Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chrome zamrzne na 4minuty každou chvíli. Čím to je

Začalo mě štvát zatuhávání prohlížeče chromium 78. Potřeboval bych poradit, kde je problém.

Co se děje:
zatuhne asi na 2-5 minuty za 100% zátěže jádra (hlavní rodičovský proces podle CPU TIME to vychází i na 4 minuty). Během té doby "si pamatuje" na stisky kláves, ale nic nedělá. Zbytek systému je v pohodě. Po odmrznutí se browser chová uplně stejně, nemá ni problémy s výkonem a vykonají se činnost (stisky kláves, které jsem stiskl v době záseku, například se zavře tab ,reloadne předchozí, otevře nové okno v něm si vytvořím 3 taby. po stisku Ctrl W F5 Ctrl N Ctrl T Ctrl T ) Seká se zhruba každých deset minut, ale to je dost zavádějící, spíš bych řekl že je to po nějakém množství akcí (otevření +zavřeníx záložek, navštívení x odkazů). řekl bych že se to stává vždy po nějaké akci než náhodně v čase.

Co jsem měnil/upravoval před příčinou:
žádná aktualizace browseru. Přidával jsem akorát zram swap (pc neswapuje na disk, ale /dev/zram0 vytvoří něco jako komprimovaný tmpfs, následně mkswap /dev/zram0 vytvořím a přes swapon zapnu) komprese je asi 1:3.

Vyloučené příčiny:
Není to diskem neboť v té době je IO minimální (rozhodně pod 20% obvykle mezi 3%a 11% == mezi 6a 15 čtení za sekundu, zápisy zanedbatelné=max 2/s) a většinou jen čtení. v dmesg nic také není. Ani není nic zvláštního v stdout (když chromium spustím z terminálu)
vyloučil bych velké zatížení paměti . Ten swap je plný 320M z 800 takže zramctl zarm0 hlásí TOTAL size 110MB.
Ram je obsazená : z 880MB celkové je free 172, used 495 (ale htop used hlásí 550). shared=43M, buff/cache 206. (asi je tam rozdíl ten shared)
Co je ale důležité, stává si i když systém je spuštěn(+odležen) a využití je minimální
Dokonce ani během záseku ukončím proces openbox a spustím to nemá vliv.

Co by to mohlo být?
měnil jsem hodně flagy prohlížeče, ale vím nesekal se při tom. Při těch všech to mám ověřené(). Kromě --enable zero-copy a referrer ,možná --gles a --useg-gl=egl.
nemůže být i nějaký problém s hostname ? vím že na windows se takhle sekal firefox, že při spuštění se asi na nějakou dobu zatuhl, kvůli tomu že v hosts souboru chybělo 127.0.0.1 localhost?
Dál mám podezření na něco s grafickým prostředím, že prostě nějak se kousne nějak okenní manažer (ale opakuji okna jiných aplikací jsou OK). Všiml jsem si že většinou okna hcromu chromu nepřekreslují obsah , takže když na něj přesunu jiné okno "dělá to ty" artefakty jako když se zasekl windows 98. Tentokrát (při rozepsaném příspěvku na poradně= blikající kurzor v tomto textarea poli blikal dále a obsah stránky tímto netrpěl (překresloval se) ,ale zbytek OKNA NE.

Celkem měrodatný by mohl být chrome:gpu
ukazuje mi více řádků
[5970:5970:0501/115659.242724:ERROR:gl_surface_presentation_helper.cc(259)] : GetVSyncParametersIfAvailable() failed for 9 times!

a přímo je to tam zaplevelené soustavou
DoEndSharedImageAccessCHROMIUM: bound texture is not a shared image
[.DisplayCompositor]GL ERROR :GL_INVALID_OPERATION : DoEndSharedImageAccessCHROMIUM: bound texture is not a shared image
[5970[.DisplayCompositor]GL ERROR :GL_INVALID_OPERATION : DoBeginSharedImageAccessCHROMIUM: bound texture is not a shared image
[.DisplayCompositor]RENDER WARNING: texture bound to texture unit 0 is not renderable. It might be non-power-of-2 or have incompatible texture filtering (maybe)?

Ještě výpis začátku té stránky

Canvas: Hardware accelerated
Flash: Hardware accelerated
Flash Stage3D: Hardware accelerated
Flash Stage3D Baseline profile: Hardware accelerated
Compositing: Hardware accelerated
Multiple Raster Threads: Enabled
Out-of-process Rasterization: Disabled
Hardware Protected Video Decode: Hardware accelerated
Rasterization: Software only. Hardware acceleration disabled
Skia Renderer: Disabled
Video Decode: Hardware accelerated
Viz Display Compositor: Enabled
Viz Hit-test Surface Layer: Disabled
WebGL: Hardware accelerated
WebGL2: Hardware accelerated
Driver Bug Workarounds
clear_uniforms_before_first_program_use
count_all_in_varyings_packing
exit_on_context_lost
rely_on_implicit_sync_for_swap_buffers
scalarize_vec_and_mat_constructor_args
disabled_extension_GL_KHR_blend_equation_advanced
disabled_extension_GL_KHR_blend_equation_advanced_coherent

OOP rasterization jsem zakázal. GPU-rasterization jsem zakázal z důvodu, že při ní totálně někdy vytuhne browser, když zobrazím sérii velkých obrázků

/usr/lib/chromium-browser/chromium-browser --incognito --enable-tcp-fast-open -disable-bundled-ppapi-flash -use-gl=egl --gles --flag-switches-begin --disable-gpu-rasterization --disable-oop-rasterization --enable-zero-copy --ignore-gpu-blacklist --disable-site-isolation-trials --enable-features=ReducedReferrerGranularity --flag-switches-end
Spustitelná cesta	/usr/lib/chromium-browser/chromium-browser

O takovéhle kydy opravdu nestojím. A opakuji, že dříve to tenhle browser nedělal. Ony se ty záseky chovají nepředvitalně, nekdy browser běží a ty záseky tam vůbec nejsou (možná je to tím, jak laboruji s chrome:flags případně z terminálu ho spouštím s různými volbami. protože některé volby jsou dostupné jen z příkazové řádky). Spustím ho jindy a blbne to. Například teď na poradna.net se to stalo 3x, snad během 10 minut.

Jenže já nic neměnil v nastavevní (chrome:Settings)

doufám že myslíš Nastavení browseru.
Tam je

Systém
Po ukončení prohlížeče Chromium nechat aplikace na pozadí spuštěné
V případě dostupnosti použít hardwarovou akceleraci
Otevřít nastavení serveru proxy

Opravdu nevím co tampohledávat, notabene když jsem to nezměnil a dříveji to fungovalo.

Operační systém je linux. Pokud to není nad slunce jasné z úvodního dotazu.

Už mám první vlaštovku. Buď by to mohl být to --gles nebo use-gl=egl a nebo tím, že jsem do hosts doplnil 127.0.0.1. Zmizely řádky [.DisplayCompositor] RENDER WARNING A INVALID OPERATION, . gl_surface GetVSync zůstává, ale objevuje se méně často.

Fakt je to záhada, a otrava hledat naslepo, se kterými parametry to konečně bude bez chyb.