Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kombinace různých disků v NASu

Ahoj všeci, pořídil jsem si 4-diskovou NAS-ku Synology. Ale zatím mám jen 3 disky, navíc rozdílné. Konkrétně 2x WD Red 5400 ot./min. a jeden Seagate IronWolf 7200 ot./min.
Protože mi jde jen o kapacitu a zálohu důležitých věcí mám fyzicky jinde, tak jsem disky nakonfiguroval do JBOD a vytvořil tak jeden velký disk, který je součtem všech tří disků.
Jen pro sichr se proto chci zeptat, nemůže něčemu vadit, že jsou disky takto rozdílné? Sice jsou to všechno typy vhodné do NAS-ky, ale různí výrobci. Rozdílné otáčky snad také něčemu nevadí, ne?

Jde mi jen a jen o velikost a nechci tam mít 3 svazky. Zálohu mám pořešenou mimo NAS-ku a i kdyby zkolabovaly všechny disky, tak mě bude trápit hodnota disků a ne dat.
Navíc mám pocit, že když klekne v JBOD jeden disk, tak data z druhého by měla jít získat. Ale to bych teď neřešil, mě zajímá to na co jsem se ptal.

V pripade poruchy jbod dokazes precist rawdata z disků protoze nejsou rozhazeny jako u raid 0.

Ale jestli z rawdat udelas zase soubory záleží na umístění ntfs master file table a dalsich systemovych souborů. Jestli nebudou na tom postizenym disku. Rozhodne to neni jednoduché.
Do jbodu bych nešel.

Ach jo, zase odpovědi o ničem. Já se vůbec neptal na bezpečnost JBODu a apod. Zálohu všech důležitých dat co na NASu mám mám jinde. Bezpečnost JBOD jsem vůbec neřešil a řešit nechtěl. Odpovědi se mi nedostalo (jako je tomu i u jiných příspěvků co jsem tu tak pročítal), protože všichni diskutující zase sklouzli s komentáři k úplně jinému tématu než bylo v otázce. Takže asi tak. Prosím zamknout, je to o ničem. Nebo ještě lépe příspěvek úplně smazat.

Přesně. Už z mé odpovědi jasně plyne (protože jsem v ní nepopřel, že to nejde), že s různými disky není problém. Je to ostatně další vlastnost (a jediná pozitivní) JBOD - že se dá sestavit z libovolných disků, protože to není pole, ale lineární diskový prostor (žádný striping). Proto se taky neoznačuje za RAID.

A víte proč to nechci mít rozdělené na jednotlivé disky, ale chci používat jeden velký disk? I za cenu rizika, že při selhání disku budu muset vše nahodit znovu ze zálohy?
Mám několik sdílených složek. Např. DOKUMENTY, FOTO, VIDEO. A jde o to, že např. obsah složky "VIDEO" je větší než je kapacita jednoho HDD. Tudíž bych musel mít více sdílených složek, např. VIDEO-1 na disku 1 a VIDEO-2 na disku 2. No a uživatel by by buď musel vědět, zda to co hledá je ve složce VIDEO-1 nebo VIDEO-2. Anebo hledat, což znamená kouknout do jedné složky a když to tam nebude, tak do druhé. A to mi moc komfortní nepřijde. Kdežto když mám jen "jeden velký disk", tak otevře složku VIDEO a tam určitě bude to co hledá.