holt zvyknout nedokaze. Tezko v tom radit.

Nikde nemáš záruku nula vadnejch pixelů krom u iiyamy ta dává měsíc,opičárna Samsungu s podmínkama záruky vadnejch pixelů = můžeš rovnou monitor vrátit stejně do těch 14 dnů bez udání důvodu,při objednání přes net což už je možný skoro všude dneska.

Jinak ty vadný pixely no není to nic ojedinělého bez ohledu na cenu (mizerná výstupní kvalita panelů Samsung/LG) ,to co máme je Čínskej a já ho mám Ok zatím,možná si to i víc hlídaj aby si nedokurvyli jméno vůči zmíněným výrobcům..Ihned po koupi to chce project programem a zkontrolovat.

Teda neprodávám ,ale co sem pročítal komenty těch co koupili u monitory na CZC tak to ojedinělé není a ca 4 roky zpátky na to byl expert Dell,monitory k nejlevnějším nepatřili a pamatuju komenty přišel s 5 pak se 3 a nakonec s jedním mrtvým pixelem ten už sem si nechal protože lepší asi nejsou schopný dodat.:-)

To ty monitory i testuješ než je pošleš do světa? Protože si toho plno lidí ani nemusí všimnout a nebo to neřeší....

No jasný,mě to tenkrát odradilo od jeho koupě a vzal sem levnější BenQ.Spíš jde o to jak na to ser... výrobci panelů na nějakou výstupní kontrolu když tohle vypouštěj do světa a je jim to asi fuk.(co jsem slyšel od známé tak u Tv projde všechno s tím že to top do nejdražších Tv a střední třídy a kde nějakej mrtvej pixel je do těch levnějších tříd nic na zmar) :-)

BenQ jsem bral nějak před 10 lety a dával garanci 0 vadných pixelů a fakt tam doteď žádný vadný není - jen mi tam kdysi lezla nějaká "bakterie" či co, ale zalezla do rámu :-D, nedávno jsem bral nějakej Dell a nebyl to úplně vadnej pixel, ale nějaká nečistota v monitoru překrývající 3 pixely (šlo vidět i při vypnutým monitoru, silnou svítilnou), tak jsem ho vracel a vzal jinej model od Dellu a tam vadnej pixel, ale moc jsem to radši nezkoumal a rychle se ho zbavil, teďka mám ten Philips a vadnej pixel myslím není žádnej a je jich tam fakt halo při 4k, akorát v HDR módu mi přijde, že u jednoho je vadný subpixel, protože nefunguje korektně při určitých barvách.

problém je, že já ty monitory měním jak ponožky a pořád nejsem úplně spokojenej a dělám si zálusk na nějakou OLED TV jako monitor, dobře vypadají od LG řada CX co se bude prodávat, jeden je tam 48" to by ještě šlo, asi bude krapet drahý, ale špičkový obraz ve 4k120Hz G-Sync Compatible bych si nechal líbit, ale trochu se bojím toho vypalování obrazu...

Ten AOC mám ve sklepě, jednou jsem ho přinesl snad 2 roky zpátky na WEB test (pro recenzi) a nějak na to zapoměl.
Určitě bych měl výhrady k samotné konstrukci jelikož není moc stabilni a docela se kyve, ale hlavne pomaly prechod sedeho pixelu na sedy, kde u her to ma za nasledek jakoby vytvareni duchu a zanechavai cmouh u pohybu (slévani) v "tmavych scénach".

Tímto trpěla většina předešlých panelů VA, následovně s příchodem AMVA a AMVA+ (panely které se postupně vylepšovali) to bylo trochu mimo menší spotřebu zlepšeno, tak jako pozorovací úhel.
Video etc si toho nemusí člověk vyloženě vsimnou, ale u her to bylo docela vyrazné (ale jak píšu, u toho uvedeného AOC k tomu slévani docházelo jen ve tmavých scénach).

Ten co sem postnul já nebo stylar ? Já ho používám teď místo MMC (filmy z HDD většinou + sem koupil i tuner k němu) a na net jenom,tam spokojenost,vratkej mě nepřide ten stojan je robustní na tu uhlopříčku se bude kejvat asi každej trochu.(ono máš u každýho něco u VA cos psal u IPS zase IPS Glow,si každej musí vybrat kterej mínus mu míň vadí)

Pozri si toto, mozno ti to pomoze pri vybere.
https://pc.poradna.net/articles/2969695-je-fhd-rozlisenie-vhodne-pri-32-palcoch
Ak to chces v skratke...da sa na to zvyknut, 50-60cm je asi moc blizko, od 70 vyssie si uz na to podla mna zvyknes.
FHD samozrejme je blbost, to som pri testoch zistil, ta velkost je diskutabilna.
Otazne je rozlisnie, napriklad 4k na 32" je pre mna uz malicke, ale u zakaznikov sa s tym bezne stretavam...ja uz bohuzial na tak male veci nevidim z tych 50-60cm.

