Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC kolem 20 000 czk - vhodné komponenty?

Zdravím vespolek, chystám se na stavbu budget PC do 20000,- czk, s možností jít krapet nad hranici v případě zásadních výhod. Cena je čistě za PC bez periferie a bez systému. Poradil by mi někdo s vhodnou sestavou? Měl by to být klasický domácí počítač. Na hry nemám žádné zásadní nároky. Jednou za čas by měl posloužit k hraní grand strategií od Paradoxu, LoLka a možná Kingdom Come: Deliverence. U her mi jde hlavně o plynulost, neženu se za nejvyšším rozlišením a FPS. V poslední době jsem se začal rozkoukávat ve světě Linuxu a celkem mě baví. Rád bych šel směrem dualbootingu, protože nejsem ochotný se vzdát Windows zcela. Je dobré to zohlednit ve výběru disků? Také pronikám do zpracování dat v R (časem možná i Pythonu), ale v případě vážnějšího zájmu bych pravděpodobně začal pracovat na sdílených serverech. Rád bych si nechal otevřené dveře k upgradu HW a udržení PC touto cestou ve svižném chodu dlouhodoběji.

protože už mě jeden ssd odešel.

několik let bereme mix pc jak s hdd tak ssd, normálnější značky.
z těch desítek kusů vadný 1x ssd brzy po dodání. odejitých hdd asi 1-2, desítky ks jsou málo na porovnání, ale určitě nejsou hdd spolehlivější než ssd.

1tb ssd proto, že tazatel má limit a nejspíš ty 2tb hned nepotřebuje, investovat to do jednoho ssd mi připadá efektivnější.
časem uvidí, kolik tera dat chce skladovat v pc, nebo třeba zvolí centrální nas pro domácí síť, nebo se skutečně spokojí s levnějším pomalým hdd který někde zbude nebo vezme ve výprodeji nebo časem došetří.

edit: v případě hdd se samozřejmě vyhnout navrženému smr modelu, když už si může vybrat. to by se s tou spolehlivostí mohl taky dostat na jeden měsíc po uplynutí záruky.

Proc teda davas odkaz na CZC, kde ho nemaji?

Pravdepodobne jeste nekolik kusu v CR je, nicmene pokud si to tazatel neslozi sam, tak bude mit trochu problem najit obchod, kde budou mit vsechno, co jsi mu vyjmenoval na CZC.

Jinak teda jsem koukal, ze Bohemka pise, ze ma na ceste 18ks, takze by snad jeste nejake mohly byt, takze kdo chce RyZen 2000 tak nevahat.

Tve pozadavky mi prijdou mimo, kdyz chces zaroven cenu do 20K.

KCD bych sel aspon do RX 5600 XT nebo GTX 1660 Super, jenze to do ceny nevmistis.

Doporucil bych dva SSD a kazdy system nahrat zvlast na disk. Na linux by mohl stacit 250GB SSD, ale na Windows kvuli hram aspon 500GB radeji vetsi. Datovy disk, jestli ho potrebujes, z rady Seagate IronWolf, coz neni SMR, ale klasicky disk, ktery se nezpomaluje.

Na dlouhodoby chod bych doporucil zdroj GOLD od kvalitniho vyrobce, coz v realu znamena tento:

https://www.czc.cz/seasonic-focus-plus-gold-550w/219941/produkt

nebo pokud bys casem sel do vykonne grafiky, tak klidne ten samy ve variante 650W. Jenze zdroje jsou extremne drahe, je totiz krize a temer zadne kvalitni zdroje u nas nejsou k dispozici. Vyrobci v dobe korona krize nevyrabeli a ted nestihaji zasobovat ani ameriku, takze se na nas jen tak nedostane.

Je mi jasné, že s požadavky jsem na hraně. KCD jsme přidal jako jeden z mála titulů poslední doby, který mě zaujal další by byl asi Witcher 3. Celkově je pro mě gaming druhotný a za větší investici mi nestojí. Nejde o to, že bych další finance nebyl schopný někde vyškrábnout, ale spíš mám priority jinde. Díky za doporučení k diskům a zdroj!

Procesor AMD RYZEN 5 2600 - 3 499,-
Grafika MSI GeForce GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC - 6 299,-
Paměti Patriot Viper 4 Blac 16GB KIT DDR4 3200MHz- 1 769,-
Disk Kingston SSD A2000 1000GB - 3 099,-
Zdroj Seasonic S12III-500 - 1 329,-
Case Zalman S4 - 999,-
Chladič ARCTIC Freezer 34 - 699,-
Deska GIGABYTE B450 GAMING X - 2 399,-
Další možnost kolem dvacky třeba tak.
Vybrané na alze, cena 20 092 Kč vše skladem

V poslední době jsem se začal rozkoukávat ve světě Linuxu a celkem mě baví.

Co se týká těch GPU, vidím že tu padlo několikrát AMD XT, nevím jak je tomu "dnes", ale ještě přes nějakou dobou bylo zapotřeby pro linuxové OS jít přes a použit testovací Kernel, jadro které toto GPU podporuje nebo si ho skompilovat sam, takže kdyby jsi chtěl náhodou zvolit řadu XT tak si nejdřív zjisti který kernel ji opravdu podporuje. Nvidia GTX může může být pro Linux vhodnější volba.