Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC na střih videa + základní kancelářské činnosti

Dobrý den,

rád bych se na vás obrátil s prosbou, zda by mi někdo neporadil při výběru PC sestavy pro střih videa. Videa jsou ve Full HD, celkově o max. velikosti do 2GB (nevím, zda-li to hraje roli).
PC využívám převážně na kancelářské činnosti (excel, word, powerpoint) + nějaké starší nenáročné hry.

Momentálně mám tuto sestavu:

Mainboard: MSI Z87-G45 GAMING - Intel Z87
Grafika: MSI N780 TF 3GD5/OC Gaming
Case: Zalman MS800 PLUS, černá
CPU: Intel Core i5-4670K
Zdroj: Seasonic SS-650RM 650W
HDD: Seagate Desktop HDD - 2TB
SSD: Samsung SSD 840 EVO - 120GB, Basic
RAM: Kingston HyperX PnP 8GB (2x4GB) 1600 DDR3
Chlazení CPU: Scythe SCMG-4000 Mugen 4

Tuto sestavu jsem kupoval v roce 2014, na nynější poměry bude pravděpodobně zastaralá a byla spíše určena pro hraní her.
No časy se mění a moje preference se o něco změnily :)

Ideálně bych chtěl využít stávající komponeny i v nové sestavě, chápu však, pokud již nejsou dostačující a bude nutno celou sestavu postavit komplet od základů.
Cena by ideálně neměla překročit 20-25 tisíc - udávám rozmezí z důvodu, že když sestava dosáhne výrazně vyššího výkonu nebo poskytne určité "zabezpečení do budoucna", aby se nemuselo hned zas něco měnit, jsem schopen investovat o něco více.

Dle mého názoru je můj bottleneck právě RAM a CPU, při stříhání se mi pořádně spustí větrák a využítí RAM i CPU dosahuje 100% a jsem rád, že se myš pohne z místa na místo.
Předem všem děkuji za rady a pokud jsem neuvedl dostatečné množství informací, rád vše zodpovím.

minimální upgrade z bazaru:
- procesor nechat, nebo updatnout na něco jako i7-4770, viz support, no zas o tolik to není lepší.
- ram ddr3 32gb. k rychlejším pamětem než 1600mhz chce něco přečíst v datasheetu desky
- vyhodit maličký ssd / naklonovat ho na nějaký rozumný 0.5-1tb ... jako jeden z mála by šel i do nového pc, ale jen jako 2.disk, nová deska už bude umět m2 disky (nvme).
grafika by šla nahradit novou gtx1660s a lepší ... dá se využít i v novějším pc. ale ne nutně, výkon té staré ti nejspíš stačí.

nějaká nová sestava s ryzenem by se snad našla, i když tam spíš poptávají herní krámy. čili možná si nechat původní grafiku.

První varianta je ta co ti výše napsal Brtník, druhá je, že koupíš nové střeva. Třeba takto:

https://www.czc.cz/271639,280900,249921,264589/kody

Když nakonfiguruješ Ryzen 9 3900X přesáhneš nějakých 800 Kč přes tvůj maximální limit. Ale můžeš koupit jinde, třeba levněji.
Skříň, zdroj, HDD, chladič CPU a taky grafiku použiješ ze svého kompu. Pokud by jsi chtěl časem lepší grafiku, dokoupíš.