Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Napajeni MB

Mam tuhle desku (Interní konektory: ATX 4pin, ATX 8pin, ATX 24pin, ...)
https://www.czc.cz/asus-prime-x570-p-amd-x570/262208/produkt

a tenhle zdroj
https://www.czc.cz/seasonic-focus-plus-gold-850w/220745/produkt

Ten ATX 24 pin se mi poarilo najit a zapojit, je potreba zapojovat jeste ty ATX8 + ATX4 piny? Nejak u zdroje nevidim kabel, ktery by tam pasoval, ale mozna jsem proste slepy ...
Obe ty diry na zdroji oznacene M/B vedou do jednoho kabelu, ktery konci 24pinem a sedi do MB mezi pameti a okraj desky (je tam misto tak akorat na nej). V Manualu oznaceny EATXPWR jako mix 7 GND+(4x +3V) +(7x 5V) +(2x +12V) + (1x -12V)

Ale pak je jeste kousek od CPU na desce 8+4pin (podle manualu vse +12, nebo GND) EATX12V_1 a EATX12V_2 a kabel s 8pinem, ktery by tam sel snadno nemam (mam 6+2 oznacene PCI-E, ale ty tam nepasuji) vedle je 4pin, kam by se ten PCI-E vesel (ale v popisu je, ze se nema pouzivat bez toho 8pinu)

GK ma sama 2x (6+2 PCI-E) primo od zdroje Sapphire Radeon NITRO+ RX 5700 XT 8G, 8GB GDDR6 http://czc.cz/sapphire-radeon-nitro-rx-5700-xt-8g-8gb-gddr6/271037/produkt

CPU je AMD Ryzen 9 3900X http://czc.cz/amd-ryzen-9-3900x/264588/produkt

Pak je tam jeste NVe disk a HDD (ale ten ma taky napajeni extra)
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Řešení:

Jaký větrák zase? Konektor ventilátoru chladiče CPU se zapojuje normálním molexem do čtyřpinového konektoru, je to uvedené i nakreslené v manuálu. To s tímhle přece nijak nesouvisí. Zapojíš B a zapojíš A. Klidně v opačném pořadí, ale oba.

[manual-ASUS-PRIME-X570-P.png]
Me jde o to, jestli tim mini
a) bud to zapojit podle A, nebo B (ve smyslu: vetrak zapojime podle obr. A aby foukal do skrine nebo podle obr. B aby foukal ven - bud jedno, nebo druhe)
b) zapojit to oboji (ve smyslu podle obr.A vlozime CPU a podle obr B RAM moduly - rozhodne oboji)

Cili jestli staci mit zapojeno jen ten B), nebo potrebuju oba A+B) (a u toho A navic oba konektory, nejen ten 4pin)

Ten B konektor zapojeny uz mam

Diky, uz roky jsem nestavel vykonny pocitac, NB jsou zapojene samy od vyroby, RPi se napaji uplne jinak a uspornym krabickam staci jeden kabel. Nechtel jsem to zvorat :-[

Ted jsem znovu prohrabal hromadu modurarnich dratu a nasel tam dva po 2 4pin koncovkach, ktere maji trochu jine klicovani (oble/hranate) ale do tech 8+4 der se vejdou a po vyzkratovani #PSON na 24 pin kabelu je na nich +/- spravne napeti (asi 13.8-14V na lacinem multimetru naprazdno tam, kde v zatezi ma byt 12V = beru to jako OK, se zatezi to logicky trochu klesne). Stejne jako na tech 24pin je to +/- spravne (zase o par desetin az voltu vic naprazdno) a jednotlive -12/0/+3/+5/+12 odpovidaji.

Takze se stastne vracim zpatky do hrobu, to bude fungovat :-D:x::beer:

Zdroj (850W) byl zcela naprázdno, jen uzeměný #PSON aby naběhnul.

Napětí jsem přeměřil i na plné sestavě, vychází o trochu nižší, ale stejně .. tak jsem ještě zkusil přeměřit měřák (laciná čína a dochází baterka) - na různých počítačích udává na USB 5.9-6.3V - nominálně tam má být 4.4-5.25V. Taky jsem přeměřil alkalinku baterku - 1.50V (tedy asi 95%+) a to rozhodně není nová = měřák asi lehce kecá :x:

(Jo a 5.5V na INPUT_PULLUP pinu Arduina - tedy za USB a mikrokontrolerem - taky trochu "nadhodnocené")

Na druhou stranu nekecá tolik, aby nerozlišil 0/3/5/12V takže zapojený je to správně, počítač naběhne, RAM se dá "přetaktovat" z default 2400 MHz na XPM1 3600 MHz (což je její ofiko frekvence) a následně memtest86+ proběhne v pořádku, nabootuje to jak z USB flasky, tak ze starého HDD = věřím, že napětí je v dostatečně pořádku :-)