Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Padanie Windows Defendera

Dobrý deň, nemá niekto problém s padaním windows defendera v poslednej dobe? Všimol som si že Defender už tretí deň padá respektíve je vypnutá možnosť "ochrana pred vírusmi a hrozbami" a je tam možnosť reštartovať ale po kliknutí nič a napíše chybu že sa to nepodarilo naštartovať...Teraz to už funguje a výpadok trval len niekoľko minút takže som nestihol spraviť ani screen. Stalo sa to už 3x za posledné 3 dni. Vždy to isté, na niekoľko minút výpadok a potom to samo nabehne a už je ikonka vpravo dole zo zelenou fajkou.

- OS Windows 10 Pro, verzia 2004
- OS je aktualizovaný ako aj ovládače a SW
- OS nainštalovaný len nedávno
- žiadny warez v OS, len overený a známy SW
- žiadne pochybné programy, vylepšováky, tuniče, žiadne modifikácie OS
- vlastne jednu modifikáciu na aktiváciu klasického zobrazovača obrázkov používam
https://www.tenforums.com/tutorials/14312-restore-windows-photo-viewer-windows-10-a.html
to je ale bezpečný kód a pochybujem že to spôsobuje nejaké problémy

Je problém na strane OS?

hledat chyby v eventlogu je dobrý nápad, ale ten tvůj způsob zobrazení s přehledem chyb podle id je k ničemu.
znovu: eventvwr.msc - protokoly windows - system
časový výpis proto, že když ta služba defenderu spadne, tak zase musí nastartovat a případně na něco reaguje.

C:\Program Files\Windows Defender\MSASCuiL.exe: nemáš zobrazené cesty k souborům na disk, windowsí tzv. správce úloh je k ničemu.
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.

stejně tak nevidíš, co jsou zač nebo odkud startují procesy quickstart.exe, starter module - to ti vypíšou taky.

windows mají možnost kontroly svých sytémových souborů, která nikdy nic nenajde. spustit v cmd.exe jako správce:

sfc /scannow

po skončení to v cmd okně vypíše že ok.

Vďaka za rady na tie softy, zajtra sa nato pozriem. Zatiaľ som skúsil ten sken ktorý vlastne poznám a je to prvý krát čo mi to hodilo status že našlo chýbajúce/poškodené súbory... https://prnt.sc/tsu3qj
Sken a jeho obnova možno niečo aj vyriešil ale ani netuším čo :)
Problém s Defenderom ale ostáva https://prnt.sc/tsu8jf práve teraz som odchytil jeden výpadok. Po kliknutí na reštartovať nabehne https://prnt.sc/tsu8uf

sfc: kontrola souborového systému na c: je v pořádku?

jak uvádíš, v eventlogu byly chyby skoro každou vřeřinu. to znamená, že defender zkoušel nastartovat sám (má na hlídání další službu mssense.exe), tys ho co vteřinu nezapínal.
časový výpis by mohl ukázat, co předcházelo chybě 7023.

pohled na ikony abezpečení windows je k ničemu, když windows ani neumí vypsat, která z chybových hlášek se toho stavu týká.

sfc kontrola je vporiadku. Bola chyba že som sa o to vôbec začal zaujímať. Je to chyba OS a prečo by mal užívateľ riešiť rozosratý W10... Nechám to na nich nech to opravia za pol roka a opravou vytvoria ďalšie 2 problémy.
Skúsil som nainštalovať windows na jeden starší počítač s tou istou USB fleškou a bez pripojenia k internetu pri inštalácii. Hneď ako prvé som šiel skontrolovať Event Viewer a gpedit.msc a vlastne ma ani neprekvapilo že naozaj tá chyba je už prítomná priamo z ich oficiálneho ISO súboru. V gpedit.msc som si všimol že Windows Defender tam má jedine SmartScreen položku, všetko ostatné je kdesi v pekle. Viem že tam bolo kedysi viac tých položiek patriace pod Defender a aj podľa videa na riešenie tohto problému by tam tie položky mali byť.
Tak ako je vidieť v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=_gUwvniUV9o
Ja to mám takto: https://prnt.sc/tt1yr3