Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefungujúci zvukový výstup pre HDMI

Dobrý deň, nedari sa mi vyriešiť problém s nefungujúcim zvukovým výstupom pre HDMI do TV. Mám trvalo zapojený HDMI kábel z PC do TV a DisplayPort kábel z PC do Monitora. Všetky zvukové výstupy fungujú správne. Aj výstup do TV fungoval vyše roka úplne bez problémov. Nedávno som ale riešil pripojenie HDMI do TV pretože som potreboval ďalší HDMI vstup a použil som HDMI rozdvojku(kábel ktorý zapojím a na opačnom konci mám 2x vstup pre HDMI). Od tej doby keď prepnem v PC na režim iba druhej obrazovky tak neide zvuk. Po vypojení a odpojení HDMI káblu ale už nabehne aj zvuk. Režimy duplikovať a rozšíriť fungujú správne. Vyzerá to že problém je v PC respektíve v OS/SW. Tú rozdvojku som už odpojil a nebudem ju zapájať ak vytvára takéto problémy. Skúsil som vymazať ovládače zvuku a obrazu a znova nainštalovať najnovšie ovládače. Ničomu to ale nepomohlo.

Skúšal som už všeličo. Skúsil som aj DDU. Je naozaj "skvelé" že jedna HDMI rozdvojka vie takto rozhodiť W10. Pritom je to čerstvá inštalácia čiže OS nieje nijako poškodený a aj tak si nevie poradiť s týmto... Skúsim ešte zopár možností a ak nič nezaberie tak to reinštalujem celé. Podľa mňa ten kábel ako rozdvojuje ten signál tak posielal nejaké dáta späť do OS a W10 to nejako odrovnalo. Určite je v registroch alebo niekde v temných častiach toho OS nejaký block a to je ako hľadať ihlu v kope sena. Skúsil som či náhodou nieje chyba v TV ale aj na inej TV to ide rovnako...

Skúsim reinštaláciu OS. Existuje nejaký zaručený spôsob ako postupovať v prípade ak inštalujem OS a viem že budem používať 2 monitory? Myslím že či má byť už počas inštalácie OS zapojené všetko čo tam bude alebo mám na začiatku nechať len DisplayPort s monitorom a neskôr zapojiť HDMI ktorá ide do TV? Má to vôbec vplyv?

Tak to je zaujímavé :-)
Nepomohla ani čistá inštalácia W10. Po HW stránke je to presne v identickej konfigurácii ako v čase kedy to bez problému fungovalo čiže chyba bude na 100% niekde v OS/SW. Spravil som ale čistú inštaláciu kde po starom W10 nemohlo ostať nič na disku. Len som aktualizoval cez Windows update a zapojil som HDMI kábel ktorý ide do TV. Znova to isté v režime duplikovať/rozšíriť ide obraz aj zvuk a v režime druhej obrazovky(HDMI-TV) zmizne možnosť navoliť zvukový výstup pre SAMSUNG TV. Dokonca aj keď otvorím cez ovládací panel/zvuk a rozkliknem si okno SAMSUNG tak v momente keď navolím cez W+P druhú obrazovku tak mi to v tom okne ktoré patrí výstupu pre SAMSUNG napíše že o tomto výstupe nieje žiadna zmenka...

Je chyba na strane W10? Ešte si spomínam že som pred pár dňami aktualizoval BIOS a pri tej aktualizácii je napísané: Fixed HDMI and DP sound issue
Možno to môže súvisieť. Len je paradox že píšu že je to oprava ak to v mojom prípade znefunkčnilo HDMI audio...
https://www.asus.com/sk/Motherboards/TUF-B450-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/

Čistou inštaláciou myslím čistú inštaláciu. Cez USB flešku, vymazané všetky oddiely a nainštalovanie na úplne čisté SSD. Našiel som teraz také improvizované riešenie. Ak dám duplikovať a navolím si zvuk do TV a pri počítači proste len vypnem monitor aby nesvietil a nežral elektriku tak to bude prakticky to isté ako keby som prepol druhý monitor... Možno časom dôjde nejaký update a opravia túto chybu.

Nieje ale chybou že som kábel HDMI ktorý ide do TV napojil k počítaču až po nainštalovaní OS? Veď W10 by mal zvládnuť pripojenie druhého monitora a plnohodnotne ho podporovať... Týmto to zrejme nebude ale ak má niekto opačnú skúsenosť... Nechce sa mi už tretíkrát inštalovať ten W10 aby som si to overil ak je takmer nulová šanca že to spôsobuje toto...

Chipset inštalujem vždy ako prvý. Potom GPU, zvukové ovládače, lan a potom ostatné veci. Asi to vzdám, toto nemá zmysel riešiť ak je chyba v tom update BIOSu alebo v samotnom W10. Dávnejšie som mal problém s padajúcim prieskumníkom a tiež to časom vyriešil update.