Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pokles FPS o 90% - teplota CPU 255 stupňů

Zdravím, mám velice specifický problém.

Můj počítač vždy po cca 1,5 hodině hraní tak nějak rezignuje a hra, která byla v pořádku hratelná třeba s 50 FPS klesne na 10 a nedá tak dál hrát. Můj počítač je i celkově o dost pomalejší a musím ho vypnout a chvilku nechat, aby se zas vrátil do původního stavu. Pode HW Monitoru je asi problém u CPU - teploty při tom stavu dosahují 255 stupňů, což podle mě nemůže být pravda, protože by se procesor uškvařil. Prosím Vás o radu, děkuji a přikládám screen.

vidím taky. během záznamu nemusí nic podstatného běžet.
když se mu to opakovaně seká a teplotou to není, tak mu ukazuju, kde má nejspíš opakovaně problém. on to nechce slyšet, asi věří, že se časem opotřebovává procesor.
stěžující si přitom nestěžuje, že snad kdysi hrál 3x méně náročné hry a tehdy mu to tak nepadalo.

když tazatel uvádí v nadpisu teplotu 255' a hloubá nad tím, měl jsem to od počátku považovat za ztracený čas.

process explorer je přehlednější než správce úloh ve windows.
ukazuje vytížení procesu v % (nad 80% se úlohy začínají sekat, nad 90% se s tím nedá dělat), při najetí myšem nad proces ukáže cestu k souboru na disk, u služeb (svchost) je vidět o jakou službu jde.
při stromovém zobrazení je nahoře řádek hardware-interrupts. pokud není hw vadný, musí se vytížení u něj blížit nule.

ms autoruns ukazuje plevel, který automaticky startuje v pc, default mimo originálních služeb windows.
protože se hry kdysi nesekaly a teď jo, chce to kontrolu: co sis časem doinstaloval a zbytečně to nechal spouštět.
ať se v tom dá číst, chce to roztáhnout sloupec s názvem procesu a taky celou cestu na disk.
nejzajímavější záložky jsem psal: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
dá se orientovat podle názvu, podle výrobce, a taky podle cesty na disk. pokud by vedla někam do "temp", dá se uvažovat o malware. (taky jsem dával tip na adwcleaner)

neregistrovaní můžou dát screen na nějaký imagehosting a sem fouknout odkaz.

ms autoruns:
logon - nic zajímavého. zbytečný přístup na síť je vždycky zlo = pokud nevyužíváš onedrive, zakázal bych.

scheduled tasks - adobe flash notifier a všechno od ms office bych zrušil, tipuju že to nepotřebuješ. zase je tam onedrive, záleží jestli to používáš. updater bych nechal zatržený.
radeon commandline asi nepotřebuješ.

services - bonjour service zakázat
podle mě zbytečné krámy: amd external events, futuremark systeminfo,
pochybuju o : office click to run, freemake utils,

everything - je vidět jen začátek celého přehledu. máš tam nějaké shell extensions, doporučuju protřídit a vykopat odtamtud všechno, co nepoužíváš na pravý klik myši v průzkumníku:
format factory shell, místo kradeného winrar tam měl být free 7zip (nevíš, co sis s crackem dotáhnul), skype for byznys, a pod tím extensions pro ie.

nevím nakolik je avid pro tools free. pokud je to zase s crackem, radši si proskenuj pc na viry a z bootovacího cd na rootkity.
spyware/adware tam jinak nevidím, za kontrolu adwcleanerem nic nedáš.

process explorer:
máš setříděno podle vytížení cpu, je to teď v klidu (87% idle), hra minimalizovaná na pozadí. větší smysl dává default stromový výpis, ale je to jedno.
interrupts pod 1% vypadá na pcie grafiku. bez ní by spadnul téměř k 0%. je to ok.

tebe zajímá vytížení cpu v zátěži = nechat ten process explorer běžet na pozadí, v systray vpravo dole bude ukazovat ikonu s grafem. až při větší zátěži zkontrolovat, který proces obtěžuje cpu.

process explorer píše vytížení cpu 36%, tomu cca opdpovídá i průměr utilization z hwmonitoru. to není stav, kdy se pc seká, čili je to sejmuté pozdě.
obrazovku p.e. máš odrolovanou nesmyslně dolů, jsou vidět jen poslední bezvýznamné procesy s vytížením 0-1% - k čemu?

ikona v systray vpravo dole i graf nahoře v p.e. ukazují už nějakou dobu pokles vytížení z původních skoro 100% na současný klidový stav. tebe zajímá právě to sekání, co se v té chvíli děje.
pokud je přitom pc neovladatelný = nereaguje, chce to sledovat právě ikonu dole, když vytížení narůstá ke 100%.

ať máš vytížení 30 nebo 100%, větráky se točí pořád stejně, cca na 50%.
celá ta základní deska je divná, neumí číst teploty. nějaký poslední bios tam je?
ale spíš to vypadá na vadnou práci čidlového brouka.

Dobrá, přikládám screen znovu. Bohužel je těžké zaznamenat, kdy k zasekání dojde, jelikož k němu dochází při hraní. Někdy větrák hučí déle, někdy kratší dobu. K zobrazení hodnot v exploreru musím hodit hru na plochu, abych se na něj mohl podívat a tudíž se procesy zklidní a je těžší zjistit příčinu. Toto je záznam z hodnot, kdy je počítač pomalý a zasekaný. A to trvá stále dokud ho na cca 20 minut nevypnu. Ale zkusím to tedy znova.

Můžu poprosit o vysvětlení, co je BIOS ? Moc se v počítačích neorientuji. Děkuji.

já ti rozumím. ale z nového grafu vidíš sám, že ten obrázek je zbytečný: cpu aktuálně 11%, bez process exploreru (7%) tam nic není.
zajímá tě taky "interrupts" při zátěži. stromové zobrazení dostaneš tak, že několikrát po sobě klikneš na záhlaví "process".

buď potřebuješ druhý 17" monitor jen pro process explorer.
nebo rovnou vyhodit/reklamovat základní desku, protože její údaje jsou evidentně mimo - teplota "ff" a nereguluje.

neexisuje nějaká jiná hra, která by na tom běžela a šlo jednoduššeji překliknout na plochu s process explorerem?

Posledne smazitelne boli prve athlony,durony do supersocket 7,tie nemali tepelne cidla na jadrach a mmx jednotkach,odvtedy vsetky amd,intel,transmeta a spol mali prakticky bez vynimky cidla v jadre,mmx/3D now jednotkach a pri prekroceni 85 stupnov nasleduje u vsetkych procesorov interny system stop...a nasledny system stop cez bios zakl.dosky na cely pc...takze teplota 255 stupnov je nerealna v beziacom systeme...

No a keby nemal ochranu, tak by sa roztavil, alebo by začal horieť mainboard. Ja len, že keď nejaký software ukazuje 255 stupňov, tak ukazuje hausnumero a nie skutočnú teplotu. Inak povedané v tom software je bug (chyba). Môže byť triviálna unsigned char vs. signed char, alebo netriviálna v kalibračnom nastavení teplotného senzora.