Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HDD na reklamáciu

Dobrý deň, dostal som včera od známeho NTB s tým že je pomalý s tým že je to spôsobené zlým HDD. Prebehol som HDD cez CrystalDiskMark a CrystalDiskInfo a nič neobvyklé tam nevidím. Bežné kopírovanie ide normálne ako som u 7200RPM HDD zvyknutý. OS bol zahltený kadečím čiže skôr to šlo pomaly z dôvodu zahltenia OS čo som vyriešil čistou inštaláciou OS. Všimol som si ale neobvyklé zvuky ktoré bolo z HDD počuť. Klasické "fučanie" respektíve zvuk točiaceho sa disku a zvuk hlavičky bol vporiadku. Bolo tam ale počuť mierne šúchanie/škrípanie taký zvuk ako keby bola nejaká časť uvoľnená. Ten zvuk je počuť len v totálne tichej miestnosti. NTB je stále v záruke a nemám zatiaľ skúsenosti s reklamovaním HDD. Vie niekto poradiť či je reklamovateľný HDD ktorý je plne funkčný s tým že vydáva neštandardné zvuky ktoré by mohli znamenať opotrebenie/poškodenie a teda blížiaci sa koniec HDD?

Screenshoty CDI a CDM:
MiHNhqy
VOmdNIy
7RampeW

Řešení:

cdi ti ukazuje, že disk je ok, čili kromě dokázání tichých zvuků není co reklamovat.

hodnoty operací s malými soubory mi na mechanický disk připadají dost nízké, ale už jsem odvyk něco takového používat. systémy od w7 výš bych na něčem takovém nechtěl provozovat ani náhodou.
je to smr disk, možná to může za ty špatné hodnoty.
a ano, zažil jsem disk se smart hodnotami v pořádku, který přesto brzy odešel, i to se stane.

co s tím:
1) jestli majitel používá nějaký doinstalovaný superantivir s kontrolou diskových operací (skoro všechny), vykopat ven.
2) místo zdlouhavého čekání na nejistou reklamaci okamžitě pořídit ssd

- normální ssd 500-1000gb (adata su800, crucial mx500, kingston kc600, transcend 230, samsung 860 evo, wd blue)
- naklonovat hdd na ssd, třeba boot cd acronis true image automaticky zarovnává geometrii disku. nebo free partition managery s volbou klonování na ssd.
- až ssd pojede, na ten hdd zakoupit hliníkové pouzdro a používat jen jako usb disk. anebo hdd poslat na reklamaci, ale už kvůli němu nebude stát notebuk.

Ti nikto nejaké "škrípanie zubov" neuzná pokiaľ disk fachčí na 100%.

Otestuj disk SW, s.m.a.r.t. utilitkou priamo od výrobcu hdd, nie nejaké šmejdy Crystal spol. od tretích výrobcov, lebo tie ťa ošália.

cdi ti ukazuje, že disk je ok, čili kromě dokázání tichých zvuků není co reklamovat.

hodnoty operací s malými soubory mi na mechanický disk připadají dost nízké, ale už jsem odvyk něco takového používat. systémy od w7 výš bych na něčem takovém nechtěl provozovat ani náhodou.
je to smr disk, možná to může za ty špatné hodnoty.
a ano, zažil jsem disk se smart hodnotami v pořádku, který přesto brzy odešel, i to se stane.

co s tím:
1) jestli majitel používá nějaký doinstalovaný superantivir s kontrolou diskových operací (skoro všechny), vykopat ven.
2) místo zdlouhavého čekání na nejistou reklamaci okamžitě pořídit ssd

- normální ssd 500-1000gb (adata su800, crucial mx500, kingston kc600, transcend 230, samsung 860 evo, wd blue)
- naklonovat hdd na ssd, třeba boot cd acronis true image automaticky zarovnává geometrii disku. nebo free partition managery s volbou klonování na ssd.
- až ssd pojede, na ten hdd zakoupit hliníkové pouzdro a používat jen jako usb disk. anebo hdd poslat na reklamaci, ale už kvůli němu nebude stát notebuk.