Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux Debian - nefunguje wifi a USB porty

Zdravím, oprášil jsem stary notebook a po opravě debainu 8 pomocí iso mi nefungují porty. Systém není nějak dotčen, pouze v defaultu, Wi-Fi není, apod.
Při startu mi to vypíše na krátkou dobu že nejde firmware, že se nemohl načíst.
S Linuxem jsem začátečník, rad bych použil Linux ubuntu budgie, jen jsem jaksi zaseknutý v debianu, protože tam není Wi-Fi a nejdou USB porty.

Změna předmětu, původně: Linux Debian (host)

Buď je ten systém totálne ro.... alebo je ten starý notebook fyzicky poškodený... v BIOSu detekuje zapichnutú flashku v USB? Zrejma chcete preinštalovať ntb, takže bych starý debian8 neriešil, a jednoducho v BIOSu nabootoval inštalačku a nainštaloval nový Linux. Ak ale v BIOSu nebude detekovať USB porty, tak je možné že sú poškodené, alebo niečo je s BIOSom (prípadne tou danou flashkou ktorú pripojíte).

Ahoj, nejspíše neumím nabootovat a připravit flashku. A při zmacknuti F12 mi najede boot menu kde nevidím USB. Když tam ovšem vyberu jakoukoliv možnost, najede mi debian klasicky tak jako kdybych F12 nemačkal. Nevíte jak zprovoznit aspoň Wi-Fi driver abych mohl zkusit nahodit jiný systém z iso souboru pomoci deamon tools? Jsem začátečník a za každou získanou zkušenost budu rád.

co to blábolíš o daemon tools? To je virtuální mechanika pro Windows!

Proč ten debian nepřipojíš ethernetem a standardně nedoladíš (a hlavně neupgraduješ? Stable verze je 10, tedy Buster)

edit: příprava flashky z ISO souboru dělá dneska ještě někomu problém?

https://rufus.ie/cs_CZ.html
https://www.balena.io/etcher/

edit2: a dále: pokud Linuxu nerozumíš vůbec, doporučuji ti zaměřit se na nějakou "užovkovou" verzi Debianu, jako je Mint nebo to Ubuntu.