Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hledám ideální operační systém pro provoz HTPC

požadavky jsou:

- kompatibilní s 2k/XP
- co nejmenší velikost
- krátká doba náběhu (čím kratší tím lepší)
- žádné zbytečnosti při startu (bootscreen, logon screen, welcome...), ideálně černá obrazovka a skok do prostředí
- na bezpečnost kašlu, surfovat po netu se s tím nebude, chci to na provoz HTPC. Nepotřebuju ani víceuživatelský systém.

mým požadavkům se dost přibližuje WinME, který startuje pekelně rychle a dá se hodně dobře "očesat", ovšem bohužel není kompatibilní s 2k/XP.

Pokud by někdo z přítomných (Fuente?) věděl, jak dostat do WinME podporu NTFS a jak pod nimi rozjet HDA zvukovky, byl by to ideální systém a nic víc bych nemusel hledat. Momentálně mám dobu náběhu kolem 10s bez BIOSu.

THX!

EDIT: případně pokud by někdo z přítomných věděl, jak "očesat" WinXP, aby se chovaly dle požadavků, bylo by to ještě lepší :-D

Chápu správně, že ti jde v podstatě jen o rychlost startu?

Tak ten stroj (s XP) nevypínej a nerestartuj, jen hibernuj na disk. A máš to zadarmo...

BTW čím míň RAM a ryhlejší disk, tím rychlejší to bude. Jelikož zvažuješ WinME, nejspíš je to nějaký krám..

Vláďo, nejde o to jestli je to krám nebo není, jde o to, aby to bylo schopný chodit na "krámu" (ideálně WinME) i na novým HW, pro který už nejsou ovládače pro WinME. Zároveň aby rychlost startu byla blesková a neházelo to různý WELCOME screeny atd. Proto jsem připojil i tu poznámku o očesání WinXP. Chci dosáhnout toho, aby to startovalo stylem: blik-BIOS-blik-černá obrazovka-blik-moje prostředí. Toho jsem zatím u XP nedosáhl, ale takhle mi startují WinME.

Myslím že požadavky se nedají splnit - tak rychle jako upravené Windows 9x nestartuje žádný NT-based systém, ani XP Embedded, dokonce ani NT 4.0 Embedded ne (ale ty zase nepodporují žádný nový a v podstatě ani starý hardware ne). Aspoň si to myslím; nejdůležitější je vyhození sítě ale i s vyhozenou sítí se z NT single user systém neudělá.

Nechceš-li aktivaci, musel bys zvolit nějakou korporátní pirátěnou licenci (u Embedded ti nakonec nic jiného než pirátění nezbyde), nebo Windows 2000, ale ty mají ze všech NT systémů boot nejdelší.

NTFS drivery pro Windows 9x existují, některé jen pro realmode (=pomalé), ale nový hardware můžeš zapomenout.

Obavam se, ze tvoje pozadavky jsou zcestne. Se zadnym ( dobra, W98 ale co s nima pak ) WIN OS nedocilis efektu jakym bootuje PS3 ci jine konzole nebo HDD rekordera nebo settopboxy nebo dokonce zapnuti televize, kde nestartuje zadny OS. Vsechna tato zarizeni maji specialne programovany embedded operacni system programovany pro svou funkci a nic jineho s tim neudelas. Ale startuje to rychle a je to blbuvzdorne. Musel by sis ten system napsat sam, jinak se budes muset smirit s cekanim ( i pri pouziti hybernace ).

Jasně, ale můžeš postupovat takhle: nainstaluješ normální XP, spustíš TAP, on zjistí HW konfiguraci, zapíše ji do souboru a ty ho importuješ, přidáš jako makro a do Embedded se ti zahrne vše, co potřebuješ. Když to bude moc velký, začneš ubírat.

Toho ReactOSu je škoda, jako free produkt by byl ideální. Ale pokud spousta věcí nefunguje...

Pavel

Jinac s hibernaci maji panove pravdu, pokud funguje jak ma je to uzitecna vec... A XP se daji ocesat brutalne, jen to chce trochu si s tim vyhrat, v XP vypnes bootscreen tak ze do boot.ini pridas /noguiboot :i:
Anebo potom jehoVista, ale tamje to ocesavani pracnejsi, jelikoz je tam vic zbytecnyho M$ balastu :x:
A za dalsi, o Win ME bych neuvazoval vubec, protoze je to nejvetsi hybrid kterej kdy M$ zplodil, jsou to vlastne W98 tvarici se jako NT :-D

není s čím souhlasit - každá věta, kterou (nejen v tomto threadu) píšeš, je čím dál bezcennější blábol.

o Win ME bych neuvazoval vubec, protoze je to nejvetsi hybrid kterej kdy M$ zplodil, jsou to vlastne W98 tvarici se jako NT

- to vás v pionýrském kroužku suploval školník?
reagoval jsem až na mimořádnou stupiditu, aby sis všim že ten matroš je nějakej divnej.
ale smajlíky nám jdou, co? sme borec.

GeeXbox samozřejmě znám, ale tady jde o to, že mám kompletně zpracovaný a vymazlený řešení pro HTPC, vyhrál jsem si naprosto se vším a nechci se ho jen tak lehce vzdát.Je napsaný pro Wokna a pro jeho provoz jsem si patřičně upravil a vyladil WinME. Jenže nový desky už bohužel nemají pro WinME drajvry, taktéž HD Audio není podporováno, takže bych chtěl nějak upravit XP (případně použít něco jiného), aby se chovaly podle mých představ. Zatím se to chová podle představ Mrkvosoftu :-((

Stačilo by mi vykopat z WinXP winlogon, resp. to co zobrazuje obrazovky Vítejte, Načítání osobního nastavení, atd.

Jen dvě poznámky pro staré usery WinME:

1) Pro bezproblémové spouštění aplikací pro DOS ve Win ME zedituj
soubor system.ini, v sekci: [386enh] napiš pervmfiles=150,
po restartu to bude v poho. Maximálně můžeš napsat hodnotu 220.

2) Zrychlení Millenia pro 512Mb RAM, s menší RAM neuvádím:

PerVMFiles (Povolí aplikacím DOS se spustit!)
DMABufferSize (Cache pro řadič DMA)
PageBuffers (Další mezipaměť pro systém Windows)
MinSPs (Zvýší mezipaměť Stacks - zásobníku)
Com1Irq4Buffer (Mezipaměť pro modem - pro COM1)
Com2Irq3Buffer (Mezipaměť pro modem - pro COM2)
ConservativeSwapfileUsage (Windows budou Swapovat t.j. používat
odkládací soubor teprve tehdy, až dojde hlavní operační paměť RAM)

Připravené položky ke přímému vložení do sekce [386Enh] v souboru system.ini
pro maximální výkon počítače :
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
[386Enh]
PerVMFiles=225
DMABufferS iz e=64
PageBuffers=32
MinSPs=10
Com1Irq4Buffer=1024
ConservativeSwapfileUsage=1
....................... ................................................... ......................

Minfilecache (Minimální rezervovaná paměť pro disk)
Maxfilecache (Maximální rezervovaná paměť pro disk)
ChunkSize (Mezi velikostmi rezervovaných paměti
stránkovat po blocích o velikosti x)
NameCache (Cache paměť pro jména souborů)
DirectoryCache (Cache paměť pro adresáře)

Připravené položky ke přímému vložení do sekce [vcache] v souboru system.ini
pro maximální výkon počítače (dle instalované RAM paměti):
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Pro 512MB RAM
.................................
[vcache]
Min filecache=65536
Maxfile cache=65536
ChunkSize=2048
NameCache=4096
Director yC ache=256