Tak davam vedet, konecne je doma - Dell S3220DGF :-)

Po prvnim dnu jen v rychlosti:

- velikost a rozliseni naprosto v pohode, plne mi to vyhovuje. "Vnoreni" do her uzasne :) (predtim 24")
- prohnuti u her a videa vubec nevadi, prestanete to za chvilku vnimat
- u prace (zkusil jsem chvili trapit fotokram) je to trochu nezvyk, nic neprekonatelneho
- obraz je klasika VA, vic dynamicky nez IPS, vic cerna cerna nez IPS, ale horsi uhly
- barvy mi prijdou OK, mozna o malinko vic saturovane - vic "zive", ale vychozi stav po vybaleni rozumny
- horsi uhly = ze strany klesa jas a kontrast, ne ze by se menili barvy jak u TN. Kdyz se sedi pred nim, je to OK
- nemam bohuzel grafiku co by utahla hry na vyssi FPS, takze 165FPS si u nich neuziju
- ale je to znat i normalne v desktopu, kdy se vse posouva a roluje daleko plynuleji

Zatim jsem spokojenej, sre celkem nulova dokumentace k extra funkcim - musim pohledat na webu, ale obraz samotny dobry. Primarne pro hry skvely monitor, vyborny i pro filmy. Zatim jsem se nedostal k nejakym pokusum s HDR, ale to pri teoretickych 400nit nema moc smysl (vedle mam TV s 1000+). Pouzitelnost mimo hry taky dobra - na to bych radeji plochy, ne prohnuty. Ale da se s tim smirit.

prohnuti u her a videa vubec nevadi, prestanete to za chvilku vnimat

Konečně někdo s praxí a ne jen teorií.. už konečně nejsem sám kdo tu uvádí že to prohnutí při užívání ani po chvilce nepoznáš a nicemu to nevadi ! :)

obraz je klasika VA, vic dynamicky nez IPS, vic černá cerna nez IPS, ale horsi uhly

Právě to pruhnuti zachová ideální úhel, takž to takový problém není, tudíž věřím ze když jsi před tou obrazovkou je rovnoměrně zobrazena.
Jelikoz tento monitor neznám , jak je na tom HDR ? Už jsi ho zkoušel ?

PS: Nemusíš mít 165 fps aby jsi mohl použít 165Hz. Nech ho nastavený na 165Hz i tak. Když to vemu od základu a posuneš třeba oknem na ploše tak bude plynulý i tak, nepotřebuješ s tim oknem jezdit 165 obrázku sa sekundu jestli mi rozumíš :-) Takže si s tim vůbec nelam hlavu. Vidím i opravdové 4 x HDMI 2.0* + Fsync 2, no, vypadá to hodně dobře .

Výborně, ma i USB-upstream port a VESA. Až tě omrzí a přestane bavit tak mi ho klidně pošli, rád tě ho zbavím!! Na oplátku ti slibuji že se o synka postarám jak o vlastního :-p (jen mohl mít video port přes USB-C, ale to překousnu).
*Příští monitor, pravděpodobně na koni léta chci také již s podporou HDR (minimalne jako tvuj DisplayHDR & "400-certification") a FreeSync 2, ale volit budu "34" 4K@2160p připevněn na VESA, primárně na sledování video, web + menší hry.

Mam pred sebou IPS a TN, rozdiel vidim.
Ale asi rovnaky ako medzi TN a TN.
Navyse ak mi podrobili slepemu testu neurcim z 10 monitorv , ktory je ktory (ak ich predtym nepoznam).
To iste si sice myslim o tebe, ale nebudem sa s tebou o tom hadat, radsej pripustme, ze patris mezi 5%, ktore obraz so 100% istotou rozoznaju.

Já s luciferem souhlasím taky se kloním k tomu názoru,pokud tu házíš procentama tak ano plno lidí co maj komp jenom na net a nic neřeší těm je to fuk hlavně že jde obraz,to ale nemá společnýho nic s kvalitou obrazu kterou pozná většina co se o to nějak zajímaj.(už sem tu psal dřív že tu mám Tn Acer celkem novej,za mě nepůoužitelnej,max na rychlý připojení když dělám někomu komp,dost lidí stejný zkušenosti ,ale plno komentů u něj jak jsou lidi i spokojený,takže za mě slepý asi.:-))

Dneska je Tn mrtvola a když má někdo prachy nevím proč šahat po něčem horším byť i kdyby to mělo bejt jenom parametrově,kvůli tomu skončilo i u Tv definitivně tam se nedá dopsat Gaming aby se to prodávalo dál s těma vlastnostma,nepíšu za tu třído 15 litrů ale po forech je plno komentů že to znát je třeba VA vs Tn v týhle cennový kategorii.

To je omyl pocházejí z for a zkušeností lidí co porovnávali jak u monitorrů tak Tv (navíc třeba na Tv freaku dělaj pořádný recenze ohledně Tv v četně testů ) ,taky sem porovnal pár monitorů/značek a co mě osobně vadí 100% je pozorovací úhel a to poznám i v obchodě a podmínkách co tam jsou.

