Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem notebook Lenovo - vyčištění ventilátoru od prachu

Máte, prosím, někdo zkušenost z vyčištění ventilátoru notebooku Lenovo IdealPad od prachu? Ventilátor je umístěný úplně uvnitř pod klávesnicí a podle návodu se musí rozebrat snad všechno počínaje baterií, harddiskem, optikou, přes paměť, klávesnici, spodek klávesnice, až po displej atd.

Nebo stačí pro přístup k zaneseným mřížkám nasávání a ventilátoru jenom sundat shora klávesnici a spodek klávesnice nad základní deskou? Nebo se fakt musí sundat všechno ostatní? Možná pak stačí jenom prach odfouknout čisticím plynem Clean It nebo něčím?

Opravdu se musí použít nové šroubky, nebo tam ty původní budou nějak držet? Kde je nejlepší je koupit?

Díky za rady a zkušenosti.

Kurt: díky

Pochyby o použití nových šroubků - nové šroubky jsou předepsané v návodu:
citace ze strany 35
FRU replacement notices
Loose screws can cause a reliability problem. In the Lenovo IdeaPad computer, this problem is addressed with special nylon-coated screws that have the following characteristics:
- They maintain tight connections.
- They do not easily come loose, even with shock or vibration.
- They are harder to tighten.
- Each one should be used only once
- Always use new screws. - Vždy použijte nové šroubky

Hmm, smekám. Nové skrutky nepotrebuješ, stačí "nakalibrovaný momentový skrutkovač" :-)
Ak to nerozoberieš celé, môže sa stať, že ti kus uvolneného prachu zablokuje lopatky vetráka. Keď to už budeš mať rozobraté, a mrzne ti to, zlož chladenie a prepastuj procesor. Všetko, čo budeš robiť si odfoť a aj to ktorá skrutka kam patrí.

sakraforte: dobrý nápad si všetko odfotiť, aby si člověk mohl připomenout, kde jaký šroubek byl a jak to vypadalo před demontáží. Dík za radu.

Kam se má stlačeným vzduchem foukat: do lopatek větráku nebo do mřížek nasávání vzduchu, nebo kudy nejlépe?

Další dobrá rada, kam foukat stlačený vzduch díky.

Skrutky (šroubky) dávám obvykle do prázdných obalů z kinder vajíček, aby se nepoztrácely, ale u notebooku je několik velikostí, takže to chce asi fakt třídit podle toho, jak se to demontuje. Pokud nějaký šroubek přebývá, znamená to, že někde chybí, pokud nějaký chybí, je to podle Parkinsonova zákona normální, ale obvykle spadl na zem, nebo se někam zakutálel a náhradní obvykle není přesně ten, co je zapotřebí.

lední brtníku, díky za upozornění na nejkritičtější místo. Když je to nalepené, asi to nejde jen tak odfouknout jako peříčko, ale bude to chtít štětec.

Právě proto hledám radu, jak nasávání chladicího vzduchu a ventilátor vyčistit s co nejmenší demontáží, aby se dalo k domu dostat, vyfoukat prach a humus a zase složit. Tak to možná dělají profíci v servisech. Otevřít jen to nejnutnější. Ale u Lenovo IdeaPad V460 (a možná i dalších typů) je ventilátor schovaný hodně hluboko v útrobách notebooku a podle návodu se toho prý musí sundat opravdu hodně.

Kdyby tak stačilo jenom sundat klávesnici a spodní desku klávesnice a dostat se přímo k základní desce a tam k otvoru ventilátoru, bylo by to jednodušší. Pak by se dal notebook čistit častěji a ne to nechávat až do doby když už se počítač přehřívá.