Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šialené. Vírus v mobile

Ahojte.

Asi pred 2 týždňami sa mi na mobile, mám smartfón, OS Android začali vyskakovať na mobile reklamy, spúšťali sa mi z ničoho nič nové okná, s rôznymi cudzími reklamami na hry a pod. Je to nepríjemné, keď vás neustále prepojí na iné stránky.

Nie som si vedomá, že by som stiahla nejaký škodlivý softvér alebo súbor. Z internetu nič nesťahujem, nemám žiadne aplikácie stiahnuté okrem Messengera. Ani nechodím na žiadne škodlivé stránky.

Stiahla som si AVG antivírus, ten našiel malware, odstránila som ho, ale problém pokračoval ďalej. Stiahla som eset, našiel mi 20 trojanov, odstránila som ich. Problém pokračuje ďalej.

Mobil som obnovila do továrenských nastavení a opäť problém pokračuje.

Tak co mám prosím robiť?

Ďakujem

Zalezi na tom, jaky mas mobil.

Lidi to bohuzel nechapou, ale v kazdem mobilu je jiny Android. Google dodava vyrobcum mobilnich telefonu zdrojove kody Androidu a ti je musi prelozit a napasovat na sve zarizeni. Ne kazdy to zvladne udelat dobre. Treba u Samsungu muzes pocitat, ze to bude OK, ale u nejake "ciny" si nemuzes byt jista nicim. Pak s tim samozrejme souvisi, jestli se to do mobilu ty viry dostanou nebo ne.

Stiahla som si AVG antivírus, ten našiel malware, odstránila som ho, ale problém pokračoval ďalej. Stiahla som eset, našiel mi 20 trojanov, odstránila som ich.

Jak jsi ten malware a trojany odstranila? Snad ne v tom antiviru, to je totiz podvod, bezna aplikace typu antivir nema na Androidu opravneni odstranovat jina data nez vlastni a proto nemuze zadny cizi trojan odstranit. Musis ty zavadne aplikace s trojanama odstranit rucne.

Nejde o vir, ale o nehakou aplikaci, která běží na pozadí i když nemusí a otevírá stránky.
To jen díky tomu, že jsi ji dama nainstalovala a dala jsi ji k tomu oprávnění.
AVG je sračka a navíc na Androidu nic neudělá.

Abty si zřejmě neuvědomuješ, že když mobil resetnes a necháš jej obnovit se zálohy, tak se obnoví i všechny nainstalované apkikace.

Takže vzpominej, jaké aplikace jsi instalovala / aktualizovala v době, kdy to začalo dělat.
Klidně to může být i povolení oznámení pro nějakou internetovou stránku.

https://mobilizujeme.cz/clanky/novy-zakerny-malware-prezije-i-obnoveni-tovarniho-nastaveni
je to čím dál horší, protože uživatel není správcem na mobilu ani nemá žádný rozumný nástroj.

mobily "šedý dovoz" týká se všech značek: ani se neptají a časem skrytě instalují downloader adware a spyware z číny, pokud už tam není rovnou z výroby jako součást "nástavby". když se na to přijde, náhodně přistižený výrobce se vytáčí, pak se "omluví", že telefony určené pro evropský trh to určitě nedělají a pokračuje v tom dál.

instalace starších aplikací z google play byly málo kontrolované, šance chytit adware byla vždy.
protože všechny aplikace dnes legálně obsahují downloader reklamy, těžko detekovat takový, který se chová neslušně, že instaluje skryté aplikace s vyšším oprávněním. starší verze androidu se tomu ani nebránily.

jen na velmi jednoduchý malware fungují upozorňovací a rádoby čistící atrapy antivirů.
obávám se že pro případy, co přežijí obnovou továrního nastavení, je nutné přeflashování firmware - pokud je vůbec reálné.