Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem enclosure na M.2 SSD-podpora protokolů,jaké druhy,rychlosti a kompatibilita

Měl bych takový dotaz,jak se člení "krabičky" na M.2 disky, co se připojují k počítači přes USB- konektor(A nebo C). pak jaká bude rychlost a na závěr, zda Thunderbolt krabičky pojedou v USB portu.

:SATA:
Jedna firma vyrábí krabičku a údajně funguje pro SATA disky pouze.Chápu,je tam controller pro SATA a bridge pro USB.Umí protokoly USB-BOT a USB-UASP.SATA přes USB pokud vím nativně není(a nebo je to právě UASP).
Víme že rychlost sata 6Gb/s je v realitě 550až600MB/s.Blbý dotaz, ale platí ten rychlostní limit i zde?(krabička má USB-C konektor 3.2 10Gb/s).Je teoreticky možné,že krabička bude mít "upravený"SATA čip,který může pracovat rychleji,nebo je to udělaná tak,že prostě se domluví na protokolu SATA 3 a tím je z definice dané,že to pojede touto rychlostí? V podstatě něco podobného se řešilo v dobách začátku USB 3.0 u flešek, že Asus a jiné desky měly nějaké Turbo režimy.(Neříkám že je to totéž,ale konceptuálně to je příbuzné:možné zrychlení přenosového protokolu,pokud oba konce(USB-C 10Gb/s a moderní disk flash čipy na SATA rozhraní) jsou rychlejší)

:NVME:
Ale dělá i krabičku,co vypadá kromě nápisu stejně,a umí tentokrát NVME disk.Tady by mě zajímalo jak je to s podporou protokolů na druhém konci(kabel USB).Píše se,že taky umí BOT a UASP.
Tady to začíná být divné.Není konverze mezi NVME a UASP poněkud neohrabané?
Rychlost: Jelikož jde o 10Gb/s USB-C, pak tyto krabičky dosahují reálně 1000MB/s.To je jen pro informaci a srovnání.(Zde není limitem disk,jelikož je připojen přes NVME,neví se akorát přes kolik 3.0 linek, Zde je limit vnější rozhraní USB 10Gb/s)

:Thunderbolt:
(Nechci vás zmást,tento odstavec vybočuje, předchozí 2 byly o protokolu na straně disku!)Pokud je krabička označená Thunderboltem,pak z toho chápu,že NVME by měla umět z "definice".
Zde je rychlostním omezením disk:většinou 2000-3000 MB/s(to je fičák co?)

Mezidotaz,je problém,aby existovala třetí varianta krabičky,která bude umět SATA a NVME disky zároveň?Například základní desky kompů tohle umí,že nezáleží, co z nich je v M.2 slotu.
Nenašel jsem ale takovou krabičku na trhu.Bylo by to moc drahé?Nebo se to nepoužívá,že by byly potřeba 2 čipy nebo duální kontrollér?

Obecně:
:K SATA:
Existuje něco jako SATA přenos přes USB nativně?Je to právě ono USB-UASP?
Existuje něco jako SATA přenos přes thunderbolt?Nemyslím NVME.Disk by byl SATA.
:K NVME:
Je možný přenos NVME protokolu přes USB port( A i C)?

:Thunderbolt:
Poněkud nelogické,ale existuje krabička pro disky s SATA protokolem,která připojuje přes do Thunderboltu(běží na PC přes Thunderbolt Protokol)?

Na závěr:Pokud se jedná o krabičku označenou Thunderbolt, bude fungovat v čistém USB-portu(je jedno jestli C portu a nebo A-portu přes redukci)?
Nebude?Bude každá?Jen ty,které jsou speciálně vyrobené(také něco jako duální controller)?
Jakou rychlostí? Zmíněný 1000 MB/s(jakon USB-C 3.1 10Gb/s krabička pro NVME)?

:SATA:
pokud je v té krabičce klasický sata disk pojede to nejrychleji jako SATA III
Kdyby k tomu dodávali vlastní "Turbo disk" mohlo by se domluvit na rychlejším přenosu a jet to rychleji.

:NVME:
musí tam být nějaký převodník z usb na pcie pro změnu. Bývá ošklivým zvykem udávat rychlost komunikace mezi pc a krabičkou.
Jestli to převodník zvládne tak aby tuto teoretickou rychlost neomezoval si ověř na nějakém testu/recenzi co najdeš na netu.
Docela o tom pochybuji. Jo prasárna to je:-D

dál nevím