Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aký domáci NAS server?

Ahojte, doma mi už niekoľko rokov dosluhuje starý NAS server QNAP TS-110 a pomaly už prichádza čas nahradiť ho novým (vrátane nových diskov).

Čo potrebujem, je miesto pre dva disky, možnosť konfigurovať spúšťanie skriptov (cron) a nejakú podporu pre Git. Nepotrebujem žiadne extra USB porty alebo extra sieťové porty (jeden stačí). Očakávam tiché zariadenie s nízkou spotrebou. Uprednostnil by som pravdepodobne QNAP pred Synology, ale nie je to podmienka.

Čo by ste mi odporučili?

Řešení:

Keby si cenovo citlivy zakaznik poviem Zyxel, ale ten nema oficialnu podporu Gitu. Naopak Synology a QNAP maju oba, takze je to jedno (BMW vs Mercedes).
Takze Synology NAS DS220j alebo QNAP TS-230.
Prast jak uhod.
Trosku tichsi je QNAP.

Áno, pamäť nejde rozšíriť. Toto som pozeral aj na tom DS220j, a tam tiež nejde rozšíriť, ak si dobre pamätám.

Inak čo sa týka mňa, tak zatiaľ som spokojný, hlavne kvôli tomu, že je tichý. Ale ešte som sa nedostal k tomu, aby som ho začal nejako poriadne používať, takže zatiaľ plní naozaj len funkciu úložiska.

Tak už jsou QNAP 230 a 2x WD Red Plus 4GB doma a jenom je výhledově zprovoznit. Ke diskům jsem vzal za pár stovek 2 roky záruky navíc, ke QNAPu 230 dokonce 3, takže mám komplet celý systém v záruce na 5 let! 8-)

Edit: Tak jsem nevydržel a aspoň jej jej vybalil a ... je to prcek, který se vejde na úzkou poličku! :-D

disky jebnout dovnitř, vymyslet si raid schéma - krám se na to bude vyptávat, přihlásit se a nechat ať si to naformátuje. (všude je tučňák, čili to není čitelný windowsí formát, navíc ten raid)
jde nadělat více samostatně sdílených adresářů = síťových disků.
pak jdou vymyslet různá oprávnění uživatelů.
nezapomenout, že běžné sdílení sice umí zpřístupnit/omezit přístup k soukromým datům, ale při povolení dalších metod sdílení do sítě může být celý obsah stejně dostupný.

taky mám nasku jako sklad všeho. ale samozřejmě moje data na kterých mi záleží musí existovat 2x, nemůžou být pouze na nasce.
k tomu ale nepotřebuješ vyjímat naskový disk - k čemu by ti byl - ale tato data kopnout přes síť / usb na záložní úložiště.

z jiného sudu:
kolega má vedle nevím jak organizovanou 7-8 let starou nasku celkem s 12hdd, tehdejších 2tb. podezřívám že dokonce jakési redy, ale nevím. minulý týden tam měl poruchu, že mu chcíply 2 disky. jede mu to dlouho a má tam slušný provoz jak vidím z ledek.
takže do určité míry je pole proti poruchám odolné, ale záloha to není. kyž třeba umře řadič nebo ramka, nebo si nějaká data omylem přepíše špatnou verzí, potřebuje buď jinou zálohu, nebo snapshot pro ty změněné soubory.

já nečekám, že celé pole 12 disků přidělí jednomu raidu. při těch počtech tam bude nejspíš raid6. podrobnosti neznám, ale asi při rebuildu pole to některý další disk nerozchodil a udělal si dovolenou, praktické podrobnosti by mě taky zajímaly. ale neprožíval to, takže asi opravitelná vada.
sám používám 7x disk + 1 spare, v raid5. vytížení je nízké, je to jen odkladiště záloh.
spíš mi šlo o to připomenout čersvému záložníkovi, že jen samotný nas není záloha, že myslet na pojistku pro důležitá data. on to teda ví, ale už chtěl kvůli tomu vybírat disk z nasky a dát ho přečíst windows.