Ano jsou Tn tv, ty nejhorší nejlevnější znakčy a malý uhlopříčky HD Ready co dělaj ze sásob (nad metr jsou všechno VA/IPS dneska) ,poslední Tn panely do levných Tv dávali tuším v Turecku a byli to pěkný klumpy.O tom kdo to kupuje sem psal zapnu to ,je to za 5 litrů hraje to max spokojenost - jenže takovýhle nepožadujou žádnou kvalitu která tam ani není)

VR headset no to je slovo do pranice,ne každýmu to sedne a něco to taky stojí,v práci známého po ca hodině bolela hlava z toho hraní.

Jestli není žádnej rozdíl v tý 27 rovným a prohlím,tak pak je úplně jedno kterej a jestli to dává smysl,a třeba už u 34 UW-UXGA LG bych řekl že je prohnutí věc dobrá už a lepší než rovnej...

Ani do supersirokouhlyho bych nesel. Taky mi to smysl nedava. VR urcite neni na celodenni parbu, ale hrat treba dve hodiny se v tom da. Oculus Rift mam diky kamosovi ozkousenej, ale sam pocitam s Valve Index, prvni na rade je ale na podzim nova grafika RTX3000, potom pujdu do VR.

No já po VR netoužím,musej bejt na to hry a těch zas tolik není viz Half-Life 2 kde to nakonec půjde hrát i bez VR ,protože by prodělali trenky vývojáři jak sami přiznali a starý na to nejsou.Ohledně prohnutýho a hraní si to tady vychvaloval dřív Xoxo co ten monitor měl,osobně koukám na parametry cenu monitoru a jestli je prohlej je mě fuk,nic za to nepřiplácíš a rozdíl znát není....

U "27" a výše to zakřivení nějaký význam i má, ovšem nejde o to se vyloženě ponořovat do hry (přijde mi trochu až marketingové a spise subjektivní, ten lom není až takový jako u Surround nebo Eyefinity kde si obrazovky uzivatel nastavi do uhlu jaky chce a ty monitory ho skoro obklopuji :))), ale spíše o vlastnosti jako lom svetla, a lepší pozorovaci uhel hlavně u předešlých panelů VA nebo TN. (každý monitor ma nějaký ideální pozorovací úhel)

Pokud tento detail opravdu není nějak výrazný na televizích (protože zůstáváme v určité vzdálenosti), muzeme jej na zakřivených moitorech videt skoro okamžitě. Ovšem na monitorech jako "24" to IMHO nemá žádný význam a reálný přínos.
(já kupříkladu hodně používám monitor UltraWide 21:9 kde u této nudle na ploché "32" a "32" curved jde rozdíl vidět okamžitě, u "34" to bude ještě lepší, ovšem na normálním monitoru bych se bez toho určitě obešel) .

Tak u Tv to je jasný curved je to sice OK jenže pro toho co sedí přímo uprostřed,ostatní si pak kvalitního obrazu moc neužijou jako u plochý Tv , takže k ničemu ve finále.:-)

U monitoru bych řekl že to má nějakej význam až od 32 , u UltraWide je jasný že to smysl má,protože ten má cenu u větších uhlopříček kupovat jenom.

Na tom UltraWide hraješ hry ? Mě to dřív lákalo 34 (což odpovídá ca ty 27 klasice) jenže dost her to nepodporuje a musí se to všelijak pak přispůsobovat údajně.

Na tom UltraWide hraješ hry ?

U všech nových her co jsem zkoušel jsem neměl problém ani s jednou.
Problém, nebo spíš potřeba upravovat nějaké config.ini jsem zažil nebo videl převážně jen u starých her (a to se týkalo jen některých ale vis jakej je internet, lidé radi jen opakuji co vidi a neco si k tomu pridaji..) , tam se problém vyskytnout mohl.

U her na UltraWide se mi hlavne libi lepší rozhled, kde máš na obrazovce zobrazeno více (vidíš víc / širší FOV) jak u klasických monitorů. Mimo hry třeba u tvorby a upravy videí a podobné máš pohodlné přes celou délku celou ať video nebo audio stopu, na některou činnost jsou opravdu ideální
( i když jako pracovní text-editor etc bych 21:9 nevolil, spis nejaky WUXGA s rozlišením 1920 x 1200 ).
[89731-sambi-ws-jfif]

Tak to jsem rád za svůj 43" 4k monitor :-D kterej je pro mě tak akorát velikostí... jako hraju taky hodně i multiplayer a mám jen 60Hz, což pro 4k je tak nějak OK (i když hodně věcí jede i vysoko na 60fps), hlavně je tedy pro mě důležitá podpora HDR, protože kontentu už je hodně a skoro každá nová hra HDR podporuje a rozdíl je to extrémní, třeba nedávno jsem dohrál Doom Eternal na Nightmare obtížnost a to mi někdo bude tvrdit, že hrát takovou rychlou hru na 60fps (60Hz) je rouhání... možná, ale já si zas vychutnám kvalitu zobrazení, hlavně mě pak praštilo do očí jak jsem přepínal na SDR (kvůli screenům) tak jsem se se nastačil divit jak mdle a nevýrazně ta hra vypadá.